Προς το περιεχόμενο

Ορθοπαιδικός ή ορθοπεδικός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καποια στιγμη πεταγεται O freerock στην πρωτη σελιδα και σχολιαζει..και στην βιασυνη της αναγνωσης μου νομιζοντας οτι ειναι ορθοπεδικος ( 8) ::) :o) του στελνω μηνυμα με το ιατρικο μου ιστορικο ζητωντας του μια γνωμη !

Φαντασου τι απαντησαρα εδωσα ο π#$@%ς.. ;D ;D ;D

Παντως επειδη τυχαινει η διδασκαλια της ''ορθογραφιας'' να ειναι το επαγγελμα μου

(το βιοποριστικο τουλαχιστον,κατα τ αλλα headbanging...)εχω να πω οτι ειναι η μαστιγα της εποχης για αδιευκρινιστους λογους.

Δε θα κρυψω οτι ειμαι υπερμαχος του ορθογραφημενου και της διατηρησης των στοιχειων της γλωσσας μας για λογους νοητικης καλλιεργειας*(μην ακουσω τωρα καμια χοντραδα περι ''εθνικης συντηρησης'').

Η γλωσσα δεν ειναι κακο να εξελισσεται,να δανειζεται,να γινεται πιο απλη για χρηστικους λογους(εγω ο ιδιος γραφω χωρις τονους για να γραφω πιο γρηγορα και χρησιμοποιω ξενες λεξεις-εκφρασεις για ευθυμο τονο).

Α!Παιζω και αμερικανικο ροκ... 8)

Ωστοσο ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι,ειτε θεωρουν οτι το να σαι υποστηρικτης της γλωσσας σου(της ελληνικης δηλαδη)ειναι εθνικισμος και αλλες τετοιες βλακειες,εχουμε μια σοφη γλωσσα,μοναδικη,την οποια πραγματικα αξιζει να μαθαινουμε ατοφια οσο καλυτερα γινεται.

Επισης εχω να πω οτι η ενασχοληση μου με τα πρωτοτυπα αρχαια κειμενα μου χει χαρισει πολλα..

Ημουν ισως εκτος θεματος αλλα σκεφτειτε κατι:

*Δοθηκε μια ερωτηση για το ορθοπεδικος(το βιολι μου εγω)και καποιοι απο μας σκεφτηκαμε,προβληματιστηκαμε,συζητησαμε,ψαξαμε,βαλαμε το μυαλο να δουλεψει...

Αυτο απο μονο του αποδεικνυει το μεγαλειο της γλωσσας μας και το ''με τι γραφεται ο ορθοπεδικος''περναει σε δευτερη μοιρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από λεξικό Τριανταφυλλίδη:

 

συγχρονικός -ή -ό [siŋxronikós] E1 : 1.που αναφέρεται στη συγχρονία. ANT διαχρονικός: Συγχρονική γραμματική / γλωσσολογία, που εξετάζει τα γλωσσικά φαινόμενα συγχρονικά. || Συγχρονική μελέτη της πολιτικής ιστορίας των ευρωπαϊκών κρατών. 2. (αθλ.) συγχρονική κολύμβηση, είδος ασκήσεων με κολυμβήτριες που συγχρονίζουν τις κινήσεις τους.

 

ο όρος ακούγεται πολύ συχνά, ελάχιστες φορές έχω ακούσει το "συγχρονισμένη κολύμβηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραματα ειν απλα

Η γλωσσα = μαθηματικα(λεξαριθμοι). Αναγκη περιγραφης-συγκρισης-μετρησης-εξισωσης

Δηλ ενας λαθος αριθμος σε μια εξισωση = λαθος εξισωση.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-σειριακος αντι του σωστου σειραϊκός. το πρωτο αναφερεται στον σειριο, και οχι στην σειρα.

 

-αντισκωριακη(προστασια πχ) αντι του αντισκουριακη (ή ποιο σωστα αντιδιαβρωτικη) . το πρωτο αναφερεται στον σκωρο και οχι στην σκουριά.

 

-πνευματικη τετραδιευθυνση λεμε απο το αγγλικο pneumatic που ενω προερχεται απο τα ελληνικα  τεχνικα πρεπει να το μετφραζουμε ως "αερουδραυλικα" με αποτελεσμα να δινει την εντυπωση στον καταναλωτη οτι προκειτε για πνευματικο συστημα που σκεφτεται.Βεβαια  μια απο τις εννοιες του "πνευματικου" εχει σχεση με την αεροκινηση , κλπ κλπ αλλα δε παει νομιζω.

 

ετσι τα θυμηθηκα τωρα, και τα δινω σαν τροφη για σκεψη. Επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν τα λεω καλα , παρακαλω διορθωστε με.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-αντισκωριακη(προστασια πχ) αντι του αντισκουριακη (ή ποιο σωστα αντιδιαβρωτικη) . το πρωτο αναφερεται στον σκωρο και οχι στην σκουριά.

 

Η σκουριά λέγεται επίσης και σκωρία. Δεν είναι λάθος το αντισκωριακή προστασία.

 

-πνευματικη τετραδιευθυνση λεμε απο το αγγλικο pneumatic που ενω προερχεται απο τα ελληνικα  τεχνικα πρεπει να το μετφραζουμε ως "αερουδραυλικα" με αποτελεσμα να δινει την εντυπωση στον καταναλωτη οτι προκειτε για πνευματικο συστημα που σκεφτεται.Βεβαια  μια απο τις εννοιες του "πνευματικου" εχει σχεση με την αεροκινηση , κλπ κλπ αλλα δε παει νομιζω.

Πνευματικά συστήματα είναι αυτά τα οποία κινούνται με τη βοήθεια αέρα. Αντίστοιχα τα υδραυλικά (πχ υδραυλικό τιμόνι)

 

Το σειραϊκό πρώτη φορά το ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου