Προς το περιεχόμενο

Στίχοι και φωνή ψάχνουν μουσική


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φωνητικά μου βγήκαν αυθόρμητα όταν έγραφα τους στίχους, πριν ένα χρόνο.Δυστυχώς, δε γνωρίζω τίποτε από νότες,όργανα κλπ. Το ακούτε, κι αν θέλετε να φτιάξετε μουσική, εδώ είμαστε!Μπορούν και να αλλάξουν τα φωνητικά, σε περίπτωση που δεν κολλάνε για ρεφραίν .

Εδώ ειναι και οι στίχοι:

"Διαδρομή διαρκείας"

 

Διαδρομή  διαρκείας σε απόκρυφα  μέρη

της  ψυχής και ποιος ξέρει τι σ’ οδήγησε κει…

Ποιες φθηνές υποσχέσεις, και  ποιοί έρωτες σκάρτοι

σου γυρίσαν την πλάτη, σ’ έριξαν στη σιωπή;

 

Μόνος περιπλανιέσαι και χαζεύεις εικόνες

της ζωής σου οι χειμώνες ζωντανεύουν ξανά…

Κάνεις λίγο να φύγεις, πάλι πίσω γυρίζεις

άρχισες να δακρύζεις , μα αυτό δεν πονά.

 

Ποιο ποτό πιο τσιγάρο,  ποιά κακιά σου συνήθεια

να σου δώσει βοήθεια για να προσποιηθείς…

να γελάσεις τους άλλους, δήθεν πως είσαι εντάξει,

πως περνάς μία φάση , να δικαιολογηθείς…

 

 

Σε καλούν οι σειρήνες κι εσύ κλείνεις τ’ αυτιά σου

Μία γροθιά στο τραπέζι και επαναφορά…

Απ’ το εκεί και το τότε  , στο θολό σου το τώρα,

στο όνειρο που γλυκαίνει της στιγμής τη φθορά….

 

Διαδρομή  διαρκείας σε απόκρυφα  μέρη

της  ψυχής και ποιος ξέρει τι σ’ οδήγησε κει…

Ποιες φθηνές υποσχέσεις, και  ποιοί έρωτες σκάρτοι

σου γυρίσαν την πλάτη, σ’ έριξαν στη σιωπή;

diadromi_diarkeias.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεωργία, έχω μια ιδέα μελοποίησης αλλά καμία σχέση με τα φωνητικά σου. Ούτως ή άλλως να εναρμονιστούν φωνητικά εξ αποστάσεως είναι σχεδόν αδύνατο.

 

Οι στίχοι είναι ωραίοι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι' αυτό έγραψα και ότι τα φωνητικά μπορούν να αλλάξουν, επειδή καταλαβαίνω τη δυσκολία.jazzjoker, με μεγάλη μου χαρά να ακούσω την ιδέα σου, όταν είσαι έτοιμος.Προς το παρόν, περιμένω προτάσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το ακούω μάλλον Θα έπαιζα τις συγχορδίες μι-, ρε+, ντο+, ρε+, ντο+, ρε+, ντο+, σι+ με τη μελωδική γραμμή σε μι-

 

Καμιά άλλη προσέγγιση κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι μια πρωτη σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο οταν το ακουσα. Το καναλι της φωνης εφαγε πολυ ψαλιδι γιατι απ'οτι καταλαβα δεν το τραγουδησες με μετρονομο και επρεπε να κατσει πανω στο tempo.

Ειναι προχειρο και μονο με vst. Ισως ακουγεται λιγο παιδικο-ψευτικο.Ο λογος ειναι οτι δεν εχω πολυ χρονο να κανω μια κανονικη ενορχηστρωση αλλα και οτι αν δε σου αρεσει αυτη η εναρμονιση, θα ηταν τσαμπα κοπος να γραψω οργανα.

Επισης η μιξη εγινε με τα ηχειακια του laptop, οποτε μπορει να εχει γινει τραγικο λαθος στις σταθμες. Δεν ξερω, θα μου πεις εσυ!

Αν σ'αρεσει η εναρμονιση, μπορουν τοτε οι παικταραδες να βαλουν τις ιδεες τους με κιθαρες, μπασα, πληκτρα κλπ πανω σ'αυτη την αρμονια! Εγω ισως το πιασω καποια στιγμη αλλα οχι πολυ γρηγορα, λογω περιορισμενου χρονου :)

Επισης, αν βοηθαει μπορω να παραθεσω και το καναλι της φωνης ψαλιδισμενο ωστε να καθεται καλα σε tempo 105 bpm :)

diadromi_diarkeias.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου!Πολύ ενδιαφέρον!!!Εμπρός παίδες, βάλτε ό,τι άλλο θέλετε!Μου άρεσε πολύ η προσπάθειά σου φίλε μου!!!Εύγε! :D :D :DΔεν είχα χρησιμοποιήσει μετρονόμο, αλλά όταν θα είναι το τελικό στάδιο θα τα κάνω  όλα σωστά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού και η δική μου ιδέα που ανεβάζω μετά από παραίνεση της Γεωργίας. Πρόχειρη ηχογράφηση απλώς για να ακουστεί προς τα πού το πάω. Θα προτιμούσα η φωνή να είναι η δική της και ήδη έχω κάποιες ιδέες για ενορχήστρωση.

Διαδρομή_Διαρκείας.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου