Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με φπα σε μουσικούς εκτελεστές και μουσικοσυνθέτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ είμαι δηλωμένος σαν μουσικός εκτελεστής οργάνων στην εφορία, υπάγομαι στο ΙΚΑ εδώ και κάμποσα χρόνια, και φυσικά (όπου είμαι αναγκασμένος  ;)) κόβω μπλοκάκι.

Δεν αποδίδω ΦΠΑ τουλάχιστον μέχρι σήμερα, και όποτε κόβω μπλοκάκι έχω μια παρακράτηση 20% που όμως μου επιστρέφεται αυτούσια στην επόμενη εκκαθάριση της εφορίας.

Τουλάχιστον αυτά ισχύουν μέχρι σήμερα.

Τώρα με αυτά που γίνονται τον τελευταίο καιρό, λέτε η παρακράτηση να παρακρατηθεί μόνιμα? :)

Πάντως και στα ξενοδοχεία που έχω αρχίσει λόγω σεζόν επικρατεί μια αμάθεια με το τι μέλει γενέσθαι.

Και αυτοί αποφεύγουν πλέον να μου ζητήσουν μπλοκάκι, αλλά και εγώ να κόψω.

Από ότι μου έχουν πει απέξω απέξω προσανατολίζονται να με ασφαλίσουν.

(Βραδιά και ένσημο). Χωρίς μπλοκάκι.

Είδομεν

 

Η παρακρατηση προφανως σου επιστρεφεται αυτουσια διοτι τα ποσα που τιμολογεις δεν ξεπερνουν το αφορολογητο κι ετσι δεν οφειλεις φορο εισοδηματος στο κρατος. Μολις υπαχθεις στο ΦΠΑ, εφοσον συνεχισεις να μην ξεπερνας το αφορολογητο παλι θα εχεις επιστροφη. Μη μπερδευεις το ΦΠΑ με το φορο εισοδηματος. Οταν υπαχθεις στο καθεστως ΦΠΑ, απλα θα τιμολογεις πχ 100 ευρω καθαρη αξια + 21 ευρω ΦΠΑ. Θα εισπραττεις δηλαδη απο τον πελατη σου 121 ευρω αντι 100, και τα 21 θα εισαι υποχρεωμενος να τα αποδωσεις στο κρατος με την περιοδικη δηλωση ΦΠΑ τριμηνου.

 

Αυτο βεβαια ισχυει σε περιπτωση που δεν εχεις δηλωμενα εξοδα για το συγκεκριμενο τριμηνο. Εαν μεσα στο ιδιο τριμηνο αγορασεις με τιμολογιο μια κιθαρα αξιας 100 ευρω + 21 ευρω ΦΠΑ= 121 ευρω τοτε η περιοδικη σου δηλωση θα λεει

 

Εκροες 100 - Φπα εκροων 21----------------Εισροες 100 - Φπα εισροων 21

 

Υπολοιπο ΦΠΑ = 0 επειδη Φπα εισροων= Φπα εκροων. Αρα, δε χρωστας φπα για το συγκεκριμενο τριμηνο.

 

Ελπιζω να καταλαβες, τα ειπα οσο πιο απλα γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδη

θα εχουμε στα 100ευρω

                    -20% παρακρατηση φορου

                    -16% παρακρατηση ικα(δική μας)

                    +21 % φπα

και στο τελος τι θα μας μένει? ???ποιος εργοδότης θα τα πλήρωνει ολα αυτά?

σε επικοινωνία με 2 λογιστές  για το συγκεκριμένο θέμα μου ειπαν οτι ακόμα

επικρατεί ενα μπάχαλο για το τι θα ισχύει!! ???

 

ετσι για να μην βαριόμαστε να εχουμε κατι να ασχόλουμαστε !!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη

θα εχουμε στα 100ευρω

                     -20% παρακρατηση φορου

                     -16% παρακρατηση ικα(δική μας)

                     +21 % φπα

και στο τελος τι θα μας μένει? ???ποιος εργοδότης θα τα πλήρωνει ολα αυτά?

σε επικοινωνία με 2 λογιστές  για το συγκεκριμένο θέμα μου ειπαν οτι ακόμα

επικρατεί ενα μπάχαλο για το τι θα ισχύει!! ???

 

ετσι για να μην βαριόμαστε να εχουμε κατι να ασχόλουμαστε !!

 

 

 

 

Θα εχεις παρακρατηση 20 ευρω

Ικα 16% (νομιζω εχει γινει 12%)

Συνολο 36 ευρω.

 

Λογικα θα χρεωσεις επιπλεον ΦΠΑ (100-16)επι 23% διοτι δε μπορεις να υπολογισεις ΦΠΑ σε εισφορες Ικα και θα το αποδωσεις στο δημοσιο. Παντως αναμενεται εγκυκλιος του υπουργειου οικονομικων που θα ξεκαθαρισει τα πραγματα, προς το παρον επικρατει συγχυση. Οταν θα εχω νεοτερα θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Σύμφωνα  με  τις  οδηγιες  του  υπουργείου  προς  το  παρών  οι  μουσουργοι,εκτελεστες  μουσικων  εργων  απο  πρωτη  ιουλιου  θα  υπαγονται  σε  μειωμενο  φπα  11%.Αυτό  ανα  πασα  στιγμη  μπορει  να  αλλάξει...!!Οδηγίες  σχετικα  με  το  ΤΕΒΕ  δέν  υπαρχουν  ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπερα...Σύμφωνα  με  τις  οδηγιες  του  υπουργείου  προς  το  παρών  οι  μουσουργοι,εκτελεστες  μουσικων  εργων  απο  πρωτη  ιουλιου  θα  υπαγονται  σε  μειωμενο  φπα  11%.Αυτό  ανα  πασα  στιγμη  μπορει  να  αλλάξει...!!Οδηγίες  σχετικα  με  το  ΤΕΒΕ  δέν  υπαρχουν  ακομα!

 

μήπως εχουμε νεωτερα σχετικά με το θέμα? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στον ΦΠΑ.

Αυτό που ίσχυε ως τον Ν.3842/2010 ήταν ότι οι μουσικοί (και γενικότερα οι καλλιτέχνες:

α) χρέωναν ΦΠΑ μόνο σε περίπτωση που παρείχαν τις υπηρεσίες τους απευθείας στο κοινό (πχ μπουζουξής καλείτε να παίξει σε γιορτή στη βεράντα του ρετιρέ ενός ιδιώτη ή σε κάποιο γάμο) Στη θεωρία φυσικά γιατί όλοι ξέρουμε ότι κανείς ποτέ δεν έκοψε ποτέ απόδειξη γι αυτό το λόγο.

β) Δε χρέωναν ΦΠΑ όταν έπαιζαν για κάποιον επαγγελματία (διοργανωτή συναυλιών, μαγαζάτορα κλπ

 

Από 1-7-2010 αυτό καταργείται και χρεώνεται παντού ΦΠΑ 11%

Όσον αφορά στην Ασφάλιση:

 

Οι αυτοτελώς απασχολούμενοι μουσικοί υπάγονται στο ΙΚΑ μόνο για τους κλάδους  Σύνταξης και Ασθένειας (Δηλαδή όχι για τους κλάδους Ανεργίας, Στράτευσης, Οικογ. Επιδομάτων, Εργατ. κατοικίας και Εργατ. Εστίας.) Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σε σχέση με το ύψος των εισφορών και τον τρόπο υπολογισμού εάν υπάρχει διακριτός εργοδότης ή θεωρούνται οι ίδιοι εργοδότες του εαυτού τους.

 

Εννοείται ότι οι μουσικοί που τους γίνεται κανονική πρόσληψη σε κάποιο μαγαζί ασφαλίζονται όπως κάθε άλλος εργαζόμενος και δεν έχουν ΦΠΑ. (Και εδώ ξέρουμε ότι αυτό σχεδόν ποτέ δε συμβαίνει, ίσως παλιά σε κάποια ξενοδοχεία με σταθερή ορχήστρα)

 

Το ΤΕΒΕ μπορεί κάποιος να το διαλέξει σαν καλύτερη ασφάλιση, μόνο που το επάγγελμα του μουσικού δεν έχει την ασφάλιση του ΤΕΒΕ σαν υποχρεωτική αλλά του ΙΚΑ. Θεωρητικά όμως το ότι έχεις ΤΕΒΕ δεν εμποδίζει το ΙΚΑ να σου ζητήσει κάποτε τις εισφορές που δεν έχεις αποδώσει όλο το καιρό που δούλευες.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στον ΦΠΑ.

Αυτό που ίσχυε ως τον Ν.3842/2010 ήταν ότι οι μουσικοί (και γενικότερα οι καλλιτέχνες:

α) χρέωναν ΦΠΑ μόνο σε περίπτωση που παρείχαν τις υπηρεσίες τους απευθείας στο κοινό (πχ μπουζουξής καλείτε να παίξει σε γιορτή στη βεράντα του ρετιρέ ενός ιδιώτη ή σε κάποιο γάμο) Στη θεωρία φυσικά γιατί όλοι ξέρουμε ότι κανείς ποτέ δεν έκοψε ποτέ απόδειξη γι αυτό το λόγο.

β) Δε χρέωναν ΦΠΑ όταν έπαιζαν για κάποιον επαγγελματία (διοργανωτή συναυλιών, μαγαζάτορα κλπ

 

Από 1-7-2010 αυτό καταργείται και χρεώνεται παντού ΦΠΑ 11%

Όσον αφορά στην Ασφάλιση:

 

Οι αυτοτελώς απασχολούμενοι μουσικοί υπάγονται στο ΙΚΑ μόνο για τους κλάδους  Σύνταξης και Ασθένειας (Δηλαδή όχι για τους κλάδους Ανεργίας, Στράτευσης, Οικογ. Επιδομάτων, Εργατ. κατοικίας και Εργατ. Εστίας.) Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σε σχέση με το ύψος των εισφορών και τον τρόπο υπολογισμού εάν υπάρχει διακριτός εργοδότης ή θεωρούνται οι ίδιοι εργοδότες του εαυτού τους.

 

Εννοείται ότι οι μουσικοί που τους γίνεται κανονική πρόσληψη σε κάποιο μαγαζί ασφαλίζονται όπως κάθε άλλος εργαζόμενος και δεν έχουν ΦΠΑ. (Και εδώ ξέρουμε ότι αυτό σχεδόν ποτέ δε συμβαίνει, ίσως παλιά σε κάποια ξενοδοχεία με σταθερή ορχήστρα)

 

Το ΤΕΒΕ μπορεί κάποιος να το διαλέξει σαν καλύτερη ασφάλιση, μόνο που το επάγγελμα του μουσικού δεν έχει την ασφάλιση του ΤΕΒΕ σαν υποχρεωτική αλλά του ΙΚΑ. Θεωρητικά όμως το ότι έχεις ΤΕΒΕ δεν εμποδίζει το ΙΚΑ να σου ζητήσει κάποτε τις εισφορές που δεν έχεις αποδώσει όλο το καιρό που δούλευες.

 

 

 

σε ευχαριστω για την βοηθεια σου !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου