Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με φπα σε μουσικούς εκτελεστές και μουσικοσυνθέτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το ποσό που θα πάρει όμως στο παράδειγμα θα έπρεπε κανονικά να είναι 1000 ευρώ + 11% ΦΠΑ (άρα 1110... Τι αριθμοί είναι τούτοι ρε παιδιά;;;)

 

Το ΦΠΑ βαραίνει ΠΑΝΤΑ τον πελάτη, όχι τον εργαζόμενο.

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι δουλεύω, και η σύζυγος έτσι δουλεύει.

Όχι Νικόλα, δεν νομίζω ότι είναι έτσι.

Ξεχνάς ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση (μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών) πελάτης είναι ο μαγαζάτορας που του παρέχεις μουσικές υπηρεσίες και του "κόβεις" το παροχής υπηρεσιών. Αυτός πληρώνει σε σένα το ΦΠΑ που με την σειρά σου το εισπράτεις ως ενδιάμεσος για να το αποδώσεις στο τέλος κάθε τριμήνου στο κράτος.

 

Το ίδιο γίνεται με την παρακράτηση φόρου όπου ο πελάτης σου, μαγαζάτορας, παρακρατεί από εσένα το 20% (παρακράτηση επί του καθαρού ποσού) το οποίο αποδίδει με την σειρά του στο κράτος και σου επιστρέφεται (αφαιρείται) στο τέλος του χρόνου από τον φόρο εισοδήματος της δήλωσής σου.

Όταν στο τέλος του έτους καταθέτεις όλα τα χαρτιά για την φορολογική δήλωση, καταθέτεις και την βεβαίωση της παρακτράτησης που σου έγινε. Αυτή σου την δίνει όποιος(οι) είχαν τέτοιου είδους συναλλαγή μαζί σου και σου έκαναν παρακτράτηση.

 

Δεν μιλάμε για περίπτωση που εργάζεσαι μουσικός σε κάποιο μαγαζί ως μισθωτός. Εκεί δεν ξέρω τι παίζει πλέον και τι μπορεί να προκύψει στο προσεχές μέλλον με την υπάρχουσα κατάσταση.

 

Όμως σε κάθε περίπτωση και πέρα από τα όσα είπα και για να μην σε πάρω στο λαιμό μου,

ένας λογιστής θα σου τα εξηγήσει πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΠΑ (11%) υπολογίζεται στο συμφωνηθέν αρχικό ποσό της αμοιβής, πριν την αφαίρεση των  όποιων φορολογικών ή ασφαλιστικών κρατήσεων.

 

Συμφωνηθείσα Αμοιβή        1000

Παρακράτηση Φόρου 20%      200

Παρακράτηση ΙΚΑ  12,22%    122,20

ΦΠΑ                      11%    110

Σύνολο                              787,80

 

Αυτο ηταν το ερωτημα μου: Δηλαδη εχουμε φπα πανω σε φορολογια εισοδηματος και σε ασφαλιστικες εισφορες(!)?? Διοτι εαν βαζουμε φπα πανω στο 1000 βαζουμε φπα και στην παρακρατηση και στο ΙΚΑ, τα οποια περιλαμβανονται στο 1000! Γι αυτο θελω να ξεκαθαρισω που μπαινει ο ΦΠΑ, γιατι μου φαινεται λιγο δυσκολο να μπαινει στο ποσο μαζι με τις εισφορες! Εδω ρωταω στις εφοριες και στο ικα και δεν ξερουν να απαντησουν  ??? πως να ξερουν οι λογιστες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΠΑ (11%) υπολογίζεται στο συμφωνηθέν αρχικό ποσό της αμοιβής, πριν την αφαίρεση των  όποιων φορολογικών ή ασφαλιστικών κρατήσεων.

 

Συμφωνηθείσα Αμοιβή         1000

Παρακράτηση Φόρου 20%      200

Παρακράτηση ΙΚΑ  12,22%     122,20

ΦΠΑ                       11%     110

Σύνολο                              787,80

 

Καλησπερα, δεν ειναι οτι δεν σε πιστευω 'η οτι δεν συμφωνω , αλλωστε και εγω ετσι το γνωριζω και τα υπολογιζω! Αλλα μηπως θα μπορουσες να μου υποδειξεις που το αναγραφει αυτο? ΔΗλαδη οτι και οι εισφορες αλλα και η παρακρατηση υπολογιζονται πανω στην αμοιβη?

Διοτι προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας και εχω φαει ολους τους νομους και εγκυκλιους για να το αποδειξω!!! "η τουλαχιστον κατευθυνε με!!

 

σε ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν υπάρχει απάντηση έτσι όπως τη ζητάτε.

 

Και ο ΦΠΑ και οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται πάνω στο ποσό της αμοιβής. Έτσι έχουν διατυπωθεί οι νόμοι, αυτό καταλαβαίνουμε, και αυτό βγαίνει συμπέρασμα. Αν κάποιος ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό, μάλλον θα πρέπει να το αποδείξει αυτός, που το βρήκε γραμμένο.

 

Και λογικά να το πάρεις, οι εισφορές είναι μέρος της αμοιβής, που απλά υποχρεούσαι να τις δώσεις στο ΙΚΑ.

Και τουλάχιστον, όσον αφορά σε αυτό το θέμα, το καταλαβαίνω να υπάρχει κάποιο μπέρδεμα, καθ΄ότι καινούριο φρούτο.

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση κάποιος να ισχυρίστηκε ότι η παρακράτηση φόρου είναι εκτός ΦΠΑ,καθότι το καθεστώς αυτό ισχύει και σε πολλούς άλλους κλάδους με ΦΠΑ, πλην των καλλιτεχνών, από τον καιρό του Όθωνα.

 

Υπ΄όψιν, όλα τα παραπάνω ισχύουν για τους μουσικούς και καλλιτέχνες με βιβλία και δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τί επιπτώσεις θα έχω στην περίπτωση που  δεν έχω καταφέρει να  πάω στην εφορία για υπαγωγή στο ΦΠΑ εως την 1 Οκτώβρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με διαφωτίσει. Έχω μπλοκάκι με την ιδιότητα εκτελεστή μουσικών έργων αλλά στη σύμβασή μου είμαι καθηγητής θεωρίας σε δήμο. Υπάγομαι κανονικά σε ΦΠΑ εφόσον μόνο διδάσκω. Άκουσα οτι υπάρχει μία διευκρινιστική επ'αυτού και δεν υπαγόμαστε όπως όλοι οι μουσικοί σε ΦΠΑ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γνωρίζει κάποιος,αν θα μπει Φ.Π.Α και σε καθηγητές μουσικής που ανήκουν στο Τ.Ε.Β.Ε.?Μέχρι τώρα στα ωδεία υπήρχε παρακράτηση του 20% για φόρο εισοδήματος,ενώ τα ιδιαίτερα δεν είχαν.Η λογίστρια μου,μου είπε οτι ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο και πως περιμένουν τις διευκρινιστικές..Υπάρχει μήπως κάτι νεότερο?

 

Καλησπερα!

Μήπως υπάρχουν νέα σχετικά με το ΦΠΑ στους καθηγητές μουσικής που είναι ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ? Ισχύει ακόμη η απαλλαγή?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τί επιπτώσεις θα έχω στην περίπτωση που  δεν έχω καταφέρει να  πάω στην εφορία για υπαγωγή στο ΦΠΑ εως την 1 Οκτώβρη;

 

Αν και υποθέτω θα το έχεις λύσει έως τώρα, μόνο για αυτό που αναφέρεις, ένα μικρό προστιματάκι κάποιων δεκάδων ευρώ, για το εκπρόθεσμο της δήλωσης μεταβολής.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου