Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια digital δισκογραφικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι; Τζάμπα είναι αυτοί;

Οι πληροφόρηση τη σήμερον εποχή, είναι δωρεάν...η χρήση έχει το τίμημα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε καλά... Αυτή την πληροφόρηση την ήξερες κι εσύ... Αν το ψάξεις λίγο μέχρι και η Wiki θα τα λέει. Το θέμα είναι το "πού, πώς, πόσο και σε ποιόν". Αυτά πρέπει να ξέρει ο ενδιαφερόμενος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι το "πού, πώς, πόσο και σε ποιόν". Αυτά πρέπει να ξέρει ο ενδιαφερόμενος.

Eσείς οι νέοι τα θέλετε όλα στο πιάτο...ψάξτο και λίγο μόνος σου...μήπως θέλεις να σου ανοίξω εγώ και την εταιρία? ;D ;D

http://www.cmshk.com/contact.php

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Πρέπει να δηλώσεις έδρα της εταιρίας.. Εαν η έδρα ειναι στην Ελλάδα, υποχρεούσε στην Τήρηση βιβλίων και στοιχείων Γ' κατηγορίας (Ε.Π.Ε - Α.Ε) για τζίρο άνω των €150.000.. μπορείς να έχεις μέχρι τότε βιβλία εσόδων-εξόδων Β κατηγορίας (Ο.Ε. - Ε.Ε)

β. Όταν κάνεις εταιρία συνεταιρίζεσαι.. δηλαδή κατα το νόμο υπάρχουν παραπάνω απο δυο εταίροι.. εκτος απο περιπτώσεις μονοπρόσωπης Ε.Π.Ε. (ατομικής επιχείρησης)

γ. Εαν το προϊόν σου υπόκειται σε καθεστώς Φ.Π.Α. που σημαίνει πως εαν οι συναλλαγές (πωλήσεις - αγορές) σου στην ελλάδα ξεπερνούν τις €35.000 πρέπει να ορίσεις φορολογικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα..

δ. Στην Ελλάδα για λόγους Φ.Π.Α, ισχύουν δυο κανόνες

1. όταν είσαι εντος ευρωπαϊκης ένωσης μιλάμε για ενδοκοινοτικές αποκτήσεις..

2. όταν είσαι εκτός ευρωπαϊκης ένωσης μιλάμε για εισαγωγή-εξαγωγή..

 

Νόημα για το κράτος έχει το που γίνεται η παράδοση αγαθών  ανεξάρτητα με το που εσυ δηλώνεις έδρα εαν η κατανάλωση γίνεται στην ελλάδα.. υποχρεούσε στη δημιουργία φορολογικού αντιπροσώπου.

 

Γιατί όμως να θέλει κάποιος να έχει έδρα της επιχείρησης του σε κάποιο εξωτικό μέρος..

Πιστεύετε ότι με το που θα ανοίξεις την επιχείρηση (π.χ. Ο.Ε.) θα προκύψουν πάνω απο €45.000 καθαρό φορολογητέο εισόδημα στην Ελλάδα για κάθε εταίρο..;;;;

 

και θα σε κυνηγάει το κράτος να σε φορολογήσει;

 

δεύτερον.. σίγουρα θα κάνεις και δαπάνες για την επιχείρηση σου, (υπηρεσίες αναλώσιμα κτλ..) αυτά σε ένα άλλο κράτος θα μπορέσεις να εκπέσεις το ΦΠΑ τους απο το ΦΠΑ των πωλήσεων που έχεις κάνει..;;; (ενδοκοινοτικά ναι.. για άλλα μέρη δεν το ξέρω)

 

Τρίτον.. μπορείς να έχεις το server σε όποια χώρα θέλεις.. αυτό δεν συνδέεται με την έδρα της επιχείρησης..

 

Τέταρτον εαν πρόκειται την επιχείρηση σου να τη δηλώσεις ενδοκοινωτικά τότε αυτόματα μπαίνεις στο σύστημα VIES όπου λειτουργείς κανονικά εκπίπτωντας δαπάνες στο Φ.Π.Α.

 

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις.. ένας λογιστής δεν μπορεί να σου δώσει απάντηση σε κάτι αόριστο..

 

Πρέπει να ρωτήσεις..

Θέλω να ανοίξω εταιρία στην Ρωσσία, και να πουλάω μέσω ιντερνετ ψηφιακό υλικό...

(Εκεί θα πρέπει κάποιος να κοιτάξει και πως καταγράφονται οι πωλήσεις στα βιβλία της επιχείρησης). Λογικά για τις υπηρεσίες χρεώσεις υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης φορολογικού στοιχείου... όπως π.χ. (απόδειξη λιανικής πώλησης.)

 

Δεν μπορεί ενας λογιστής να ξέρει όλες τις πιθανές περιπτώσεις και τι γίνεται σε άλλες χώρες.. καλά-καλά δεν ξέρουμε για την Ελλάδα...

 

Εάν επιθυμείς να κάνεις έδρα σε εξωτικά μέρη.. θα πρέπει να βρεί λογιστή που να έχει εμπειρία απο αυτά.. να τα έχει δουλέψει... δηλαδή...

 

Εγω είμαι λογιστής.. αλλά δεν τα ξέρω όλα.. ξέρω μόνο τι ισχύει για την Ελλάδα...και πάλι σε περιορισμένο βαθμό.. και για την αποκατάσταση κάποιον πραγμάτων υπάρχουν 15 κώδικες νομοθεσίας οι οποίοι αναθεωρούνται τουλάχιστον 1 με 2 φορές το χρόνο.. σε διάφορα σημεία..

 

+ σε όλα αυτά είναι οι ασφαλιστικές σου εισφορές έτσι...

 

Μην κάνετε μαλακίες με offshore αυτην τη χρονική στιγμή.. οι offshore αποτελούν κατα κύριο λόγω μηχανισμός φοροδιαφυγής.. (έχετε λόγους να φοροδιαφύγετε;) ακόμα δεν άνοιξατε το μαγαζί..

 

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. οι offshore αποτελούν κατα κύριο λόγω μηχανισμός φοροδιαφυγής..

Θεωρητικά, πρακτικά όμως παραμένουν ενεργό κομμάτι του επιχειρηματικού συστήματος.

 

Γιατί όμως να θέλει κάποιος να έχει έδρα της επιχείρησης του σε κάποιο εξωτικό μέρος..

Γιατί μιλάμε για άϋλο προϊόν. Και γιατί όταν κάνεις μία επιχείρηση (και όχι ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα) ο σκοπός σου είναι να κερδίσεις. Εάν μπορείς να το κάνεις νόμιμα ακόμα καλύτερα

 

Δεν διαφωνώ καθόλου σε όσα λέει ο not_guilty. Απλά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου για να δώ μέχρι πού μπορεί να φτάσει κανένας βρίσκοντας (και εκμεταλευόμενος) κενά του συστήματος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε not_guilty γαι της πληροφοριες , αλλα εγω δεν περιμενω να βγαλω χιλιαδες ευρω ουτε εχω και της χιλιαδες ευρω να διαθεσω για την δημιουργια του label απλως θελω να κανω release δικα μου κομματια και μερικα καλα κομματια αλλων παραγωγων γινεται να το κανω αυτο χωρις να δημιουργησω εταιρια και  να το κανω στην ελλαδα ετσι και αλλιως μονο στο internet θα κυκλοφορουν τα κομματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε not_guilty γαι της πληροφοριες , αλλα εγω δεν περιμενω να βγαλω χιλιαδες ευρω ουτε εχω και της χιλιαδες ευρω να διαθεσω για την δημιουργια του label απλως θελω να κανω release δικα μου κομματια και μερικα καλα κομματια αλλων παραγωγων γινεται να το κανω αυτο χωρις να δημιουργησω εταιρια και  να το κανω στην ελλαδα ετσι και αλλιως μονο στο internet θα κυκλοφορουν τα κομματια

 

http://bandcamp.com/

 

Μπορεις να ξεκινησεις απο εδω. Διαμενεις τα κομματια σου δωρεαν και οποιος κατεβαζει γραφεται στο mailing list σου.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις σκοπο να κυκλοφορησεις δικα σου κομματια και περιορισμενα αλλων παραγωγων (υποθετω γνωστων σου, χωρις συμβολαια, underground) γιατι δεν το κρατας σε DIY επιπεδα?

Ειδικα απο τη στιγμη που εχεις σκοπο να κινηθεις μονο ιντερνετικα ενα site (myspace) και ενα paypal πιστευω αρκουν...

Και μετα κοιτας Cdbaby και τα λοιπα

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Stinky δηλαδη μπορω να τρεχω μονος μου την δισκογραφικη με δικα μου release και μερικα φιλων μου χωρις συμβολαια και χωρις να εχω καποιο προβλημα. Θα μπορω να χρησιμοποιω καποιο ονομα για την δισκογραφικη για παραδειγμα "deep house records" και θα  μπορω να  κατοχυρωσω το ονομα της δισκογραφικης γιατι μπορει αργοτερα να την ανοιξη επαγγελματικα.συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα αλλα θελω να ειμαι σωστος σε οτι κανω και δεν θελω να εχω προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ ένα σενάριο? Με ενδιαφέρει η (επαγγελματική) άποψη του not_guilty.

Aγοροπωλησίες μέσω χρησής ευκαιρίας...πώληση ιδιώτη μέσω ebay...

Σε τι καθεστώς (φορολόγησης) υπόκεινται?

Με λίγα λόγια, εάν υποτεθεί ότι η ψηφιακή μουσική σου είναι ένα "μεταχειρισμένο" είδος που μπορεί να πουληθεί σε μια (paypal) "χρυσή ευκαιρία", χρειάζεσαι εταιρία? Πληρώνεις φόρους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου