Προς το περιεχόμενο
SamTheRipper

Ψάχνω τραγούδι παρόμοιο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες.

Ψάχνω εδώ και καιρό ένα τραγούδι από παλιό ελληνικό ροκ συγκρότημα που είναι κυρίως πιάνο και φωνή(τουλάχιστον έτσι αρχίζει) και είναι πολύ μελό.Το άκουγα πολύ μικρός από τα αδέρφια μου, οπότε δε θυμάμαι ούτε συγκρότημα ούτε στίχους για να το βρω :-\

Θυμίζει αρκετά πάντως το στυλ του στο Δ από Διάφανα Κρίνα

www.youtube.com/watch?v=J0Rm3GTo7a8

Το topic είναι λίγο κουφό αλλά πιστεύω κάποιος μεγαλύτερος θα το ξέρει σίγουρα το τραγουδάκι

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο οταν ειχα αγορασει τον δισκο πριν πολλα πολλα χρονια, παντα πιστευα πως η μελωδια της φωνης στην αρχη, θυμιζει λιγο το ''τρυπησα το δαχτυλο μου, με μια τοση δα καρφιτσα''! ;D ;D

οχι τιποτα, ειμαι και μεγαλος φαν της μπαντας, αλλα θυμιζει! :)

ειμαι και μεγαλος φαν της μπαντας, αλλα θυμιζει! :)

+111

με προλαβες . αυτο σιγουρα εννοει.

ααααα!είχα ψάξει όλα τα συγκροτήματα, μόνο ξύλινα σπαθιά δε μου έκοψε να ψάξω.

Αυτό είναι παίδες, ευχαριστώ πολύ!

xaxaxa! ;D ;D ;D

καλα, δεν το σκεφτηκα καθολου!

παρ ολα αυτα, δεν θα ελεγα πως θυμιζει το ''δ'' με τιποτα!

Ναι τώρα που το άκουσα μετά από τόσο καιρό καμία σχέση,αλλά εννοόυσα κυρίως μελό και πιάνο φωνή στο ότι το θυμίζει.

Πάντως και εμένα όταν μπαίνει το Δ μου θυμίζει ρουβά :P

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Αναρτήσεις

• με τις ελαχιστες τεχνικες γνωσεις που εχω μου φαινεται καπως "λογικο"να συμβαινει οταν ειναι δυο πεταλια σε σειρα..τωρα ισως παιζει ρολο κ η ποιοτητα κατασκευης και υλικων..(κ εγω ουτως η αλλως με πεταλια σε σειρα παιζω και το πεταλι του reverb "αρπαζει"οταν αρχιζει το overdrive)..η "λυση" ειναι το effects loop οπου υπαρχει..(ο δικος μου π.χ δεν εχει οποτε συμβιβαζομαι)
    • Δεν νομιζω να υπαρχει τροπος αντιμετωπισης. Αυξανοντας τα db (με booster, od κλπ) πριν απο το reverb (το οποιο ειναι τελευταιο στο chain), αυξανεται και το effect του βαθους.    Ομοιως και σε εναν ενισχυτη, χωρις πεταλια. Αυξανοντας την προενισχυση, πρεπει να χαμηλωνω το reverb. Μου συμβαινει συχνα σε καποιους ενισχυτες μου.
    • Μια απορια που μου εχει δημιουργηθει εδω και πολυ καιρο -και ισως καποιο μελος γνωριζει να βοηθησει- ειναι η εξης. Εστω πως εχουμε στη σειρα 2 πεταλια, ενα παραμορφωσης και ενα βαθους. Σεταρουμε το βαθος σε επιθυμητο βαθμο και λαμβανουμε Χ ηχο. Οταν εμπλεξουμε και το πεταλι παραμορφωσης, παρατηρησα πως καποιες φορες υπαρχει ενισχυση του εφε βαθους (εως ενοχλητικα). Αυτο κατα κανονα μου εχει συμβει με χειροποιητες κατασκευες. Καθε που δοκιμαζω ενα "καλο" εργοστασιακο πεταλι (πχ Analogman), δεν διαπιστωνω μεταβολη, τουλαχιστον οχι ευδιακριτη. Ομως τις περισσοτερες φορες που χρησιμοποιησα καποιον "κλωνο" απο γνωστους/φιλους DIY το προβλημα υπηρχε. Η ερωτηση μου ειναι τι και πως ακριβως επηρεαζεται και φυσικα αν υπαρχουν τροποι "τιθασευσης" του φαινομενου, πχ αλλαγη πυκνωτων κλπ..
    • Έχει πετάξει αυτό το πουλάκι, πλέον μόνο digital τύπου Fractal, ή λαμπάτος με reactive loadbox καρφί σε audio interface. Συνήθισα πια.
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε.