Προς το περιεχόμενο

μάρκες και πάχος χορδών ηλ.ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!!!

ανοίγω αυτό το μεγάλο για μένα θέμα με σκοπό να συζητήσουμε τις απόψεις μας,τις εμπειρίες μας για χορδές ηλ.ακουστικής και ακουστικής κιθάρας...

Για καιρό έπαιζα με 10άρες Fender αρχικά και στη συνέχεια με D'Addario...ο ήχος δεν με γέμιζε...ήταν"λεπτός"και ήθελα περισσότερο βάθος,περισσότερα μπάσα,επίσης οι χορδές ήταν μαλακές(για άλλο είδος παιξίματος)και ήθελα πιο σκληρές,σταθερές στα ακόρντα και τα αρπίσματα κυρίως(μιλάω για παίξιμο με δάκτυλα)...

Τελικά φτάνοντας στις 12άρες D'Addario τα τελευταία χρόνια είμαι πιό ικανοποιημένος,οχι όμως απόλυτα...

Θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες σχετικά με το μέγεθος και τη μάρκα των χορδών για ηλ.ακουστική κιθάρα!!!επίσης αν έχεται να προτείνετε κάποια μάρκα με τα χαρακτηριστικά που ψάχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είχα δοκιμάσει τις martin 13αρες νομίζω,αν όχι, τότε 12αρες...Πολύ καλές,απίστευτο ήχο με γεμάτα μπάσα,αλλά δεν κρατάνε καθόλου.Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι martin χορδές θα ξαναβάλω μόνο όταν είναι να πάω για καμια ηχογράφηση.

 

Απο 'κει και πέρα μόνο τις daddario έχω δοκιμάσει (που δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα),δηλαδή και εγώ τώρα ψάχνομαι με χορδές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σιγουρο ειναι πως αφου ηθελες πιο πολλα μπασσα και πιο σφιχτη αισθηση καλα εκανες και εβαλες 12αρες(οι 10αρες για ακουστικη ειναι πολυ "λιγες" ακομη και σε ενταση πεpιοριζουν το οργανο.)

    Κατα κυριο λογο με daddario Phosphor Bronze παιζω γιατι ειναι σκληρες(και εδω δεν την αντεχω την μαλακη αισθηση ασε που τριζουν με λιγο δυνατο strumming) και πριμαριστες.Γενικα οι phosphor bronze ειναι πριματες.Σφικτες επισης ειναι και οι martin.Δοκιμασε και καποιο coated σετ (Elixir,ή καλητερα daddario EXP που ειναι stiff και αυτο).

Τελος εχω διαβασει για αυτες οτι ειναι σκληροτατες και θα ηθελα να τις δοκιμασω

http://www.thomann.de/gb/john_pearse_600l_phosphor_bronze.htm

Βεβαια δεν ξεχναμε ποτε οτι το 90% του stiffness ειναι το gauge των χορδων.

    Οσο για τα περισσοτερα μπασσα που λες δεν μπορω να σε βοηθησω,εξαλλου αυτο εχει να κανει κυριως με την κιθαρα.Λιγοτερο bright χορδες μπορεις να βρεις και αυτο μπορει να δημιουργησει την ψευδαισθηση οτι προσθετει μπασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια στην αγορα γενικά και αυτή είναι πως "ότι πληρώσεις παίρνεις", εγώ τον τελευταίο καιρό παίζω με Elixir 11άρες και είμαι υπερικανοποιημένος. Ακριβές μεν (20 ευρώ το σετάκι) ΑΛΛΑ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, δε φθείρονται όπως οι άλλες που έχω παίξει κατά καιρούς, και το σημαντικότερο για μένα είναι ότι δε χάνουν το κουρδισμα τους όσο και να παίζεις. και όσο χάνουν είναι ελάχιστο του ελάχιστου.παίζω ολόκληρα 3ωρα ή 4ωρα σε live και δε χρειάζεται να κουρδίζω ξανά και ξανά. Βέβαια όπως προείπαν, για να έχεις γεμάτο ήχο παίζει ρόλο και η κιθάρα. Το σκάφος εμένα της Ovation ας πούμε και με 10αρες μου δίνει έντονα μπάσα. Αν θες κάνε ένα σετάκι custom. Βάλε μπάσες από 12άρες και πρίμες 10αρεσ ή 11αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά με τις D'Addario EXP 12άρες έχει παίξει κανένας να μου πει εντυπώσεις???είναι πράγματι τόσο καλές όσο ακούγεται???έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με τις D'Addario EXP 12άρες έχει παίξει κανένας να μου πει εντυπώσεις???είναι πράγματι τόσο καλές όσο ακούγεται???έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλω???

 

ναι σε όλα. Η γνώμη μου για τις EXP είναι οτι ακούγονται λιγότερο coated από άλλες (πχ elixir) και έχουν αυτό το χαρακτηριστικό που περιγράφει ο Mesimeriaris :

 

     Οσο για τα περισσοτερα μπασσα που λες δεν μπορω να σε βοηθησω,εξαλλου αυτο εχει να κανει κυριως με την κιθαρα.Λιγοτερο bright χορδες μπορεις να βρεις και αυτο μπορει να δημιουργησει την ψευδαισθηση οτι προσθετει μπασα.

 

tip : κάποτε σε κεντρικό μαγαζί της Αθήνας υπήρχε προσφορά 1+1 σετ δώρο ειδικά για τις EXP. Δες μήπως ισχύει ακόμα.

 

Πάντως για παίξιμο με δάχτυλα και ειδικά για απαίτηση προς mellow ήχο, προτείνονται αρκετά και οι silk & steel, οι οποίες όμως βγαίνουν μέχρι 11άρες.

 

Η άποψή μου γενικότερα για τις χορδές μεγάλου tension έχει διαφοροποιηθεί. Θα έβαζα 12αρες σε μια dreadnought ακουστική που θα χρησιμοποιούσα για ανοιχτά ακκόρντα μέχρι το 5ο τάστο, αλλά σε μικρότερου σώματος κιθάρες ή σε κιθάρες που χρησιμοποιώ για fingerstyle παίξιμο θα προτιμούσα silk&steel.

 

Aκόμα δεν μας έχεις πει τι κιθάρα έχεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απαίτηση προς mellow ήχο, προτείνονται αρκετά και οι silk & steel

Να πως ξεχωρίζεις τους "τζίπσι πλέϊερς" ;) ;D

+1 για Silk&Steel ειδικά αν μιλάμε για μικρό σώμα ή thinline. Είχα πάνω στην Intertour Talman Silk&Steel και πέταγε το όργανο.

 

Τώρα βασικά παίζει ρόλο και το μέταλο στον ήχο, όσο πας σε πιο bronze γίνετε και πιο μπάσσος ο ήχος, τα κράματα τύπου bright κλπ, είναι πιο πρίμα.

Πάντος εγώ τώρα στην Ovation μου έχω βάλει 12άρες Vintage Bronze (Dean Markley), που συνδιάζουν μπάσσα με μαλακό feel.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρούλα που εχω ειναι αυτή...

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Breedlove-Pro-Series-C25-CR-Natural/art-GIT0014358-000

 

Concert style.

Απο ό,τι μου είπαν(σε φόρουμ της Breedlove),τα νεα της μοντέλα φοράνε τις EXP αλλά δεν είναι απολύτως βέβαιοι...

να σημειώσω οτι η κιθάρα είναι καινούργια,1 εβδομάδας...

ο ήχος της είναι απίστευτος και δεν ξέρω τις χορδές της...με ικανοποιεί απόλυτα και δεν θέλω να τον χάσω...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρούλα που εχω ειναι αυτή...

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Breedlove-Pro-Series-C25-CR-Natural/art-GIT0014358-000

 

Concert style.

Απο ό,τι μου είπαν(σε φόρουμ της Breedlove),τα νεα της μοντέλα φοράνε τις EXP αλλά δεν είναι απολύτως βέβαιοι...

να σημειώσω οτι η κιθάρα είναι καινούργια,1 εβδομάδας...

ο ήχος της είναι απίστευτος και δεν ξέρω τις χορδές της...

 

σύμφωνα με το λινκ, το ηλεκτρακουστικό σύστημα της κιθάρας σου χρησιμοποιεί μαγνήτη, άρα οι silk & steel μάλλον δεν σου κάνουν.Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το λινκ, το ηλεκτρακουστικό σύστημα της κιθάρας σου χρησιμοποιεί μαγνήτη, άρα οι silk & steel μάλλον δεν σου κάνουν.Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα :)

Θα παίξει και με τις silk&steel, απλά επειδή ασκούν μικρότερη πίεση στη γέφυρα (και κατ'επέκταση στον κρύσταλλο) θα έχει πιο χαμηλό σήμα στην έξοδο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου