Προς το περιεχόμενο

Μαλιστα....παμε για τρεμολο τωρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απο τις τελευταιες αποφασεις μου ηταν οτι μολις βρω λεφτα,μεσα στο καλοκαιρι δηλαδη,θα "ριξω" λεφτα πανω στην πολυαγαπημενη μου αλλα φτηνιαρικη jackson rr.Αν και δεν ξερω τι μοντελο ακριβως ειναι,ξερω οτι ειχε αγορασ8ει 500 εουρως απο Ελλαδα 5 χρονια πριν δω την διαφημηση της σειρας JS της Jackson οποτε αποκλειω κατα καποιο τροπο να ειναι της σειρας αυτης.Ψαχνωντας λιγο αποφασισα ποιους μαγνητες θα της βαλω ομως τιθεται και το θεμα του τρεμολο.Εχει πανω της το licenced floyd rose και ενω δεν ξεκουρδιζεται υπερβολικα θα ελεγα,με γαμαει εντελως στα bends.Δηλαδη οταν κανω bend δεν ακουγεται καλα και η τριτη που πιανω με το μικρο μου δαχτυλακι επειδι το τρεμολο "ριχνει" τις υπολοιπες χορδες οταν bendαρω.Ελπιζω αυτο να ειναι μονο προβλημα των φθηνων τρεμολο και οχι ολων των double locking trems.Επειδη λοιπον γουσταρω πολυ ta bends σκεφτηκα πολυ το original schaller με τα 300+ ευρα απο γερμανια,αλλα καθως κατεβαινα παρακατω ολο και αλλα original εβρισκα με ποιο φθηνες τιμες.πχ το αυθεντικο floyd rose vibrato η το edge pro της ibanez.Γι'αυτο διαφωτιστε με κατ'αρχας αν οντως αξιζει τετοια αγορα για αυτον τον λογο και αν το edge pro  θα κολλουσε πανω σε μια jackson.ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το αν αξίζει εσύ μπορείς να το κρίνεις..αν βάλεις το schaller και αλλάξεις και μαγνήτες πας στα 500 ευρώ περίπου..μετά ίσως θα θέλει και αναβάθμιση στα υπόλοιπα ηλεκτρικά της, ένα καλό σετάρισμα, δλδ και άλλα έξοδα..ένας συμφορουμίτης το είχε κάνει αυτό σε μία jackson performer, και ήταν πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα...

 

της ibanez τα floyd δεν νομίζω ότι ταιριάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου και εγω αυτο το thread με το απιστευτο παλικαρι που ειχε ριξει κανα 700αρι στην performer ειχα διαβασει και εντιπωσιαστηκα πολυ.κοιτα τους μαγνητες τους παιρνω σετακι 120.το τρεμολο παιζει η τιμη του,αν και δεν με βοηθησες πολυ γιατι στην ουσια θελω να ξερω αν θα λυθει το προβλημα μου.μετα οπωσδηποτε ενα μονοτικο κιτ και δεν ξερω τι αλλο.ποτενσιομετρα η αλλαγμα ολα τα ηλεκτρικα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρένθεση,

μάλλον το μοντέλο της κιθάρας σου είναι JS35.Είχα πάρει και εγώ πριν από 4-5 χρόνια με 500αρικο(kelly όμως).Τη σειρά αυτή την έχουν σταματήσει καιρό τώρα και έβγαζαν τις JS 30 με 300 ευρά χωρίς τρέμολο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ευχαριστω πολυ φιλε μου.Πες και συ τη γνωμη σου πανω στο θεμα.αν και θελω το θεμα να παρει γενικοτερες διαστασεις οχι μονο για το τρεμολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκαψιμο για το τρεμολο που εχουν οι ibanez νομιζω οτι ειναι διαφορετικο απο το σκαψιμο που εχουν κιθαρες με floyd rose.Εμενα παντως μου φαινονται πολλα τα 300ε που λες για το schaller,βεβαια ειναι το καλυτερο.Δεν ξερω αν γινεται να αλλαξεις μονο το locking nut και αν θα ειχε καποιο αποτελεσμα.Ας μας πει καποιος που το ξερει απο πρωτο χερι.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

locking nut λεμε τα κλειδακια που κλειδωνουν τις χορδες ψηλα ετσι?αν ειναι αυτο τοτε δεν πιστευω να εκανε τιποτα στο προβλημα αυτο εφ'οσον η πηγη του προβηματος ειναι στην ουσια το ξεκουρδισμα του τρεμολο οταν σηκωνω μια νοτα.Ξεκουρδισμα εννοω μεχρι να επιστρεψω τη νοτα στην φυσικη της θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

locking nut λεμε τα κλειδακια που κλειδωνουν τις χορδες ψηλα ετσι?αν ειναι αυτο τοτε δεν πιστευω να εκανε τιποτα στο προβλημα αυτο εφ'οσον η πηγη του προβηματος ειναι στην ουσια το ξεκουρδισμα του τρεμολο οταν σηκωνω μια νοτα.Ξεκουρδισμα εννοω μεχρι να επιστρεψω τη νοτα στην φυσικη της θεση.

Ναι αυτο ειναι το locking nut.Το κακο ειναι οτι δεν ξερεις αν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα εστω και με το καινουργιο tremolo,εγω παντως θα επενδυα σε ενα τετοιο project αν ειχα τα χρηματα και την διαθεση !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  al6sjackson, το τρέμολο ισορροπεί γιατί η τάση που ασκούν τα ελαττήρια είναι ίση και αντίθετη με αυτήν που ασκούν οι χορδές. Όταν κάνεις bend, στην ουσία αυξάνεις την τάση της χορδής, αλλάζεις την ισορροπία του συστήματος και το τρέμολο βουτάει με αποτέλεσμα οι άλλες χορδές να χαλαρώνουν και να πέφτει ο τόνος τους. Με λίγα λόγια ένα άλλο σύστημα τρέμολο δεν θα σου λύσει αυτό το πρόβλημμα (μπορεί να σου βελτιώσει το sustein ή να αλλάξει κάπως την χροιά του ήχου σου). Το μόνο που μπορεί να αντιμετωπίσει το θέμα σου είναι ένα συστηματάκι που να μπλοκάρει προσωρινά το τρέμολό σου και η γέφυρα να συμπεριφέρεται σαν fixed. Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με την γέφυρα που έχεις δεν χρειάζεται να την αλλάξεις.

 

Είναι αυτό το μαραφέτι

http://www.thomann.de/gr/allparts_tremolno_bp2007010.htm

Λέει ότι είναι και καλά για ibanez αλλά αν δεν ταιριάζει, μάλλον θα βρείς κάτι ανάλογο για την δική σου γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι 100% σιγουρος γιατί παίζω με κολλημένο, αν βάλεις πιο πολλά ελατήρια (και προφανώς ξεβιδώσεις όσο χρειάζεται τη βίδα που τα κρατάει για να ισορροπήσει στην ίδια θέση) θα μειωθεί το φαινόμενο που λες.

 

Πάντως ισχύει με όλα τα τρέμολα, απλή φυσική είναι

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου