Προς το περιεχόμενο

Μαστορας για χαμηλο action στη Θεσσαλονικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, θελω να χαμηλωσω τις χορδες στην κιθαρα μου (μια cort x-6 αρκετα πειραγμενη) για να εχω πιο ευκολα σολαρισματα και χαμηλο action. δυστυχως ομως μπορω μονο μεχρι ενα σημειο,διοτι απο εκει και κατω αρχιζει να τασταρει,περισσοτερο σε καποια ταστα απο το 15 και μετα......δεν μου φτανει ομως....θελω λιγο ακομα χαμηλοτερο action! ειμαι απο θεσσαλονικη,την κιθαρα την ειχα παρει το 2002 απο τον Τσελιο! επειδη μονος δεν θελω να πειραξω ταστα, σκεφτομαι να την παω σε μαστορα. ξερω οτι ο dr Fret κανει τετοια δουλεια, και εχω την εντυπωση οτι αναλαμβανει και ο Τσελιος. Θελω να ακουσω αποψεις και γνωμες για τετοια δουλεια ,και περιπου ποσο θα κοστισει......ξερω οτι κο...πιανουν γι αυτο ρωταω! Thanks

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν καποια ταστα θελουν τρυψιμο ή ειναι σηκομενα αυτο δεν το αποφευγεις ητε ειναι ο φρετ ητε αλλος.εαν παλι τα ταστα ειναι ολα καλα τοτε το κανεις και μονος σου ανετα.προφανος η κιθαρα εχει 12αρι radius ισως και περισοτερο.οποτε βλεπεις αν εχει μεγαλη κουρμπα,εαν ναι τοτε με ενα αλεν προσεκτικα δωστης το ενα τεταρτο τις στροφης δεξιοστροφα,αυτο θα φτασει σιγουρα και μετα με το αλο αλεν κατεβασε οσο νομιζεις και γινεται τη γεφυρα απο και απο τις 2 πλευρες της,λιγοτερο απο τις μπασες και περισοτερο απο τις πριμες σε αναλογια παντα βεβαια με το radius  και βλεπεις ποσο το θες αλλα και ποσο μπωρει να παρει χαμηλοτερα 

παντος το πολυ με κανα 30αρι οπου και να πας θα γινει πιστευω

ελπιζω να βοηθησα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε και εμένα το ίδιο. Συγκεκριμένα fret dress θέλει η κιθάρα για το καλύτερο δυνατό action, αρκεί ο μάστορας να ξέρει τι κάνει.

Ακόμη και καινούρια όργανα επωφελούνται από μια καλή δουλειά. Αν κάποιος έχει εμπειρία με τους μάστορες της πόλης μας, ας μας φωτίσει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταληξει στον FRET γιατι το παλικαρι κανει την δουλεια κατι χρονια τωρα και εχει πολυ καλυτερες τιμες σε σχεση με Τσελιο για παραδειγμα...ασε που στον τσελιο εδωσα ενα 100αρι και το μονο που αξιζε σαν δουλεια ηταν το τριψιμο στα ταστα. Κριμα γιατι ειχα ακουσει καλα λογια αλλα τελικα φαινεται πως πολυ μαστορες στην θεσσαλονικη ξερουν μονο απο Fixed Bridge - Standard Tremolo και Standard Floyd Rose...αν τους πας τιποτε αλλο ερχεται καταστροφη...

 

Οσο για τον Fret...δεν μου εχει κανει ποτε σκαρτη δουλεια, δεν θυμαμαι να μου πηρε ποτε πανω απο 40 ευρω (δεν ηταν απλο σερβις) και ο τυπος παντα σου λεει την αληθεια. Επεισης εχει εμπειρια πανω σε Ibanez οργανα που εχουν κατα παραδοση χαμηλο action.

 

Αλλος ενας ειναι ο Παναγιωτης κοντα στο Γαλλικο Ινστιτουτο...εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν του εχω παει ποτε οργανο...ψαξ το :)

 

Γενικοτερα κανε καλη ερευνα. Εγω εχω μια Ibanez JS1000 που ΟΛΟΙ οι γνωστοι στην Θεσσαλονικη απλως μου την κατεστρεφαν ο ενας μετα τον αλλον και συνολο εδωσα 200 ευρω σε σερβις. Τελικα την εφτιαξα μονος μου με ενα Manual απο το ibanezrulez...στον Fret δεν την πηγα γιατι τους ειχα φοβηθει ολους! Εχει ομως κατι μηνες τωρα που πιανω στα χερια μου οργανα απο παιδια που του εδωσαν τις κιθαρες τους και ολα γυρισαν σε αριστη κατασταση.

 

Και παλι ομως...ψαξου καλα!!!! Γιατι και αυτα που σου λεω εγω τα ακουγα απο αλλους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον παναγιωτη που λες, ειχε παει ενας φιλος μου την κιθαρα του για γενικο σερβις κλπ......ολα καλα αλλα ξεκουρδιζοταν συνεχεια μετα το σερβις....και ηταν και με tremolo....που να ηταν δηλαδη κανενα floyd rose........ μεχρι που του την εκανα εγω ;D και σταματησαν τα ξεκουρδισματα.......ξερω πραγματα απο κιθαρα....κι εγω μονος εμαθα να κανω setup γιατι στον τσελιο που την πηγαινα δεν μου εκανε και ΤΟΣΟ καλη δουλεια....οποτε σιγα σιγα εμαθα και την εφερα στα μετρα μου......ομως τωρα χρειαζομαι πιο χαμηλο action και σιγουρα ειναι θεμα ταστων....οχι ιδιαιτερο προβλημα απλως δεν μπορω να χαμηλωσω αλλο....και δυσταζω να πειραξω μονος μου ταστα,κι ετσι αποφασισα να την παω αλλου....γι αυτο ζηταω και γνωμες.... μπορει να μην ειναι τοσο ακριβη οσο η JS που εχεις, αλλα αυτην εχω τι να κανουμε....και αν παθει ζημια..... :-[

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λεω ψαξου :) Να τωρα ας πουμε εγω ειχα ακουσει καλα λογια για τον τυπο αλλα μου λες δεν εκανε και τοσο καλη δουλεια :)

 

Παντως ασχετα με το που θα την πας εχω να πω το εξης...!!

 

1ον) Παιζει το οργανο να μην ειναι στημενο για τετοια set-up. Θελώ να πω πως, σε ολα τα οργανα γινεται να τις χαμηλωσεις παρα πολυ αλλα για να τις πας ΤΕΖΑ χαμηλα υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορει το οργανο, κατι που φυσικα δεν σημαινει πως δεν ειναι καλο :) Απλως εχει αλλο κοψιμο. Οποτε να περιμενεις και την πιθανοτητα να αρχισουν ολοι οι μαστορες τα δικα τους " γιατι να το κανεις?" "το οργανο θελει κι αλλα πραγματα να γινουν για να παιξει ετσι" κτλ κτλ κτλ κτλ

 

2ον) Δεν ξερω για ποσο τασταρισμα μιλας αλλα η Ibanez μου εχει τεζα χαμηλα τις χορδες (Satriani style) και οσοι την πιανουν στα χερια τους τασταρει :D Μονο στα δικα μου δαχτυλα ανταποκρινεται σωστα. Οχι επειδη ειμαι κανενας παιχταρας απλως εχω μαθει να παιζω με χαμηλο action. Τωρα βεβαια εσενα μπορει να παρα-τασταρει οποτε σταματαω εδω :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τασταρει σε μερικα ταστα μετα το 15.....και βσικα μου ψιλοκοβει τον ηχο σε bend.....δεν θελω ΤΟΣΟ πολυ low action που λες, αλλα λιγο παραπανω το χρειαζομαι,αλλα μετα θα ειναι αρκετα δυσκολο να παιξεις σε χαμηλα ταστα.....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τασταρει σε μερικα ταστα μετα το 15.....και βσικα μου ψιλοκοβει τον ηχο σε bend.....δεν θελω ΤΟΣΟ πολυ low action που λες, αλλα λιγο παραπανω το χρειαζομαι,αλλα μετα θα ειναι αρκετα δυσκολο να παιξεις σε χαμηλα ταστα.....

 

Zithon, για να μην μπλεχτείς με περιπέτειες, τι εννοείς "σε μερικά τάστα"? Σε κάποια ή σε όλα? Δηλαδή στο 13ο τάστο για παράδειγμα, με το setup που έχεις τώρα πόσο μπορείς να σηκώσεις στην e? Και πόσο στο 16ο (για παράδειγμα) χωρίς να σβύνει η νότα?

 

Υπάρχει η πιθανότητα η κιθάρα σου να έχει rising tongue (να έχει σηκωθεί η ταστιέρα στα τελευταία τάστα, λόγω τάσης του trussrod). Επίσης, έχεις βεβαιωθεί ότι το υπόλοιπο setup είναι σωστό (relief, ύψος χορδών, κλπ)?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου