Προς το περιεχόμενο

Καλή κάρτα ήχου ή κονσόλα;


spirusskiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που εννοουσα στο post ειναι οτι γινεται πολλη μα παρα πολλη κουβεντα για διαφορές που στην πραγματικοτητα δεν ισχυουν.

Και δεν ισχυουν γιατι σ αυτη την κατηγορία τιμης το μονο που πρεπει να ψαχνει κανεις ειναι η σταθερότητα και καποιες παροχες δηλ midi, pre, software κτλ.

Νομιζω οτι ειναι λαθος να περναμε στο κοσμο την εντυπωση της ισοπεδωσης και της απαξιωσης με την λογικη οτι αν δωσει 10000 ή 400 ειναι το ιδιο πραγμα.

Στα 400 ευρώ θα παρει κανεις προενισχυσεις και κονβερτορες των 400 ευρω.

Οι απαιτησεις δημιουργουνται απο το τι θελει να κανει καποιος και που στοχευει. Νομιζω οτι οσο ανεβαινουν οι απαιτησεις ανεβαινουν και τα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινεται οτι δεν εχεις ακουσει EMU Aiolos 8O

 

Αυτο ακριβως κανει η ΕΜU!

Δηλαδη με τα ιδια χρηματα που περνεις μια ΜΑUDIO/TERRATEC/και αναλογες εταιρειες... περνεις μια ΕΜU και εχεις ηχο λες και ειχες παρει ΑΚΡΙΒΗ καρτουλα!

Ξερεις τι ωραια που νοιωθεις ?? :D

 

Δεν παραπληροφορουμε κοσμο !Απλως συζηταμε αφου εχουμε τεσταρει πρωτα!

και οκ Πωσ να το κανουμε τωρα ΕΜU καρτες ΜΑUDIO καρτες 5-2

(και το δυο το βαζω γιατι οι MAUDIO εχουν καλη υποστηριξη και drivers)

 

............φιλικα κα ι παλι

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiolos : απολύτως σωστος υποθέτω, ειναι πάντα θέμα κόστους. Αλλα νομίζω οτι εδςσα να καταλάβετε οτι εννούσα οτι για τα συγκεκριμένα πράγματα που θέλει να κάνει δεν θα εχει κανένα προβλημα με emu + m-audio ....

 

Alchemist : διαβασα σε πολλά forums τελευταια οτι όλα καλα με τους drivers της ΕΜU (εγώ βεβαια χρησιμοποιώ RME :))). Eχεις 100% δίκιο οτι οι drivers της M-AUDIO είναι οι πιο σταθέροι (μαζι νομίζω με της RME)

ww.joystick-music.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Delta δεν εχουν προενισχυτές για μικρόφωνα' date=' αντίθετα οι EMU έχουν απ'τους καλύτερους προενισχυτές και AD converters στην τιμη αυτή.

 

Η 828 δεν είναι ουτε η καλύτερη σε αποψη convertors/AD ούτε και drivers (ιδιαίτερα για PC).[/quote']

 

Η emu σε αυτα τα χρηματα ισως ειναι η καλυτερη επιλογη.Αλλα δεν συγρινεται με τη motu σε δυνατοτητες(δεν εννοω ποιοτητα ηχου,γενικα μιλαω).Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες τα specifications ειναι στα site και των δυο εταιριων.Τα reviews παντως στα περιοδικα music tech kai soundonsound που το δευτερο τουλαχιστον το εμπιστευομαι πολυ, για την emu-1616m συγκεκριμενα γραψανε οτι κανει τις αλλες firewire,usb καρτες να ντρεπονται λογο δυνατοτητων σε συνδυασμο με την τιμη.Ελπιζω να μπορεσω να τη δοκιμασω καποια στιγμη και να εχω προσωπικη αποψη.

Ποια ειναι ομως η καλυτερη κατα την αποψη σου καρτα στα χιλια ευρω εκτος απο motu και rme?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ την αλήθεια τι θα έπερνα για Computer Recording System, ανεξαρτήτως χρημάτων; RME Hammerfall 9636 (μονο 2 ADAT i/o και 1 SPDIF I/O) + Apogee Rosetta 800. Αυτό θα μου έδινε 8 κανάλια με το καλύτερο AD/DA στην αγορά (apogee) και stability (RME). Τιμή; 2900

 

1000 ευρώ; αναλόγως τι χρειάζεσαι... στα 8 analogue + 8 adat + spdif + some more θα έπερνα αυτό ακριβώς που πήρα πριν μερικούς μήνες RME HDSP PCI + Multiface. Πριν είχα την 828 btw.

 

Εάν ήθελα μόνο 2 κανάλια θα έπερνα κάποιο μοντέλο της Lynx

ww.joystick-music.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ την αλήθεια τι θα έπερνα για Computer Recording System' date=' ανεξαρτήτως χρημάτων; RME Hammerfall 9636 (μονο 2 ADAT i/o και 1 SPDIF I/O) + Apogee Rosetta 800. Αυτό θα μου έδινε 8 κανάλια με το καλύτερο AD/DA στην αγορά (apogee) και stability (RME). Τιμή; 2900

 

1000 ευρώ; αναλόγως τι χρειάζεσαι... στα 8 analogue + 8 adat + spdif + some more θα έπερνα αυτό ακριβώς που πήρα πριν μερικούς μήνες RME HDSP PCI + Multiface. Πριν είχα την 828 btw.

 

Εάν ήθελα μόνο 2 κανάλια θα έπερνα κάποιο μοντέλο της Lynx[/quote']

 

Οσο αφορα τα apogees,ΣΩΣΤΟΣ!Ειναι οντως οι καλυτεροι converters στον κοσμο,για τα υπολοιπα ομως μην εισαι απολυτος υπαρχουν πολλοι που υποστηριζουν τη motu και αλλοι την rme.Αυτο πιστευω οτι τις κανει να ειναι στο πρωτο σκαλι του ανταγωνισμου σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου