Προς το περιεχόμενο

Τι του λες τώρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάλεσα ένα φιλαράκι μου σπίτι (που μαθαίνει ηλεκτρολογικά σε ΕΠΑΛ) να φιάξουμε την πατέντα της στρατ με 3 διακόπτες (κάνουν on/off τους μαγνήτες και καθιστούν άχρηστο τον επιλογέα).

Επίσης έβαλα και ένα διακόπτη in/out of phase στον neck. Η κιθάρα σχεδόν σώθηκε

(για κάποιο λόγο τα tone έγιναν volume που αυξομειώνουν τους δύο μαγνήτες, θα ήθελα να μου πείτε τι έκανα λάθος, αν ξέρετε...)

αλλά ο φίλος μου κάποια στιγμή με ρωτάει: "δηλαδή το σώμα δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο, ε;"

εγώ του απάντησα: "φυσικά και παίζει, αλλιώς θα ήταν πλαστικό" αλλά πιο πολύ από αμηχανία, όχι από γνώση.

εσείς τι θα απαντούσατε σε έναν άσχετο που σε κοιτάει με μάτια απορημένα;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με βαση την παραδοση αλλα και την ταση μου προς μιμηση παλαιοτερων μελων θα πω:

 

Εννοειται οτι μετραει το σωμα.. τσαμπα ελιωσα στο γυμναστηριο τοσα χρονια?! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλεσα ένα φιλαράκι μου σπίτι (που μαθαίνει ηλεκτρολογικά σε ΕΠΑΛ) να φιάξουμε την πατέντα της στρατ με 3 διακόπτες (κάνουν on/off τους μαγνήτες και καθιστούν άχρηστο τον επιλογέα).

Επίσης έβαλα και ένα διακόπτη in/out of phase στον neck. Η κιθάρα σχεδόν σώθηκε

(για κάποιο λόγο τα tone έγιναν volume που αυξομειώνουν τους δύο μαγνήτες, θα ήθελα να μου πείτε τι έκανα λάθος, αν ξέρετε...)

αλλά ο φίλος μου κάποια στιγμή με ρωτάει: "δηλαδή το σώμα δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο, ε;"

εγώ του απάντησα: "φυσικά και παίζει, αλλιώς θα ήταν πλαστικό" αλλά πιο πολύ από αμηχανία, όχι από γνώση.

εσείς τι θα απαντούσατε σε έναν άσχετο που σε κοιτάει με μάτια απορημένα;

 

Πρώτα απ'όλα μπράβο για τη "σωτηρία".  ;)

 

Για τα volume δεν ξέρω, βάλε schematic αν έχεις. Πάντως υπάρχουν schematics που αυτό που γράφεις "προβλέπεται".

 

Τώρα για την (τις) απάντηση (-εις):

 

1) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά δεν μπορούμε να το ακούσουμε (οπότε είμαστε κουφοί/τυχεροί/αδιάφοροι)

2) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά όχι στις συνθήκες που ακούμε τώρα (οπότε χ...καμε)

3) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά όχι για τη μουσική που παίζουμε (οπότε ξαναχ...καμε)

 

Παρατήρησε παρακαλώ ότι όλες οι παραπάνω προτάσεις ισχύουν (με μικρές γραμματικές τροποποιήσεις) αν στη θέση του "ναι" βάλεις "όχι".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα μπράβο για τη "σωτηρία".  ;)

 

Για τα volume δεν ξέρω, βάλε schematic αν έχεις. Πάντως υπάρχουν schematics που αυτό που γράφεις "προβλέπεται".

 

Τώρα για την (τις) απάντηση (-εις):

 

1) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά δεν μπορούμε να το ακούσουμε (οπότε είμαστε κουφοί/τυχεροί/αδιάφοροι)

2) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά όχι στις συνθήκες που ακούμε τώρα (οπότε χ...καμε)

3) Ναι, παίζει ρόλο, αλλά όχι για τη μουσική που παίζουμε (οπότε ξαναχ...καμε)

 

Παρατήρησε παρακαλώ ότι όλες οι παραπάνω προτάσεις ισχύουν (με μικρές γραμματικές τροποποιήσεις) αν στη θέση του "ναι" βάλεις "όχι".  ;)

 

 

Είναι μάλλον μεγάλο θέμα. Θέλει έρευνα για να βγει απάντηση από ότι φαίνεται αλλά ότι απάντηση και να βγει (από ότι φαίνεται) χ...καμε!

 

τώρα για φώτισέ αν έχεις την καλοσύνη με κανένα schematic γιατί την ιδέα αυτή την είχα στο νού πολύ καιρό αλλά έχασα το μέρος που την είδα (σε λίγο θα πιστεύω πως είδα σε όραμα τον neck  και τον bridge να παίζουν μαζί!).

οπότε μόλις τελειώσω το πρότζεκτ με τους diy μαγνήτες να την ξανανοίξω για να μη χωράει ούτε καρφίτσα (και να φιάξω και τα tone)...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα για φώτισέ αν έχεις την καλοσύνη με κανένα schematic γιατί την ιδέα αυτή την είχα στο νού πολύ καιρό αλλά έχασα το μέρος που την είδα (σε λίγο θα πιστεύω πως είδα σε όραμα τον neck  και τον bridge να παίζουν μαζί!).

οπότε μόλις τελειώσω το πρότζεκτ με τους diy μαγνήτες να την ξανανοίξω για να μη χωράει ούτε καρφίτσα (και να φιάξω και τα tone)...

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/sw1.php

 

Στο ίδιο site έχει και wiring για δύο volume νομίζω... και σίγουρα έχει στο site του Duincan.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εδώ το είχα δει, θα το μελετήσω όμως, αν και ο τρόπος που το κάνει δεν μοιάζει με τον δικό μου: χρησιμοποιεί on/off/on διακοπτάκια οπότε βάζει phase σε κάθε μαγνήτη ξεχωριστά (βλακωδώς δεν το έκανα και εγώ).

 

τέλος πάντων, για νεότερα, σχετικά με τον μεγάλο κύκλο πειραματισμού και φυσικής κατεύθυνσης 2ας Λυκείου επί το έργο (μαγνήτες, πεδία, διηλεκτρικά, πηνεία, επαγωγές, και άλλα τέτοια) που αρχίζει το καλοκαιράκι και έχει στόχο τη φτηνή (πλην τίμια) ΕΚΟ μου, θα ενημερώνω το συντομότερο.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου