Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εβαλα ένα ουϊσκι με μπόλικα παγάκια και άναψα στριφτό τσιγάρο. Μετά από 6 μέρες!

Μήπως κάνεις κακές παρέες τώρα τελευταία.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το νέο πρόσωπο και ...σιδερένιο!

Βρίσκω πολύ πιο Classy την καινούρια πλατφόρμα και αν σκουρίνουν λίγο και τα γράμματα θα είμαστε κομπλέ!

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφεντικο ωραιο το μοντερνο look αλλα κανε κατι για την τριτη ηλικια!Λιγο μεγαλυτερα και κυριως πιο εντονα γραμματα και περιγραμματα περικαλω ;)Επισης ισως βοηθουσε η αλλαγη στο χρωμα του φοντου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πιο μεγάλα γράμματα γίνεται με ctrl+ "+" (με το "συν") και μικραίνουν με το "-" (μείον).

 

Αλλά λίγο πιο σκούρα τα γράμματα, δεν θα ήταν κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπωσδήποτε πιο σκούρα γράμματα, δεν είναι απλώς γκρί, είναι ανοικτό γκρί και συνεπώς προσφέρει πολύ περιορισμένη αντίθεση με το λευκό, μπορεί να γίνει πιο σκούρο χωρίς να γίνει μαύρο

 

επίσης τώρα που τυχαίνει να έχει ποστάρει κάποιος πριν εμένα και βλεπω τη σχετική σελίδα:

 

βλέπω πως το "στάλθηκε από: ....." είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αχνό, με πολύ μεγάλη δυσκολία βλέπω ποιος μόλις πόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο εγχειρημα να περαστει καινουργιο template αλλα ο κοπος αξιζε  ;)

 

Εγω κατι που θα ηθελα να επισημανω (που ισχυε και στο προηγουμενο version) ειναι πως καλο θα ηταν να διατηρει το site ενα uniformity σχετικα με το που εμφανιζεται το column με το userbox, τα Φρεσκα νεα, το shoutbox κτλ.

 

Στην Home ειναι στην δεξια μερια και στις αλλες σελιδες στην αριστερη. Αυτο ειναι καθαρα για usability.

 

Επισης, στο header, το section που εχει το "Γεια χαρά username" έχετε Χ μηνύματα... κτλ δεν φαινεται ολοκληρο. Ισως θα ηταν καλο να το βαλεις ολο μεσα σε ενα δικο του div για να μπορεις να το κοντρολαρεις αυτονομα (τωρα ειναι χυμα μεσα στο div id=welcome).

 

Α, και συμφωνω για το font-color να γινει λιγουλακι πιο σκουρο και ισως λιγο πιο μεγαλο (κατα 0.1 ή 0.2 em) για να διαβαζεται πιο ευκολα το κειμενο στα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο Look βγάζει μια φρασκάδα! Μόνες ενστάσεις είναι :

 

-- το 'ΝΕΟ' που γράφεται κάτω από τoν τίτλο των νέων θεμάτων! Προτιμούσα το παλιό μπλε τατραγωνάκι...

 

-- Όντως τα γράμματα είναι λίγο θολά έτσι! Πρέπει να σκουρήνουν και να γίνει πιο ανοιχτόχρωμο το φόντο ή το ανάποδο. Να γίνει δηλαδή το φόντο σκούρο και τα γράμματα πιο ανοιχτόχρωμα...

 

Έχω την αίσθηση ότι στην τελική μορφή του θα είναι πολύ ωραίο, για να δούμε...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γεια, συγχαρητήρια και καλορίζικο

 

Κάποιες παρατηρήσεις που έχω να κάνω:

 

1. Το χρώμα της γραμματοσειράς πρέπει να έχει πιο μεγάλη αντίθεση από το background. Δηλαδή πρέπει να είναι ή πιο σκούρα τα γράμματα ή πιο ανοιχτό το background ή (μάλλον) και τα δύο

 

2. Το ίδιο ισχύει και τους τίλους, που έχουν άσπρα γράμματα σε ανοιχτό γκρίζο background

 

3. Το μέγεθος της γραμματοσειράς πρέπει να είναι πιο μεγάλο. Δε λέω συγκεκριμένο μέγεθος σε στιγμές γιατί εξαρτάται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της οθόνης, για αυτό και συνήθως σε css καθορίζεται σε σχετικά ποσοστά. Μια καλή ιδέα κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι να είναι παρόμοιο μέγεθος με τα αποτελέσματα του google σε default ρυθμίσεις του browser.

 

4. Το μήκος γρσμμής κειμένου όπου γίνεται αυτόματη αναδίπλωση πρέπει να είναι πιο μικρό γιατί οι μακριές γραμμές κουράζουν το μάτι στην ανάγνωση. Μια λογική τιμή είναι τέτοια ώστε σε συνδυασμό με το μέγεθος της γραμματοσειράς και το μέγεθος των πλαισίων όπου μπαίνει το κείμενο κλπ να μην υπερβαίνονται οι 65-70 χαρακτήρες ανά γραμμή.

 

5. Οι πίνακες έχουν πολύ padding με συνέπεια να φαίνονται "αραιοί" και να γεμίζουν με λίγες γραμμές την οθόνη.

 

6. Κάτι που με "ενοχλούσε" από παλιά, αλλά είμαι και ιδιότροπος είναι οτι τα θέματα στην αρχική σελίδα δε φαίνεται ο αρχικός αποστολέας.

 

7. Στο userbox καλό είναι να γίνει link το "Π.Μ.:" μαζί με τον αριθμό για να πατιέται πιο εύκολα. Επίσης καλό είναι το αβαταρ να γίνει λινκ για το προφίλ

 

8. Ένα feature που χρησιμοποιούσα συχνά είναι τα "τα μηνύματα σας", που παλιά ήταν κατευθείαν προσβάσιμο κατω από το Π.Μ. και τώρα ψάχνω να το βρω στο προφίλ.  Επίσης το μωβ με το πορτοκαλί στα "τελευταία μηνύματα" είναι λίγο θανατηφόρο για τα μάτια :)

 

Τα παραπάνω όλα τα γράφω καλοπροαίρετα, συγνώμη για τα "πρεπει" κλπ, παντού ισχύει φυσικά το "κατά την ταπεινή μου γνώμη" :)

 

συγχαρητήρια και πάλι

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου