Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Studio - aspkd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω φτιάξει και εγώ κάτι και θα το μοιραστώ μαζί σας μόλις καταφέρω να περι-συμμαζέψω ολόκληρο το υλικό (φωτο, σχέδια κλπ)

 

επίσης επείδή το συγκεκριμένο ζήτημα (ακουστική, κατασκευές, νέες τεχνολογίες υλικών κλπ) δεν τελειώνει ποτέ, και επειδή αισθάνομαι άσχετος παρότι έχω κατασκευάσει το δικό μου χώρο έχω αρκετές απορίες...

 

- - -

 

Η κατασκευή είναι Box in a Box και έχει ολοκληρωθεί το booth προς το παρόν (τωρα κατασκευάζω την οροφή κλπ)

 

Όπως αναφέρω και πιο πάνω εδώ έχω το αρχικό σχέδιο το οποίο έχει πολύ μικρή απόκλιση σε σχέση με το πρώτο booth που κατασκευάστηκε τελικώς. Το CR δεν έχει ξεκινήσει ακόμη και στο βοηθητικο δωμάτιο τελικώς έχει γίνει προετοιμασία για να κατασκευαστεί ως drumbooth. οπότε έχουμε δουλειές....

 

Το γενικό υψος είναι 2,4 (καθαρό)

 

Photos σε λίγες ημέρες ... διότι θα χρειαστώ τη βοήθεια ειδικών σε θέματα ακουστικής  ;)

 

- - -

 

Eδώ έχουμε ενα σχεδιάκι με την τομή της οροφής του Booth. Πρόκειται για 2 επίπεδα. Σκέφτηκα να κατασκευάσω 2 διαφορετικές οροφές, όπου η μία να μην έχει καμία απολύτως επαφή με την άλλη...

 

Θέλω την τεκμηριωμένη γνώμη σας σχετικά με την κλίση της 2ης γυψοσανίδας (ακουστική οροφή). Επίσης επειδή αυτές τις ημέρες τελειώνω αυτή ακριβώς την κατασκευή θα ήθελα γνώμες σχετικά με το πως αλλιώς θα μπορούσε να κατασκευαστεί η οροφή σε ένα μικρό Booth σαν αυτό Smiley (εκτός από τα διάφορα acoustic elements (διάφορα absorbers, διαχυτές κλπ) που μπορούν να προστεθούν κατόπιν!

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων !

sxedio0.png.e02fdb7df601dfe242ba57598cc0f171.png

ceiling_20100.thumb.png.280bf3e93f90f823d582abe81cbf1e5e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η αποψη μου ειναι

 

1. Να κανεις εναν ενιαιο χωρο γιατι τα δωματια ειναι πολυ μικρα, και με 2.40 υψος μετα την κατασκευη θα ειναι σαν κλουβι.

 

2. Η γενικη αρχη ηχομονωσης ειμαι μαζα-κενο(μονωση)-μαζα. Αυτο που προτεινεις δεν θα εχει καλη αποδοση.

 

3. Εαν η χρηση ειναι ερασιτεχνικη τοτε καλα κανεις και ρωτας

 

4. Εαν η χρηση ειναι επαγγελματικη τοτε προσελαβε καποιον επαγγελματια για την μελετη και την κατασκευη

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φωτο που αφορούν το σκελετό του booth

(εξαερισμός, έδραση, στήριξη του box σε ειδικά αντικραδασμικά λάστιχα κλπ)

 

...

 

 

DSCF0021.thumb.JPG.8f017eb3378a003d8f9c52bbf46f31f2.JPG

DSCF0025.thumb.JPG.2121995eb99053edd29112a80bca3786.JPG

DSCF0008.thumb.JPG.883d6f22abce87b8034b47f77cb17670.JPG

DSCF0018.thumb.JPG.778aa95613437cd786eb921317e8edaf.JPG

DSCF0015.thumb.JPG.cb2d2c648fb74de95f2aeacf970d7546.JPG

DSCF0026.thumb.JPG.d07468284bfa3451e14b21c1f1e29c27.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

η πλωτη οροφή που έχεις στο σχεδιάκι δεν είναι και τόσο πλωτή...

 

το αψιδωτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, ίσως να χρειαστεί 1 -2 κανάλια παραπάνω απ ότι στο σχέδιο.

 

Το βασικό στοιχείο της πλωτής οροφής είναι ότι δεν έχει άμεση επαφή με την οριζόντια τσιμεντένια πλάκα αλλά ούτε και με τους περιμετρικούς τοίχους. Δεν βιδώνεται δηλαδή στον τοίχο τίποτα απολύτως. Η οροφή απλώς κρέμεται/αναρτάται από πάνω με ντίζες, αντιανεμικές ή απλές. Και στις δυο περιπτώσεις φροντίζεις στο σημεία που αναρτώνται οι ντίζες να μπαίνει κάποιο αντικραδασμικό λάστιχο. 

Οπότε θα χρειαστείς αντικραδασμικά σφραγιστικά λάστιχα περιμετρικά του χωρίσματος γυψοσανίδας / τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλωτη οροφή που έχεις στο σχεδιάκι δεν είναι και τόσο πλωτή...

 

το αψιδωτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, ίσως να χρειαστεί 1 -2 κανάλια παραπάνω απ ότι στο σχέδιο.

 

Το βασικό στοιχείο της πλωτής οροφής είναι ότι δεν έχει άμεση επαφή με την οριζόντια τσιμεντένια πλάκα αλλά ούτε και με τους περιμετρικούς τοίχους. Δεν βιδώνεται δηλαδή στον τοίχο τίποτα απολύτως. Η οροφή απλώς κρέμεται/αναρτάται από πάνω με ντίζες, αντιανεμικές ή απλές. Και στις δυο περιπτώσεις φροντίζεις στο σημεία που αναρτώνται οι ντίζες να μπαίνει κάποιο αντικραδασμικό λάστιχο. 

Οπότε θα χρειαστείς αντικραδασμικά σφραγιστικά λάστιχα περιμετρικά του χωρίσματος γυψοσανίδας / τοίχου.

 

Γεια χαρά και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Σου ανεβάζω μερικές φωτο να δεις τι φτιάχτηκε τελικώς. Το δευτερο σχεδιάκι που παραθέτω δείχνει ακριβώς την τελική κατασκευή.

 

Να διευκρινήσω ότι στον τοίχο/πλάκα δεν έχει βιδωθεί τίποτε απολύτως εκτός από τα περιμετρικά προφίλ τα οποία και πάλι έχουν βιδωθεί στο αντικραδασμικό παρέβυσμα το οποίο μειώνει κατά πολύ την "γέφυρα".

 

Τώρα, σχετικά με την οροφή εγώ χρησιμοποίησα ειδικά αντικραδασμικά οροφής και οι γυψοσανίδες (οροφής) αρμολογήθηκαν με ταινία και στόκο με τις πλαϊνές για να "σφραγιστεί το Box". Αλλά ο σκελετός τους (είτε είναι κανάλια, είτε είναι ορθοστάτες κλπ) ΔΕΝ ακουμπά απευθείας ΠΟΥΘΕΝΑ. Επίσης όπου ακουμπάει γυψοσανίδα (μέταλλο από σκελετό) υπάρχει ενδιάμεσα απαραιτήτως ταινία ηχο-αντικραδασμική (αυτοκόλητη).

 

δες τις παρακατω φωτο και μου λές,

ευχαριστώ και πάλι.

97974628_ceiling_2010_.thumb.png.474d1d8d523d61ab4f75a788886fdacd.png

IMG_6171.jpg.520d4da45551aef3d3d5afecd6025813.jpg

Untitled-2.jpg.51a8ff40c89a5d170621f0902da818fd.jpg

IMG_6166.jpg.6a49c6b8d2e856a78a958ee87712ad32.jpg

IMG_6167.jpg.12f11d147356434471328d6ed90d3dd6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

aspkd ο πετροβάμβακας που εβαλες νομίζω είναι αρκετα βαρυς (μπορει να κανω και λάθος) ίσως να επρεπε να βαλεις 80άρι...δε ξερω ας μας πουν οι πιο ειδικοί

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κρέμασμα έχει γίνει όπως το φαντάζομαι, γιατί απ την φωτό δεν φαίνεται η συναρμολόγηση αλλά τελειωμένο, τότε είχες καλό σύμβουλο.

 

Το νόημα είναι τα μεταλλικά προφίλ, στρωτήρας ή κανάλι οροφής, να μην έχουν άμεση επαφή με την ντίζα που μπαίνει στο μπετό, να μην υπάρχει δηλαδή επαφή μέταλλο με μέταλλο. Αν κατάλαβα καλά αυτό έκανες βάζοντας ενδιάμεσα στα 2  σταυρωτά "C"  το αφρώδες υλικό, στα κανάλια οροφής.

 

Στα σημεία που έβαλες όμως το μαύρο λάστιχο, στρωτήρες ή UA profiles για τη συναρμογή τοίχου με οροφή μπετό, περνάει βίδα μέσα στο μπετό ?

Αν ναι ...τότε φίλε μου.... τσάμπα κόπος...

 

Η καλύτερη λύση για σένα πέραν της βάσης με κοιλοδοκούς θα ήταν να κάνεις ένα ολόκληρο κλουβί απο κοιλοδοκούς εδραζόμενο σε ελαστικά, πάνω στους οποίους θα αναρτήσεις τα πάντα με εσωτερικές επενδύσεις μόνο.

Για πρόσθετη ηχομείωση επενδύεις και απ έξω , σε απόσταση απ το κλουβί.

 

Στο δάπεδο τι θα βάλεις όμως ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

aspkd ο πετροβάμβακας που εβαλες νομίζω είναι αρκετα βαρυς (μπορει να κανω και λάθος) ίσως να επρεπε να βαλεις 80άρι...δε ξερω ας μας πουν οι πιο ειδικοί

 

Γεια σου beeros, ευχαριστώ για το μήνυμα,

εννοείς στην οροφή ή στους τοίχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κρέμασμα έχει γίνει όπως το φαντάζομαι, γιατί απ την φωτό δεν φαίνεται η συναρμολόγηση αλλά τελειωμένο, τότε είχες καλό σύμβουλο.

 

Το νόημα είναι τα μεταλλικά προφίλ, στρωτήρας ή κανάλι οροφής, να μην έχουν άμεση επαφή με την ντίζα που μπαίνει στο μπετό, να μην υπάρχει δηλαδή επαφή μέταλλο με μέταλλο. Αν κατάλαβα καλά αυτό έκανες βάζοντας ενδιάμεσα στα 2  σταυρωτά "C"  το αφρώδες υλικό, στα κανάλια οροφής.

 

Στα σημεία που έβαλες όμως το μαύρο λάστιχο, στρωτήρες ή UA profiles για τη συναρμογή τοίχου με οροφή μπετό, περνάει βίδα μέσα στο μπετό ?

Αν ναι ...τότε φίλε μου.... τσάμπα κόπος...

 

Η καλύτερη λύση για σένα πέραν της βάσης με κοιλοδοκούς θα ήταν να κάνεις ένα ολόκληρο κλουβί απο κοιλοδοκούς εδραζόμενο σε ελαστικά, πάνω στους οποίους θα αναρτήσεις τα πάντα με εσωτερικές επενδύσεις μόνο.

Για πρόσθετη ηχομείωση επενδύεις και απ έξω , σε απόσταση απ το κλουβί.

 

Στο δάπεδο τι θα βάλεις όμως ?

 

 

 

Γεια χαρά και ευχαριστώ για το Post!

Πράγματι το "κρέμασμα" έγινε όπως το είπες, και πράγματι είχα καλό δάσκαλο..:)

Το αντικραδασμικό οροφής δεν είναι ακριβώς ντίζα. Είναι μια πατέντα που την σκεφτόμασταν από παλιά με ένα φίλο (και μας πρόλαβε η alpha acoustic ! xe xe)

 

Στην ουσία είναι μια μεταλλική ενδιάμεση ανάρτηση η οποία όμως δεν επιτρέπει την ηχογέφυρα μεταξύ μπετόπλακας και καναλιού γυψοσανίδας. Εφαρμόζει με 1 κλικ στο κανάλι και καθώς δέχεται δυνάμεις προς τα κάτω ξεκινά τις ιδιότητες του με ενδιάμεσο υλικό την διογκωμένη πολυουρεθάνη κλειστων κυψελίδων, (regufoam, Sylomer κλπ). Επειδή έχω δοκιμάσει και διάφορες άλλες αναρτήσεις, αυτή είχε τα καλύτερα αποτελέσματα.!

 

072009120557_A.jpg

 

 

Στα σημεία που έβαλες όμως το μαύρο λάστιχο, στρωτήρες ή UA profiles για τη συναρμογή τοίχου με οροφή μπετό, περνάει βίδα μέσα στο μπετό ?

Αν ναι ...τότε φίλε μου.... τσάμπα κόπος...

 

Ναι έχει βιδωθεί από την μία πλευρά στο μπετό και στο κάτω μέρος έχει βιδωθεί στους ορθοστάτες της γυψοσανίδας. Όμως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε το παρακάτω αντικραδασμικό που χρησιμοποιήσα είναι για πατώματα και είναι λιγάκι "σκληρό" αλλά γιαυτό το επιλέξαμε για να μπορεί να διατηρήσει τα φορτία του τοίχου, χωρίς όμως να "μεταφέρει" συντονισμούς κλπ.

 

071709134018_A.jpg

 

Η λύση που δίνεις για κοιλοδοκούς (ολόκληρο Box) είναι καλή και το έχω ήδη ξεκινήσει στο control :) που θα εντιχοίσω και τα μεγάλα monitors τα οποία είναι λίγο βαριά... Η επενδύσεις εδώ έγιναν με 3πλή στρώση (μέσα και έξω) γυψοσανίδας PIANO (d).

και λάστιχο VIscoAcoustic (στο πάτωμα και στον έξωτερικό τοίχο.)

 

Δάπεδο:

Στο δάπεδο έλαβα υπόψιν μου τις διαστάσεις και αποφάσισα να πάρω το παράδειγμα του nicodemos... http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=158312.0;attach=5639

 

και απλώς αλλαξα λίγο τα πάχη των ξύλων. κατα τα άλλα έγινε καλή δουλειά. (θα έχω Photos σε λίγες ημέρες πρίν το βάψιμο).

 

Υλικά: Πετροβάμβακας, Νοβοπάν, γυψοσανίδα, viscoelastic υλικό, γυψοσανίδα, MDF, Τελικό πάτωμα κολλητό. Όλοι οι αρμοί (δάπεδο περιμετρικά και δάπεδο εσωτερικά) σφραγίστικαν με ακρυλική μαστίχα, και περιμετρικά στους εσωτερικούς τοίχους τοποθετήθηκε χαμηλά βινύλιο.

...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου