Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα DIYers!

Κάποιοι θα πάτε διακοπές, κάποιοι θα πάρετε άδεια και θα καθίσετε σπίτι, κάποιοι έχουν το χρόνο (και το μεράκι) έτσι κι αλλιώς.

 

Τι θα κάνετε λοιπόν στον ελεύθερο χρόνο σας?

 

Λοιπόν, βρήκα, έφτιαξα, τροποποίησα μερικά καλούδια σε πολύ απλοποιημένη μορφή. Κυριώς πεταλάκια booster ή fuzz ή distortions αλλά και κάποια άλλα που σιγά σιγά θα ανεβάζω.

Τα υλικά κατασκευής είναι πολύ συνηθισμένα και θα τα βρείτε σε όλα σχεδόν τα καταστήματα ηλεκτρονικών, ακόμα και οι πλακέτες στα περισσότερα σχέδια είναι απ'τις πιο απλές και φθηνές που μπορείτε να βρείτε στο εμπόριο.

 

Να σημειώσω οτι εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός, αλλά το κατέχω το άθλημα ως DIY Fun (όσο μπορώ), οπότε οι πιο καταρτισμένοι ας βοηθήσουν.

 

Γενικές Σημειώσεις: (θα ακολουθήσουν κι άλλες αν χρειαστεί)

Όπου "R" είναι αντίσταση και μετριέτε σε Ω (Ωμ, Ohm)

Όπου "C" είναι πυκνωτής και μετριέτε σε μF, nF, pF κλπ.

Όπου "Q" είναι το ολοκληρωμένο ή το τρανζίστορ που χρησημοποιείτε

Όπου "D" είναι δίοδος και δίνετε ο τύπος ή οι εναλλακτικές.

 

Επίσης να επισημάνω ένα tip που ισχυεί στα περισσότερα σχέδια:

Οι πυκνωτές εισόδου-εξόδου καθορίζουν το πλήθως των μπάσσων συχνοτήτων που περνάνε ή βγαίνουν απ'το κύκλωμα και εκεί μπορείτε να πειραματιστείτε με διάφορες παραπλήσιες τιμές πυκνωτών.

--------------------------------------

NON-PCB TUBE PREAMP

Θα ξεκινήσω με μία απλή προενίσχυση λυχνίας που δεν χρειάζετε καν πλακέτα (PCB) Τα υλικά που αναγράφονται είναι:

 

R1=1MΩ

R2=220KΩ

R3=100KΩ

R4=470KΩ

C1=47nF

C2=47nF

C3=1uF

C4=10nF

VR1=B50KΩ

VR2=A100KΩ

1 Λυχνία 12AU7 ή 12ΑΤ7

1 κεραμική βάση για λυχνία 9 επαφών

1 βύσμα για την τροφοδωσία (θυληκό όπως αυτό που έχουν τα πεταλάκια για τους μετασχηματιστές)

 

 

Οπότε, κολλητήρι, καλάϊ, μπόλικη όρεξη και....

Καλή διασκέδαση και καλό κουράγιο.

 

Non_PCB_Tube_Preamp.png.0c279732323601285b889fbb41a7d17d.png

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τώρα γιατί μου το κάνεις αυτό; Πάλι σε δουλειά να βρίσκομαι.  :)

Το συγκεκριμένο πεταλάκι από ήχο τι λέει; Όχι τίποτ' άλλο, να ξέρω τι να περιμένω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί μου το κάνεις αυτό; Πάλι σε δουλειά να βρίσκομαι.  :)

Το συγκεκριμένο πεταλάκι από ήχο τι λέει; Όχι τίποτ' άλλο, να ξέρω τι να περιμένω.

Καθαρός λαμπάτος προενισχυτής τύπου "Hand Wired". Εξαρτάται και απο την ποιότητα της λάμπας.

Το θέμα σε αυτό είναι οι ενώσεις να γίνουν στη βάση για να μπορείτε να πειραματιστείτε με διάφορες λάμπες.

Είναι πολύ καλό για να βάλουμε ένα τόνο λάμπας εκεί που δεν υπάρχει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο το project... :)

 

λοιπον αρχιζω τις ερωτησεις κατευθειαν

 

1.οι πυκνωτες εκτος απο την χωρητικοτητα τους σε farad στα ποσα volt πρεπει να ειναι διοτι λογο λαμπας δεν θα εχουμε υψηλοτερα voltage?μπορει βεβαια τωρα να ειπα και μπαρουφα ;D

 

2.στα ποτενσιομετρα ειναι ακριβως οι τιμες τους και ρωταω γιατι σε ενα αλλο project για ενα ενισχυτη κιθαρας που εφτιαξα παλι μεσα απο το νοιζ οι ενεργες περιοχες των ποτς ηταν πολυ μικρες λογο μεγγαλων τιμων ποτ.πιο συγκεκριμενα φαντασου οτι δουλευε μετα απο το 7 σε κλιμακα με max 10 και ηταν σπαστικο.

 

3.οταν εννοωεις Α και Β στα ποτς εννοεις γραμμικα και λογαριθμικα αντιστιχα ή το αναποδο?

 

4.τι ειδους πυκνωτες να βαλουμε ηλεκτρολυτικους, κεραμικους λαδιου τι προτεινεις?

 

5. ξερετε κανα μαγαζι στην αθηνα να εχει κανα σοβαρο ποτενσιομετρο εκτος απο την πλαστικουρα που συνηθως εχουν?μην μου πειτε banzai.com κ.τ.λ. τα ξερω απλα ελεγα για κατι πιο αμεσω αν υπαρχει εδω στο ελλαδισταν ;D

 

6.επισης βαση για την λυχνια θα βρουμε εδω ελλαδα  και αν ναι πειτε να μην παρουμε παραμαζομα ολα τα μαγαζια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.οταν εννοωεις Α και Β στα ποτς εννοεις γραμμικα και λογαριθμικα αντιστιχα ή το αναποδο

 

A=γραμμικό

Β=λογαριθμικό

είναι διεθνής ορολογία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@st_eve

1+4.Εγώ θα έβαζα κεραμεικούς στα 63V ή στα 100V.

2.Οι τιμές είναι ακριβώς, αλλά αν κάτι έτυχε εκεί μάλλον θα φταίει κάτι άλλο (λάθος τιμή ποτενσιόμετρου για παράδειγμα).

3.Απάντησε ο bouzoukleri (Αν και παλαιότερα οι κωδικοί ήταν διαφορετικοί, υπήρχε και C για λογαριθμικό)

5.Αν πάς σε αντιπροσωπία fender, Gibson, EMG κλπ θα βρεις τα δικά τους που είναι μια χαρά για το προτζεκτ.

6.Είμαι Ρόδο και κατ'επέκτασην ψωνίζω ον-λάϊν ;D οπότε.... (Δοκίμασε πάντος στην Smart Kit ή στείλε ΡΜ στον Myster_maze)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οι πυκνωτες εκτος απο την χωρητικοτητα τους σε farad στα ποσα volt πρεπει να ειναι διοτι λογο λαμπας δεν θα εχουμε υψηλοτερα voltage?μπορει βεβαια τωρα να ειπα και μπαρουφα ;D

 

Η μπαταρία παρέχει τα volt αρα δεν χρειάζεσαι τίποτα μεγάλες τιμές (νομίζω).

 

5. ξερετε κανα μαγαζι στην αθηνα να εχει κανα σοβαρο ποτενσιομετρο εκτος απο την πλαστικουρα που συνηθως εχουν?μην μου πειτε banzai.com κ.τ.λ. τα ξερω απλα ελεγα για κατι πιο αμεσω αν υπαρχει εδω στο ελλαδισταν ;D

 

Αυτό το πρόβλημα έχω κι εγώ. Ο αδύναμος κρίκος είναι μόνιμα τα pots. Αν κάποιος ξέρει κανα μαγαζί με της προκοπής pots ας σπάσει την σιωπή του.  :)

 

6.επισης βαση για την λυχνια θα βρουμε εδω ελλαδα  και αν ναι πειτε να μην παρουμε παραμαζομα ολα τα μαγαζια?

 

Ο Φανός έχει.

 

A=γραμμικό

Β=λογαριθμικό

 

Τούμπα είναι αδερφέ.

 

γενικα σε ήχο πχ για volume χρησιμοποιουμε γραμμικα?

 

Για volume τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούμε λογαριθμικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου