Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@ WilliamSats

Συνέχισε κανονικά όπως είσαι με το 18V τροφοδοτικό. Είσαι o.k., αρκεί όπως βλέπουμε να είναι Switching.

Όσο γιά τους πυκνωτές, κάπου πιό πάνω το ανέφερα ότι το έχω δει σε πολλά diagrams αλλά και σε μηχανήματα. Άρα δεν είναι λάθος. Εξαρτάται βέβαια τι έχει πριν, τα είπα.

Αυτό που σου ανέφερε ο Babtua γιά τους 330nF, θα συμφωνούσα κι εγώ. Αρχικά θα σου έλεγα γιά 220 αλλά και 330 λογικά είναι o.k.

 

Υ.Γ.

Συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου γιά το de-coupling. Μακάρι να βγώ λάθος. Θα εξαρτηθεί από το ποιά πεταλάκια θα τροφοδοτηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ο 330nF προτείνεται για να είσαι καλυμμένος από όλες τις κακοτοπιές. Δε σημαίνει ότι δε θα δουλέψει το ίδιο καλά με 100nF στην είσοδο, εκτός αν τύχει και έχεις κάποια "κακοτοπιά" (όπως οι μακριές γραμμές που αναφέρει, τα μεγάλα χωρητικά φορτία, κακή τοπολογία κλπ). Συνήθως δεν έχεις, αλλά γιατί να μην είσαι σίγουρος μια και καλή; 330nF (τανταλίου ή Mylar) στην είσοδο και 100nF στην έξοδο λοιπόν και τέλος...

Good!!!

Καθόλου άσχημη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα.

Μιάς που το συζητάμε και επειδή σχεδιάζω ένα τροφοδοτικό για το επόμενο project, το οποίο θα έχει LM317Τ και LM337Τ (bipolar) και δεν έχω κάνει ακόμα παραγγελία, μήπως μπορείς να μου προτείνεις ποιάς εταιρίας θεωρείς "καλύτερα", πιο έμπιστα βρε αδερφέ  :) ;

Εξαρτάται από το τι θα τροφοδοτήσεις και από τον τρόπο σχεδιασμού του τροφοδοτικού.

Εάν δεν δω ή δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να σου δώσω σωστή απάντηση.

 

Edit:

Ένας παλμογράφος θα σου πει την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θεωρητικά η θερμοκρασία που θα φτάσει το LM7809 με 18V είσοδο και κατανάλωση ~100mA είναι περίπου 55 βαθμοί C πάνω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, άρα το πολύ 100 βαθμούς. Πολύ λιγότερο από τους 150C που δηλώνει το datasheet, άρα ψύκτρα δεν είναι απαραίτητη (αν το πεταλάκι δεν τραβάει παραπάνω από 100mA περίπου).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 330nF προτείνεται για να είσαι καλυμμένος από όλες τις κακοτοπιές. Δε σημαίνει ότι δε θα δουλέψει το ίδιο καλά με 100nF στην είσοδο, εκτός αν τύχει και έχεις κάποια "κακοτοπιά" (όπως οι μακριές γραμμές που αναφέρει, τα μεγάλα χωρητικά φορτία, κακή τοπολογία κλπ). Συνήθως δεν έχεις, αλλά γιατί να μην είσαι σίγουρος μια και καλή; 330nF (τανταλίου ή Mylar) στην είσοδο και 100nF στην έξοδο λοιπόν και τέλος...

OK κατανοητό, όχι τίποτα όλη η κουβέντα γίνετε πριν παραγγείλω εξαρτήματα. Προχωράω όπως λες λοιπόν, να'σαι καλά.

 

Παρεμπιπτόντως είδα μόλις τώρα ότι η ΝΤΕ έχει βγάλει μία σειρά regulator που ονομάζονται 1910 για 9V και 1914 για 12V. Είναι τα ίδια απλά με διαφορετική ονομασία?

Εγώ πάντως θα ψάξω για NJM και αν δε βρω βλέπω.

 

Επίσης, θεωρητικά η θερμοκρασία που θα φτάσει το LM7809 με 18V είσοδο και κατανάλωση ~100mA είναι περίπου 55 βαθμοί C πάνω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, άρα το πολύ 100 βαθμούς. Πολύ λιγότερο από τους 150C που δηλώνει το datasheet, άρα ψύκτρα δεν είναι απαραίτητη (αν το πεταλάκι δεν τραβάει παραπάνω από 100mA περίπου).

Χμ...Να φροντίσω λοιπόν το κουτί να έχει "αέρα", διότι αν δουλεύουν 4 έξοδοι θα γίνει φουρνάκι, ε? ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τι θα τροφοδοτήσεις και από τον τρόπο σχεδιασμού του τροφοδοτικού.

Εάν δεν δω ή δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να σου δώσω σωστή απάντηση.

 

Θα τροφοδοτούνται 2 ICs σε κύκλωμα προενίσχυσης, το ένα με +/-15V και το άλλο στην περιοχή του +/-20V (θα αποφασιστεί μετά από δοκιμές). Η δομή του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ότι περίπου προτείνεται στα datasheets με μερικούς ηλεκτρολυτικούς στην είσοδο και έναν στην έξοδο για κάθε ξεχωριστό υποκύκλωμα.

 

Edit:

Ένας παλμογράφος θα σου πει την αλήθεια.

 

Σίγουρα, ειδικά αν έχεις ένα. :)  Εμείς οι φτωχοί DIYers που πάμε στα τυφλά, τι θα κάνουμε οι καψεροί;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...Να φροντίσω λοιπόν το κουτί να έχει "αέρα", διότι αν δουλεύουν 4 έξοδοι θα γίνει φουρνάκι, ε? ;D

 

Ε πρέπει θερμοκρασία του αέρα μέσα στο κουτί να είναι 100 βαθμοί για να ξεπεράσει τους 150 το κάθε LM, λίγο ακραίο μου φαίνεται να μπορείς να κάψεις το χέρι σου απλά βάζοντάς το μέσα στο κουτί!

 

Όπως και να χει όμως, άσε λίγο μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στα LM και άφησε τρύπες εξαερισμού στο κουτί. Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να είχες άλλη τοπολογία ώστε όλα τα LM να είναι στην ίδια μεριά ή έστω περιμετρικά της πλακέτας για να μπορούν να βιδωθούν στις πλευρές του (μεταλλικού) κουτιού, χρησιμοποιώντας το σαν ψύκτρα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης, θεωρητικά η θερμοκρασία που θα φτάσει το LM7809 με 18V είσοδο και κατανάλωση ~100mA είναι περίπου 55 βαθμοί C πάνω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, άρα το πολύ 100 βαθμούς. Πολύ λιγότερο από τους 150C που δηλώνει το datasheet, άρα ψύκτρα δεν είναι απαραίτητη (αν το πεταλάκι δεν τραβάει παραπάνω από 100mA περίπου).

Εδώ θα έρθεις στα λόγια μου, σε ότι είπα πριν γιά τα προτεινόμενα εργοστασιακά τροφοδοτικά (ασφάλεια κλπ).

Αν όντως υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο, θέλει thermal protection, διότι το εξωτερικό Switching τροφοδοτικό (18V) αν και σίγουρα έχει, δεν θα πάρει χαμπάρι γιά το τι συμβάινει μετά, οπότε το DIY απλά... θα ανάψει. Εκεί τι κάνεις;;;

Οι 100 βαθμοί αν δεν μιλάμε γιά "instant" είναι άκρως απαγορευτικό γιά λόγους ασφαλείας (CE regulations).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, ειδικά αν έχεις ένα. :)  Εμείς οι φτωχοί DIYers που πάμε στα τυφλά, τι θα κάνουμε οι καψεροί;

 

Υπάρχουν πλέον πάμφθηνοι handheld ψηφιακοί παλμογράφοι με πολλές δυνατότητες (data logging, freeze, PC interface κλπ) για εμάς τους καψερούς. Για ρίξε μια ματιά στο ebay...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 100 βαθμοί αν δεν μιλάμε γιά "instant" είναι άκρως απαγορευτικό γιά λόγους ασφαλείας (CE regulations).

 

Μιλάω για junction temperature, εσωτερικά του IC, στη χειρότερη περίπτωση που η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 45 βαθμοί κελσίου.

 

Άσε που και το LM78xx έχει ενσωματωμένη προστασία υπερθέρμανσης...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου