Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε πρέπει θερμοκρασία του αέρα μέσα στο κουτί να είναι 100 βαθμοί για να ξεπεράσει τους 150 το κάθε LM, λίγο ακραίο μου φαίνεται να μπορείς να κάψεις το χέρι σου απλά βάζοντάς το μέσα στο κουτί!

 

Όπως και να χει όμως, άσε λίγο μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στα LM και άφησε τρύπες εξαερισμού στο κουτί. Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να είχες άλλη τοπολογία ώστε όλα τα LM να είναι στην ίδια μεριά ή έστω περιμετρικά της πλακέτας για να μπορούν να βιδωθούν στις πλευρές του (μεταλλικού) κουτιού, χρησιμοποιώντας το σαν ψύκτρα...

Σωστό αυτό, αλλά έτσι θα πρέπει να στείλω με καλώδια τα pins στην πλακέτα. ΟΚ δεν υπάρχει πρόβλημα απλά λίγη δουλίτσα (και λίγες τρύπες) παραπάνω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Θα τροφοδοτούνται 2 ICs σε κύκλωμα προενίσχυσης, το ένα με +/-15V και το άλλο στην περιοχή του +/-20V (θα αποφασιστεί μετά από δοκιμές). Η δομή του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ότι περίπου προτείνεται στα datasheets με μερικούς ηλεκτρολυτικούς στην είσοδο και έναν στην έξοδο για κάθε ξεχωριστό υποκύκλωμα.

 

Σίγουρα, ειδικά αν έχεις ένα. :)  Εμείς οι φτωχοί DIYers που πάμε στα τυφλά, τι θα κάνουμε οι καψεροί;

Οπότε μιλάς γιά ένα στατικό τροφοδοτικό γιά συγκεκριμένη χρήση. Πρώτα θα δεις (θα μετρήσεις) πόσα mA/A θα τραβήξει και μετά συνεχίζεις. Γιά τις δοκιμές σου χρησιμοποίησε αρχικά ένα γενικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό εργαστηρίου γι'αυτό το σκοπό.

 

Ένας παλμογράφος είναι must γι'αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλάω για junction temperature, εσωτερικά του IC, στη χειρότερη περίπτωση που η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 45 βαθμοί κελσίου.

 

Άσε που και το LM78xx έχει ενσωματωμένη προστασία υπερθέρμανσης...

Δεν ξέρω. Μήπως το μπερδεύουμε πολύ το θέμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ε πρέπει θερμοκρασία του αέρα μέσα στο κουτί να είναι 100 βαθμοί για να ξεπεράσει τους 150 το κάθε LM, λίγο ακραίο μου φαίνεται να μπορείς να κάψεις το χέρι σου απλά βάζοντάς το μέσα στο κουτί!

 

Όπως και να χει όμως, άσε λίγο μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στα LM και άφησε τρύπες εξαερισμού στο κουτί. Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να είχες άλλη τοπολογία ώστε όλα τα LM να είναι στην ίδια μεριά ή έστω περιμετρικά της πλακέτας για να μπορούν να βιδωθούν στις πλευρές του (μεταλλικού) κουτιού, χρησιμοποιώντας το σαν ψύκτρα...

Αν όντως φτάσει σε αυτά τα επίπεδα η θερμοκρασία, θέλει ψύκτρα(ες). Μήπως όμως ξεφύγαμε αρκετά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό, αλλά έτσι θα πρέπει να στείλω με καλώδια τα pins στην πλακέτα. ΟΚ δεν υπάρχει πρόβλημα απλά λίγη δουλίτσα (και λίγες τρύπες) παραπάνω.

 

Θα πρότεινα να φτιάξεις dedicated PCB γι αυτη τη δουλειά ωστε να μην μπλέξεις με καλώδια. Έστω και με την απλή DIY μέθοδο του μαρκαδόρου/αποχάλκωσης...

 

Αν όντως φτάσει σε αυτά τα επίπεδα η θερμοκρασία, θέλει ψύκτρα(ες). Μήπως όμως ξεφύγαμε αρκετά;

 

Δεν ξεφύγαμε, εφόσον έχουμε αύξηση 50 βαθμών στα 100mA, δε χρειάζεται ψύκτρα απαραίτητα. Ανοίγματα/γρίλιες εξαερισμού δεν κάνουν κακό. Αν θέλει κάποιος για διάφορους λόγους να βάλει ψύκτρα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το κουτί αντί ψύκτρας (αν είναι μεταλλικό). Δεν βλέπω γιατι μπορεί να ξεφύγαμε κάπου...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα πρότεινα να φτιάξεις dedicated PCB γι αυτη τη δουλειά ωστε να μην μπλέξεις με καλώδια. Έστω και με την απλή DIY μέθοδο του μαρκαδόρου/αποχάλκωσης...

+1000

Μην μπλέξεις με καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξεφύγαμε, εφόσον έχουμε αύξηση 50 βαθμών στα 100mA, δε χρειάζεται ψύκτρα απαραίτητα. Ανοίγματα/γρίλιες εξαερισμού δεν κάνουν κακό. Αν θέλει κάποιος για διάφορους λόγους να βάλει ψύκτρα, μπορεί να χρησιμοποιήσει το κουτί αντί ψύκτρας (αν είναι μεταλλικό). Δεν βλέπω γιατι μπορεί να ξεφύγαμε κάπου...

Όπως νομίζεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μιλάς γιά ένα στατικό τροφοδοτικό γιά συγκεκριμένη χρήση. Πρώτα θα δεις (θα μετρήσεις) πόσα mA/A θα τραβήξει και μετά συνεχίζεις. Γιά τις δοκιμές σου χρησιμοποίησε αρχικά ένα γενικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό εργαστηρίου γι'αυτό το σκοπό.

 

Δεν μιλάμε για τίποτα τρελές απαιτήσεις, maximum 150-200mA σε κάθε υποκύκλωμα.

 

@WilliamSats

Βάλε εκεί καμιά ψύχτρα. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει (εκτός από την τσέπη σου αν μετράς και το λεπτό)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να φτιάξεις dedicated PCB γι αυτη τη δουλειά ωστε να μην μπλέξεις με καλώδια. Έστω και με την απλή DIY μέθοδο του μαρκαδόρου/αποχάλκωσης...

Καλησπέρα,

 

Απ'ότι φαίνεται μόνο έτσι μπορεί να γίνει σωστά, έχεις δίκιο.

Άσχετο, το αποχαλκωτικό που έχω είναι αυτό σε μπαλάκια και το έχω 3 χρόνια κλειστό σε ένα ντουλάπι (χωρίς υγρασία), παθαίνει τίποτα?

@WilliamSats

Βάλε εκεί καμιά ψύχτρα. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει (εκτός από την τσέπη σου αν μετράς και το λεπτό)

Τελικά θα γίνει τυπωμένο, οπότε θα βιδωθούν πάνω στο σασί και επίσης, δεν τίθεται θέμα χρημάτων, θέλω να κάνω ένα καλό DIY one spot για πάρτη μου, δεν το πάω για παραγωγή ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, το αποχαλκωτικό που έχω είναι αυτό σε μπαλάκια και το έχω 3 χρόνια κλειστό σε ένα ντουλάπι (χωρίς υγρασία), παθαίνει τίποτα?

 

Αν δεν εχει παρει υγρασία και είναι ξηρά τα μπαλάκια, δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν παθαίνει τίποτα. Το πολύ πολύ να αργήσει μερικά λεπτά παραπάνω να σου αποχαλκώσει, αν έχει ξεθυμάνει λίγο, αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αποχαλκωτικό πολλών ετών (εκτός από μια φορά που είχε πάρει υγρασία και είχε γίνει σα... μαρμελαδα!)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου