Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενο πρόβλημα σε καινούριο PC


invoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δουλεύω με Cubase αυτή την περίοδο (δίνω μια ευκαιρία στο Reaper), κατά τα άλλα όμως τα 64άρια Windows 7 λειτουργούν άψογα στο δικό μου μηχάνημα. Έχω μάλιστα δοκιμάσει και άλλες 3 κάρτες ήχου εκτός της on-board, κανένα πρόβλημα.

 

Δική μου πρόταση είναι να δοκιμάσεις να δουλέψεις το PC χωρίς το DAW για ένα διάστημα ώστε να διαπιστώσεις αν είναι θέμα Cubase. Αν είναι αυτό, κατευθείαν επικοινωνία με το support της Steinberg. Αν όχι, θα βοηθούσε να καταγράψεις (αν γίνεται) κάποιο μήνυμα σφάλματος ή τις μπλε οθόνες που εμφανίζονται για να έχουμε μια πλήρη εικόνα.

 

Υ.Γ. Είμαι ο μόνος που δεν είναι τόσο σίγουρος ότι PC = εγγυημένη ταλαιπωρία; ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι, δεν το έκανε.

Το μηχάνημα που του δώσανε είναι απαράδεκτο.

 

διάβασε καλύτερα τι είναι το "αυτό" στο προηγούμενο μήνυμα

 

απλά να "παραδοθεί έτοιμο"

 

κι αυτό το έκανε, όπως το κάνουμε όλοι μας σχεδόν

 

τώρα, μητρική foxcoon, προσωπικά δεν θα έπαιρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

1) νομίζω οτι έπρεπε να πας σε λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό (750W ας πούμε).

2) τα dimmάκια της μνήμης σε τι διάταξη είναι? Πού είναι και πως τοποθετημένα?

3) Cubase+win64 (όποια έκδοση και αν είναι, vista, 7 κλπ)= Προβλήματα με αποτελέσματα σαν τα δικά σου (είμαι παθόν).

4) Για μουσική, αν έφτιαχνα τώρα PC θα πήγαινα απο i5 και πάνω (προσωπική άποψη)

 

Λύση:

Φρέσκια εγκατάσταση των windows και εγκατάσταση των προγραμμάτων και driver ένα-ένα με επανεκινήσεις για το καθένα μέχρι να βρείς τί το κολλάει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gdevelek, δεν χρειάζεται να διαβάσω τίποτε. Το "αυτό" είναι η πρόταση που εσύ ο ίδιος έκανες quote.

 

Δηλαδή:

 

1) Αγοράζεις PC βάση των απαιτήσεών σου και για την δουλειά που θέλεις, μόνο από κατάστημα που γνωρίζει και μπορεί να σου το παραδώσει έτοιμο.

 

Και "αυτό" δεν το έκανε. Μπορεί να είχε απαιτήσεις (γενικές, είναι βέβαιο), αλλά εξ' άπαντος δεν απευθύνθηκε σε γνώστες τέτοιων συστημάτων.

 

Προφανώς οι γνώσεις του είναι ελάχιστες, και η παρότρυνσή σου να διαβάσει τα dump αρχεία, είναι λίγο ανεκδοτολογική, στο πλαίσιο που διατυπώνεται.

 

 

@WilliamSats

 

Αστειευόμενος, να προτείνω να βάλει ένα τροφοδοτικό 850W για να ματσάρει και το θερμοσίφωνα που θα έχει στο σπίτι.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη...

 

i7, 920, με 6 GB RAM και

 

windows xp 64 + Cubase 5.1 με πολύ λίγα προβλήματα...

windows 7 64 ultimate + Cubase 5.1 με ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

 

Κάρτα Lynx L22 και του κόσμου τα Plugins!

 

To Cubase 5.1 ΔΕΝ είναι συμβατό με windows XP 64. δουλεύει γενικά, αλλά δεν υποστηρίζεται επίσημα...

 

Αυτά...

 

PC <> ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πηρα τον υπολογιστη μου πριν 1,5 χρονο ειχα και εγω προβλημα με μπλε οθονες οταν πηγαινα να τον δοκιμασω με κανενα παιχνιδακι. Ακομα και με ναρκαλιευτη μου πεταγε μπλε οθονη. Τον υπολογιστη τον πηρα απο το e-shop, τους πηρα τηλ. και μου ειπαν να τον παω εκει.Τον δοκιμασαν εκει και τα ιδια. τελικα μου ειπαν να τον αφησω εκει και 1 εβδομαδα μετα εχαν διορθωσει το προβλημα και ολα οκ χωρις να αλλαξει κατι απο πλευρας υλικου.

Μoυ ειπαν οτι εκαναν αναβαθμηση στο bios παρολο που η μπλε οθονη ελεγε κατι για μνημες.

Δεν ξερω αν ηταν οντως αυτο το προβλημα αλλα δοκιμασε το και βλεπεις.

καλη επιτυχια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@WilliamSats

 

Αστειευόμενος, να προτείνω να βάλει ένα τροφοδοτικό 850W για να ματσάρει και το θερμοσίφωνα που θα έχει στο σπίτι.

;D ;D

Βασικά με ένα πρόχειρο υπολογισμό θα δεις οτι οι καταναλώσεις του είναι στα 570-580W, απ'όσο ξέρω το τροφοδοτικό πρέπει να δουλεύει maximum στο 80-85% για να μην υπάρχουν προβλήματα, αυτό σημαίνει οτι αυτή τη στιγμή το PC λειτουργεί στο 90% περίπου και είναι μεγάλο το ενδεχόμενο να προέρχεται εν μέρη απο εκεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτό έκανε

Φίλε gdevelek συγνώμη αλλά δεν πρέπει να έκανε αυτό.

 

Το μηχάνημα δεν παραδώθηκε έτοιμο.

Έτοιμο σημαίνει έτοιμο. Εάν όντως ζητήθηκε να είναι έτοιμο.

 

Δεν θα αναλύσω τις διάφορες λεπτομέρειες για γνωστούς λόγους. Μπορεί και να έτυχε...

 

Εδώ μας λέει ο φίλος ότι όχι μόνο εγκατέστησε το Cubase μόνος του αλλά εγκατέστησε μέχρι και το λειτουργικό σύστημα, αν κατάλαβα καλά. Οπότε, πού είναι το έτοιμο.

 

Εάν τα είχανε εγκαταστήσει όλα αυτά από το κατάστημα για να είναι πραγματικά έτοιμο, τότε θα είχαν εντοπίσει και το πρόβλημα εξ'αρχής. Κατ'επέκταση δεν θα υπήρχε ταλαιπωρία για τον φίλο μας.

 

Έτοιμο (PnP) σημαίνει πολύ απλά ότι το ανάβω και δουλεύω

Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ εκτός κι αν κάνω λάθος.

Συγνώμη και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου