Προς το περιεχόμενο

Πετάλια για πλήκτρα!Τι κυκλοφορεί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα τα πεταλια μπορουν να χρησιμοποιηθουν (κιθαρας και μπασου)

 

Πρεπει απλα να εχει υποψιν σου οτι τα πληκτρα εχουν ευρυτερο συχνοτικο φασμα οποτε παιρνει διπλασιο καιρο να βρεις τις ρυθμισεις που σε ικανοποιουν σε ολα το κλαβιε.

 

Εγω χρησιμοποιω το small stone electroharmonix, το bass syntesizer (ακομη δεν το εχω δαμασει!!!) και το crybaby.

 

Σκεψου τι θελεις να αλλαξεις στον ηχο σου και ξεκινα σιγα σιγα με ενα πεταλι την φορα. Οι κιθαριστες εχουν σιγουρα πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο τους πληκτραδες και ισως μπορουν να βοηθησουν. Η δικια μου εμπειρια μου εχει δειξει οτι ειναι πιο δυσκολο να βρεις τον ηχο που θες και οτι δεν ισχυοθν παντα οι ιδιες ρυθμισεις με αυτες ενος κιθαριστα. Βεβαια τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο, απλα πρεπει να ''δαμασεις'' το πεταλι συμφωνα με τον ηχο που θες και σε σχεση με τις οκταβες που παιζεις.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα συχνοτητων ειναι το Α και το Ω !  Συνθ>πεταλια σε συναρτηση με το τι ''ακουει'' ο ενισχυτης/ηχειο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!κυρίως με ενδιαφέρουν τα πετάλια που θα με γλιτώσουν απο το να έχω όλη την ώρα τα χέρια μου πάνω στο rack ή στο midi keyboard!

Δεν θέλω να αλλάξω κάτι στον ήχο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!κυρίως με ενδιαφέρουν τα πετάλια που θα με γλιτώσουν απο το να έχω όλη την ώρα τα χέρια μου πάνω στο rack ή στο midi keyboard!

Δεν θέλω να αλλάξω κάτι στον ήχο μου!

Τσεκαρε στο εγχειριδιο χρησης .Σιγουρα αναγραφει τα footswitchers.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και πολύ γενική η ερώτηση, υπάρχουν τρείς λύσεις.

 

1. Αυτόνομα από το ίδιο το synth.

Εάν πρόκειται για κάποιο synth με multi efx, σε κάποιο κάποιο mode μπορείς να φτιάξεις κάποια patches ή performances, στα οποία μπορείς να αναθέσεις κάποιο(α) από τα εφφέ που θες εάν βέβαια αυτά υπάρχουν διαθέσιμα. Απλά θα έχεις π.χ. τον αρχικό ήχο σε μία μνήμη και σε κάποια άλλη μνήμη τον ήχο με το(α) εφφέ που θες.

 

2. Εξωτερικά μέσω Midi πεταλιέρας.

Υπάρχουν κάποιες midi πεταλιέρες όπου μπορείς να στείλεις μηνύματα μέσω midi αλλάζοντας κάποιες παραμέτρους σε πραγματικό χρόνο (real time). Το καλό είναι ότι δεν απασχολείς άλλη μνήμη στο όργανο, αφού τις παραμέτρους τις αλλάζεις σε προγματικό χρόνο και δεν αποθηκεύονται στη μνήμη του οργάνου. Δηλαδή παραμένουν προσωρινά. Το κακό είναι ότι θα πρέπει α) να ασχοληθείς με ειδικές εντολές (SysEx) και β) να ελέγξεις εάν όντως το όργανο διαθέτει αυτά που ζητάς όπως για παράδειγμα octave ή άλλα εφφέ.

 

3. Εξωτερικά μέσω audio πεταλιέρας.

Υπάρχουν άφθονες. Συνδέεις την έξοδο του οργάνου στην είσοδο της πεταλιέρας και από την έξοδο της πεταλιέρας στον ενισχυτή. Μιλάω ειδικά για πεταλιέρες κιθάρας.

Εδώ επιλέγεις ότι σου παρέχει από τα εργοστασιακά προγράμματα η πεταλιέρα ή διαμορφώνεις κάποια προγράμματα - μνήμες ανάλογα με τις δικές σου απαιτήσεις.

 

Δεν μας είπες:

α) για ποιό όργανο πρόκειται (μάρκα - μοντέλο)

β) για ποιούς ήχους θέλεις τα εφφέ (π.χ. organ - piano)

γ) τι είδους εφφέ θέλεις (π.χ. distortion, octaver)

 

Σε κάθε περίπτωση, έλεγξε τα foot switch. Μέσα από το μενού του οργάνου θα πρέπει να έχει δυνατότητα ανάθεσης των foot switch σε κάποιες λειτουργίες. Ίσως να έχει ανάθεση σε κάποια εφφέ. Μπορεί αυτό να σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαίνουν πετάλια ειδικά για πλήκτρα δε γνωρίζω, αλλά πριν απο 2-3 χρόνια είχα βάλει πάνω σε ένα Χ6 μία GT-10 και το αποτέλεσμα ήταν άκρως ενδιαφέρον, ειδικά τα modulation effects (delay, chorus, flanger, phaser, pitch κλπ) έβγαιναν πάαρα πολύ καλά, λίγο με ξένιζε ο ήχος με overdrive και distorion, αλλά είναι θέμα γούστου.

Εξάλλου ένα keyboard βγάζει audio out (line out) χαμηλής αντίστασης και όχι HI-Z όπως κιθάρες, μπάσσα κλπ.

 

Επίσης πριν απο πολλά χρόνια είχα ακούσει ένα Yamaha PSR πάνω σε Alesis Quadraverb και είχε τέλειο ήχο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ψάχνοντας λίγο σύμφωνα με αυτά που μου είπατε μάλλον με footswitch δεν μπορώ να κάνω δουλειά γιατί μιλάμε απλά για το roland a-30!(midi keyboard!)

απο εκεί και πέρα θα προσπαθήσω να εξελίξω λίγο το θέμα των midi και audio πεταλιέρων!

Να επισημάνω και πάλι οτι δεν άνοιξα το θέμα γιατί θέλω κάποιου συγκεκριμένου είδους πετάλι!Το άνοιξα γιατί ξέρω τα ελάχιστα των ελαχίστων όσον αφορά του τι πετάλια μπορώ να εκμεταλλευτώ και τι πετάλια κυκλοφορουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου