Προς το περιεχόμενο

Edrum set Νεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να αγοράσω ένα σετ τύμπανα. Ως γνωστόν θα αγόραζα ακουστικό κιτ καθώς το θεωρώ το πιο κατάλληλο για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις αλλά ο χώρος και κυρίως η φασαρία που δημιουργεί δεν μου το επιτρέπουν .... προς το παρόν.

 

Για να μην σας κουράζω κοίταξα αρκετά θέματα αλλά η απορία μου είναι η εξής. Διαθέτω εώς 800 ευρω αξίζει η αγορά ενός σετ millenium mps 400/600 ή το alesis dm10 studio kit?

Με τα φτήνα συν μια καλή κάρτα ήχου και κάποιο πρόγραμμα από τα γνωστά θα βγάζει αξιοπρεπή ήχο ή πρέπει απαραίτητα να είναι τα ακριβά roland ή yamaha? Πρέπει να ξέρετε ότι είμαι νέος ντραμερ οπότε και έχω πολλές απορίες λόγω έλλειψης εμπειρίας.

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να αγοράσω ένα σετ τύμπανα. Ως γνωστόν θα αγόραζα ακουστικό κιτ καθώς το θεωρώ το πιο κατάλληλο για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις αλλά ο χώρος και κυρίως η φασαρία που δημιουργεί δεν μου το επιτρέπουν .... προς το παρόν.

 

Για να μην σας κουράζω κοίταξα αρκετά θέματα αλλά η απορία μου είναι η εξής. Διαθέτω εώς 800 ευρω αξίζει η αγορά ενός σετ millenium mps 400/600 ή το alesis dm10 studio kit?

Με τα φτήνα συν μια καλή κάρτα ήχου και κάποιο πρόγραμμα από τα γνωστά θα βγάζει αξιοπρεπή ήχο ή πρέπει απαραίτητα να είναι τα ακριβά roland ή yamaha? Πρέπει να ξέρετε ότι είμαι νέος ντραμερ οπότε και έχω πολλές απορίες λόγω έλλειψης εμπειρίας.

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

από την στιγμή που θα τα συνδέεις σε πρόγραμμα ο ήχος θα είναι ο ίδιος σε όλα.

 

Από κει και πέρα ξέρω πως πολλοί προτιμούν τα Roland επειδή έχουν άλλο υλικό στα τύμπανα που σε κάνει να νιώθεις πως δεν βαράς "ψεύτικα" τύμπανα.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά σαν αρχάριος δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.

Από την άλλη αν τα έχεις τα λεφτά... θα έχεις από τα πιο αξιοπρεπή drums που κυκλοφορούν και για recording και για.. τα πάντα (αρκεί να τα προσέχεις  :P)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστεύω ότι τα roland δεν είναι μόνο καλά αλλά και πολύ αξιόπιστα. Το θέμα είναι ότι είμαι αρχάριος και κολλημένος με τα ακουστικά αλλά λόγω χώρου δεν μπορώ αυτή την στιγμή να τα αγοράσω. Σε λίγο καιρό υπολογίζω να έχω κάποιο χώρο. Για αυτό δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί υπολογίζω σε κάτι καλύτερο. Απλά κάτι για αρχή που να μπορέσω να μάθω λίγο από ρυθμούς και να καταλάβω τα ντραμς. Θα ήθελα κάτι αξιοπρεπές για αρχή που να είναι και κάπως ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεού θέλοντος και Thomann επιτρέποντος, σε μερικές μέρες θα έχω τα Alesis DM10 Studio. Ελπίζω να μου βγουν καλά, απ' ότι έχω ακούσει είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις με αυτά τα λεφτά. Είναι ολοκαίνουρια και φθηνά για αυτά που προσφέρουν. Μακάρι να είναι όντως έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Όλο αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω τι σετ να αγοράσω αλλά εκεί που αποφάσισα να πάρω δεν υπάρχει. Μιλάω σαφώς για το Alesis DM10 studio kit. Με ενημέρωσαν ότι θα παραλάβουν Αύγουστο οπότε και κατέληξα στα εξής. Η αγοράζω ένα Millenium mps 400 ή mps 600 αλλιώς φτιάχνω μια δικιά μου με βασικό σετ το mps 300 συν roland mesh 10' για καλύτερες δυναμικές. Τι εννοώ. Επειδή έχει λεχθεί κάτι για τα πλαστικά παντς ότι πολυκουράζουν υπάρχει περίπτωση αυτό να δημιουργήσει τραυματισμούς;

 

Υποψιν ότι το mesh θα το αγοράσω κάποια στιγμή και με τα άλλα σετ καθώς είναι αρκετά σημαντικό μέρος των τυμπάνων (αν δεν κάνω λάθος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τώρα τελευταία ψάχνω κάτι ανάλογο, έχω βγει στο παρακάτω συμπέρασμα. Θα φάω πολύ ξύλο βέβαια αλλά θα το πω  ;D

 

 

Έχεις δυο επιλογές: Να πάρεις ένα σετ με πολλά features, να πάρεις ένα σετ με αξιοπιστία ή να πουλήσεις το νεφρό, τη γιαγιά σου και 2-3 οικόπεδα και να πάρεις ένα σετ που τα έχει και τα δυο.

 

Αρχίζουν οι αφορισμοί τώρα!  ;D Γιατί να μπλέξεις με την Alesis, τη Behringer της Αμερικής; Ότι έχω δει από Alesis, μα μιλάμε ΟΤΙ εχω δει, καταλήγει με έξω τα άντερα και στο νεκροταφείο συσκευών. DAT, ADAT, synths και δε συμμαζεύεται. Και θα αντέξουν τα e-drums, το πιο ευαίσθητο και ευπαθές πράγμα μετά την πορσελάνη;

 

Ισως υπερβάλλω λίγο, αλλά μην ξεχνας το εξής βασικό: Κάποια ημέρα των ημερών θα μπει στο studio σου ο φίλος σου που κάνει Τζούντο και πάει για Σούμο Mαστερ, θα δει τα ντραμς και θα γυαλίσει το μάτι του. Θα ΠΡΕΠΕΙ να παίξει. Και τότε θα είναι το τέλος της Alesis. Ενώ τα Nord π.χ. τα κοπάναγα με μίσος και φθόνο, με σκοπό να τα πολτοποιήσω και να τα κάνω σκόνη, αλλά αυτά ούτε που κατάλαβαν τίποτα. Και για σούμο την ψιλοπαλεύω  ;D .

 

Καλύτερα νομίζω λοιπόν να πάρεις π.χ. τα φτηνά της Yamaha παρά τα bells n whistles της Alesis που θα σκορπίσουν σαν καραμέλες που έπεσαν από το κουτί ( αυτό το κουτί που παίρνει νομίσματα στα περίπτερα).  :D

 

 

Flame suit on.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Όλο αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω τι σετ να αγοράσω αλλά εκεί που αποφάσισα να πάρω δεν υπάρχει. Μιλάω σαφώς για το Alesis DM10 studio kit. Με ενημέρωσαν ότι θα παραλάβουν Αύγουστο...

 

 

Τα έχω παραγγείλει μέσω Thomann από τον Μάιο...

Ήταν να τα έχουν σε stock στις 1/7, αλλά το άλλαξαν σε 6/8. Τους έστειλα mail και μου απάντησαν ότι η Alesis ακύρωσε την αποστολή 157 sets και η νέα ημερομηνία είναι 6/8 χωρίς να είναι σίγουροι αν θα είναι όντως αυτή η ημερομηνία παραλαβής!

Οπότε αναγκαστικά θα περιμένω...

 

Αν προσέξετε, στο Thomann έριξαν την τιμή από 799 σε 777, ενώ στο Musicstore τώρα έχει 812.

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_kit.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου άν θές ηλεκρονικά τύμπανα καθέτως σου λέω να αποφύγεις τα alesis τα έχω δοκιμάσει....μιλάμε για πολύ ευπαθή τύμπα έπαιξα προχτές σε ένα καινούργιο που έφερε ένας φίλος από Αμερική...δεν είχε ούτε rebound στο ταμπούρο να μην μιλήσω για δυναμικές...!!! :-\ για μένα η Roland!! η κάποιο της Yamaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εγω πριν 6 μηνες σαν αρχαριος πειρα απο τον θωμα το mps300 με το special mesh head snare και για εγκεφαλο πειρα το DTXPress IV της Yamaha.Αυτα μαζι με σκαμπο και κατι ακουστικα μου πηγαν στα 700ευρω.Μεχρι στιγμης τη δουλεια τους τη κανουν.Ενταξει ειναι λιγο ξενερα να κοπανας το πλαστικο και να μη νιωθεις τα πιατινια αλλα το Practise σου για αρχη το κανεις.Εγω τωρα εχω αρχισει και τα βαριεμαι λιγο γιατι παω και σε practise studio και το ακουστικο ειναι αλλη αισθηση.Παραθετω και φωτο

Image0034.thumb.jpg.2c6ef2b9e881f5e962337e3a456efacf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αποφάσισα τελικά να αγοράσω το MPS 400 σετ με ηχείο και μια καλή κάρτα ήχου. Το σκέφτηκα αρκέτα και επειδή είμαι αρχάριος κατέληξα σε αυτό. Απλά  υπολογίζω να αγοράσω ένα καλό ακουστικό γιατί όπως είπε και ο φίλος leontiad, άλλη αίσθηση τα πραγματικά. Οπότε τώρα θα ήθελα την γνώμη σας για κάρτα. Από αλλά θέματα αναφέρθηκαν οι Tascam , EMU , και MAUDIO. Ποιά όμως;

Το ποσό είναι 100 - 150.  Να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα μπιχλιμπίδια όπως phantom και κάτι άλλα. Είμαι τελείος άσχετος όπως φαίνεται αλλά εδω είμαστε ... για να μαθαίνουμε και να μας φεύγουν οι απορίες. :)

Αν υπάρχει προόβλημα για το θέμα αυτό να το δημιουργήσω στο αντίστοιχο μέρος.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου