Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω για να δουλέψει το Guitar Rig?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπες όμως και ότι είναι πρωτότυπο. Γιατί αλλιώς μπορεί να συμπεριφέρεται ένα σπασμένο λογισμικό (πάνω κάτω όπως λες ότι συμπεριφέρεται το δικό σου) και αλλιώς ένα original.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Δεν  είναι οτι δέν έχω σχέση με τα pc απλώς δεν έχω σχέση με μουσική και pc.Oi drivers είναι σωστά εγκατεστημένοι.'Αμα ήταν τόσο απλό δεν θα σας ρώταγα.Μπάι δε γουέι δεν είπα ποτέ ότι το πρόγραμμα είναι πειρατικό.Τέλος παρακαλώ να λείπουν τα ειρωνικά σχόλια...

Μα και βέβαια δεν είναι απλό!

Αφού είσαι γνώστης λοιπόν θα ξέρεις ότι πέρα από τα 2 σημεία που σου ανέφερα (και δεν τσέκαρες ΚΑΙ τα δύο) ένας υπολογιστής μπορεί να πάσχει σε χίλια δυό τα οποία εσύ δεν φρόντισες να διαλείψεις διά τής εις άτοπον απαγωγής και να μας αναφέρεις για να βοηθήσουμε εκεί που εσύ δεν μπορείς.

Γι αυτό πρέπει να αναφέρεις όσα περισσότερα σχετικά με το πρόβλημα όπως αναφέρεται στο Πως να θέσω ερώτηση;

 

Όταν ξεκινάμε μια δημοσίευση ζητώντας λύση σχετικά με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, πρέπει να δίνουμε τις απαραίτητες πληροφορίες από την αρχή και να μην περιμένουμε να μας ρωτήσουν.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάποιος θα αφιερώσει πολύτιμο χρόνο από τη ζωή του για να μας βοηθήσε, ας τον βοηθήσουμε και εμείς ώστε να μην σπαταλάει το χρόνο του μαντεύοντας.

 

1) Αν πρόκειται για πρόβλημα σχετικά με λογισμικό , κάρτα ήχου ή υπολογιστή θα πρέπει να αναφέρουμε το τύπο και τη version του λογισμικού , τον τύπο της κάρτας ήχου και τη version των drivers. Αν το πρόβλημα είναι αρκετά πολύπλοκο καλό θα είναι να αναφέρουμε και τη σύνθεση του υπολογιστή σας όπως λειτουργικό σύστημα , επεξεργαστής, μητρική, άλλες κάρτες, service pack και drivers συστήματος.

 

2) Αν πρόκειται για πρόβλημα κάποιου controller, synthesizer, ή μέρος συστήματος ηχογράφησης ( μικρόφωνο, κονσόλα, ηχείο κλπ), πρέπει να αναφέρουμε Μάρκα, μοντέλο και πως ακριβώς είναι συνδεδεμένο με ΟΛΕΣ τις άλλες συσκευές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού το θέτετε έτσι πάμε πάλι από την αρχή.

Το pc αποτελείται από: CPU intel core i7 960 3,2Ghz/8MB

                              MB Asus P6X58D Premium

                              RAM corsair 6GB 1866Mhz

                              VGA XFX 5970 BE OC 2GB DDR5

                              PSU Coolermaster silent pro M1000

                              M-audio 610 profire

                              Windows 7 Ultimate x64

Tο πρόβλημα έχει ως εξής.Όταν ανοίγω το guitar rig 4 μου δίχνει CPU OVER

Nα σημειώσω ότι έχω ελένξει τους drivers.Να πω επίσης ότι δεν έχω καμία σχέση με το πεδίο υπολογιστής και ήχος,τώρα ψάχνομαι λόγο κιθάρας.

Σε περίπτωση βγάλω την m-audio και έχω μόνο την κάρτα της mobo όλα δουλεύουν κανονικά μόνο που έχω χάλια ήχο,δηλαδή καθόλου ρεαλιστικό.Όταν συνδέω την έξοδο της m-audio με την είσοδο της κάρτας ήχου της mobo πάλι έχω χάλια ήχο.Τώρα αν συνδέσω μόνο τα ακουστικά στην m-audio δεν ακούγεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτί όταν "ακούς" από την Μ-audio έχεις συνδεδεμένα καλώδια στην έξοδο 1-2 με τα ηχεία σου και όχι στην (mobo?) που αναφέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Tο πρόβλημα έχει ως εξής.Όταν ανοίγω το guitar rig 4 μου δίχνει CPU OVER.

Αυτό λέει πολλά ύποπτα... Λέει ότι το πρόγραμμα έχει πρόβλημα. Αν δεν μας πεις αν ειναι ή οχι πειρατικό δεν θα ασχοληθώ παραπάνω.

 

Nα σημειώσω ότι έχω κάνει ελένξει τους drivers.

Δηλαδή έχεις επιλέξει την m-audio μέσα στο πρόγραμμα;

 

Σε περίπτωση βγάλω την m-audio και έχω μόνο την κάρτα της mobo όλα δουλεύουν κανονικά μόνο που έχω χάλια ήχο,δηλαδή καθόλου ρεαλιστικό.

Γίνε πιό σαφής. Εννοείς όταν παίζεις εχει καθυστέρηση ο ήχος; Τίποτα άλλο δεν πρέπει να αλλάζει.

 

Όταν συνδέω την έξοδο της m-audio με την είσοδο της κάρτας ήχου της mobo πάλι έχω χάλια ήχο.

 

Αυτό δεν γίνεται... :o

 

Τώρα αν συνδέσω μόνο τα ακουστικά στην m-audio δεν ακούγεται τίποτα.

Σημαίνει ότι η κάρτα σου δεν δουλεύει ή όλα τα παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σορρυ αν παρεξηγήθηκες για το πρώτο μου σχόλιο απλά υπέθεσα ότι αν ήταν αυθεντικό το πρόγραμμα θα είχες ανατρέξει στο support της εταιρίας, δεν είναι ντροπή δεν είσαι ο μόνος. ;D ;D ;D

 

Εμένα μου φαίνεται ότι κάποια λακαμία γίνεται με τις κάρτες. Κοιτά να απενεργοποιήσεις τελείως την onboard μέσα από bios ή το manage και κοίτα να κάνεις uninstall κάθε εγκατεστημένο πρόγραμμα/driver της κάρτας αυτής. Μετά κοιτά να βρεις σίγουρα τους τελευταίους drivers για την m-audio και να είναι συμβατοί με 64bit windows. Και τέλος κοίτα να σετάρεις σωστά το πρόγραμμα έτσι ώστε να δουλεύει με τους σωστούς drivers…και σπασμένο να είναι δεν δικαιολογείται. ;D

 

Κάνα άλλο πρόγραμμα όπως cubase ή amplitube έχεις δουλέψει με επιτυχία???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχά ναι δεν δικαιολογείται  ;D

Λοιπόν το guitar rig δεν είναι ούτε σπασμένο ούτε αυθεντικό.Είναι η δοκιμαστική έκδοση της εταρίας.Και ναι ο ήχος ακούγεται σαν να βγαίνει από ραδιόφωνο που δεν πιάνει σταθμό  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσε ως default device για τον ηχο (στο πανελ των windows) την m-audio.

 

Στα properties του guitar rig κανε το ιδιο.

 

Η δοκιμαστικη εκδοση εχει νομιζω κατι σαν φυσιμα μετα απο 30 λεπτα χρησης. Μηπως εννοεις αυτο οταν λες "ραδιοφωνο που δεν πιανει σταθμο";

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Ακούς μουσική με το Windows media player από την κάρτα σου; Αν δεν ακούς, δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά την κάρτα. Οπότε ξεκίνα από εκεί.

2. Σχετικά με το πρόγραμμα, εφόσον είναι δοκιμαστικό, μπορεί να έχει λήξει η περίοδος δοκιμής και γι αυτό σου βγάζει λευκό θόρυβο.

 

Ολα αυτά συμβαίνουν γιατί δεν διαβάζεις τις οδηγίες για να ξέρεις τι σου συμβαίνει.

 

Ξεκίνα από το μάνουαλ εγκατάστασης της κάρτας και κάνε σωστή δουλειά, ένα - ένα βήμα. Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης, ζήτα τη βοήθεια του καταστήματος που την αγόρασες.

 

Οταν σιγουρευτείς ότι δουλεύει σωστά η κάρτα σου και ακούς τα mp3 από αυτήν, τότε πρόσθεσε το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει. Με υπομονή ακολουθώντας τις οδηγίες. Κι εμείς αυτό κάνουμε. Οι υπολογιστές είναι μηχανήματα ακριβείας και θέλουν σωστό νοικοκυριό, αλλιώς θα τρέχεις σε μόνιμη βάση και δεν θα ξέρεις τι σου φταίει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκιμαστικο του Guitar Rig δεν εχει καποιο θορυβο...Μετα απο 30 λεπτα χρησης σου σταματαει και σου πεταει παραθυρο οπου σου ζηταει ή να το κλεισεις ή να αγορασεις το αυθεντικο. Αυτα τα 30 λεπτα χρησης τα εχεις εφ'ορου ζωης, καθε φορα που ανοιγεις το προγραμμα, προσωπικα χρησιμοποιω αποκλειστικα τις δοκιμαστικες εκδοσεις του gr εδω και περιπου 2 χρονια, απλα σε περιοριζει σε 30λεπτα sessions.

 

Οποτε βγαζωντας εκτος αυτα

 

Η δοκιμαστικη εκδοση εχει νομιζω κατι σαν φυσιμα μετα απο 30 λεπτα χρησης. Μηπως εννοεις αυτο οταν λες "ραδιοφωνο που δεν πιανει σταθμο";

 

2. Σχετικά με το πρόγραμμα, εφόσον είναι δοκιμαστικό, μπορεί να έχει λήξει η περίοδος δοκιμής και γι αυτό σου βγάζει λευκό θόρυβο.

 

Θα ελεγα και εγω οτι κατι δεν πηγε καλα με την εγκατασταση της καρτας...βεβαιωσου οτι ειναι δηλωμενη παντου η m-audio με τους σωστους drivers και απενεργοποιησε την οnboard, σε περιπτωση που υπαρχει καποιο conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου