Προς το περιεχόμενο

Αντίλαλος σε home studio. Help pls.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας για άλλη μια φορά. Λοιπόν όπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος, πριν από 2 μέρες τελείωσα με ένα χώρο που έφτιαξα για να τον χρησιμοποιώ σαν home studio. Ο χώρος είναι 24,5 τετραγωνικά, για την ακρίβεια 7x3,5 και 2,60 ύψος. Σήμερα προσπαθήσαμε εις γνώση μας για τον αντίλαλο που είχαμε να αντιμετωπίσουμε να κάνουμε την πρώτη μας πρόβα αλλά σε καμία περίπτωση δεν περιμέναμε αυτό το χάλι. Την Τετάρτη περιμένω το ρικοφόν που έχω παραγγείλει (10 τετραγωνικά σε κομμάτια του ενός μέτρου το κάθε κομμάτι και πάχος 4 εκ.) και έχω σκοπό να ντύσω μερικά τμήματα του χώρου. Συγκεκριμένα ένα μέρος του τοίχου 2x2x2.60 πίσω από τα τύμπανα και το υπόλοιπο να το μοιράσω στους υπόλοιπους τοίχους. Θα έχω κάποιο αποτέλεσμα; Ο πατέρας μου πρότεινε να βάλω μια πολύ χοντρή κουρτίνα στο μεγάλο τοίχου του δωματίου (7x2,60 απέναντι από τα παράθυρα) και στον τοίχο απέναντι από τα τύμπανα (3.5x2.60) και θα λυθεί το πρόβλημα μου. Όποιος μπορεί σας παρακαλώ ας βοηθήσει λέγοντας την γνώμη του, θα ήταν ότι καλύτερο για μένα γιατί έχω απογοητευτεί ως εκεί που δεν πάει. Περίμενα πολύ καιρό να ετοιμάσω αυτόν τον χώρο και τώρα είμαι ….. το λιγότερο που μπορώ να πω σκατα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

28062010074.thumb.jpg.e310a6795a14185a201d9aa44c0e53d4.jpg

28062010073.thumb.jpg.54d2d7157b80c874563f4c57a3502397.jpg

28062010075.thumb.jpg.bcac50063ae10938ff9964422f2ffe21.jpg

28062010076.thumb.jpg.0a59dc9b4fe89c6e581708b0d21a8e4e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως λογικό να έχεις ανακλάσεις, όλες οι επιφάνειες είναι λείες.

 

Εαν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μια για πάντα θα πρέπει να πάρεις αυτό το υλικό που έχουν στα studio που είναι μαλακό& και 99% ηχοαπορροφητικό, πυραμίδες αφρού λέγονται (ή κάπως έτσι...) ή πετροβάμβακα με φελλό και γυψοσανίδα που βγαίνουν αρκετά ακριβά/τμ

 

Πιο φτηνές λύσεις είναι αυγοθήκες στον τοίχο, μοκέτα, κομμένα στρώματα/τμήματα παλαιού τύπου αφρολέξ, χονδρές κουρτίνες  γενικά οτιδήποτε δημιουργεί ανώμαλες επιφάνειες και έχε υπόψιν όχι μόνο τους τοίχους αλλά και το ταβάνι & δάπεδο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που μπορεις να κανεις για να μειωσεις την εκταση των τοιχων που θα βαλεις αυγοθηκες η πυραμιδες η οτιδηποτε αλλο ειναι να βαλεις πισω απτα drums δεδομενου οτι δεν 'περναει' πολυς ηχος απτο τζαμι και τον ενισχυτη να τον 'κλεισεις' σε καποια κουτια απο οπου παιρνεις τον ηχο τους με mic και απο εκει αν θες το περνας στην κονσολα και με ακουστικα σε εσας ωστε να μην χρειαζεται να βαζεις σε ολον τον τοιχο πραγματα. βεβαια αυτο μπορει να ειναι ακρβως. δεν θυμαμαι πως λεγονται αυτα τα κουτια γιατι το ειχα δει πολυ παλια. αλλα απο οτι θυμαμαι και τωρα υπαρχει και ειδικος 'τοιχοσ' που μπαινει μπροστα απο τον ενισχυτη για αυτον τν λογο. νομιζω o bellamy των muse ειχε κατι τετοιο σε στουντιο. θα το ψαξω και θα σου πω. παντως μην απελπιζεσαι φιλε  :) ολοι τα περναμε αυτα και το θεμα ειναι να κανεις οτι καλυτερο μπορεις και να περνας και καλα. εδω εμεις κανουμε κρα να φτιαξουμε ενα μικρο home studio και οι metallica εχουν στουντιο σε ενα φορτηγο για να παιζουν πριν βγουν στα λαιβ.  ;D

 

το πιο φθηνο παντως ειναι οι αυγοθηκες που ανεφερε ο πρωλαλησας.  :)

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πρέπει να ανοίξω βιομηχανία παρασκευής αυγοθηκών να χ3στώ στο τάληρο  ;D

 

 

Παίδες ΞΕΧΑΣΤΕ τις αυγοθήκες, εκτός αν σας αρέσουν οι πολύ μεγάλες ομελέτες και θεωρείτε must το συγκεκριμένο look σε home studio.

 

Αρχηγε αντί να τρελαίνεσαι, βάλε ενα ουζάκι να χαλαρώσεις και διάβασε πρώτα μερικά σχετικά θέματα εδώ στο Νοιζ (ρίξε και μια ματιά στα Άρθρα  ;) ).

 

Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου