Προς το περιεχόμενο

Step down transformer για χρηση με αμερικανικο ενισχυτη. Αξιζει??


Η απάντηση από τον toneless,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηξις που με απασχολει τελευταια...

Εχω εναν Victoria 518 , 5E3 project ,και εναν fender '83 super champ ολοι λειτουργουν στα 110Volt. Χρησιμοποιω δυο μετασχηματιστες 'της σειρας' για μετατροπη των 220 Volt σε 110 Volt... Βλεπω μικρες διαφορες στον ηχο μεταξυ των δυο εξωτερικων μετασχηματιστων... ο ενας ειναι 200 W και ο αλλος 350 W ,  ο τελευταιος δινει λιγο πιο πολυ καθαρο headroom

 

H ερωτηση ειναι: υπαρχει καποιος 'εξειδικευμενος' μετασχηματιστης για αυτη τη δουλεια για να παρει κανεις το καλυτερο αποτελεσμα? Μηπως ψειριζουμε τη μαϊμου? η μηπως να τα παω στον Telegun να μου βαλει ευρωπαϊκους trannies να τελειωνουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρωνε!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τα 200 και τα 350 W των step down φτάνουν και περισσεύουν για να τροφοδοτήσουν τους ενισχυτές που συζητάμε. Το πιο πιθανό είναι οι όποιος διαφορές στον ήχο να προκύπτουν απο διαφορές στην πραγματική τάση εξόδου (π.χ. 115 αντί 110 V) λόγω των ανοχών της κατασκευής ή διαφορετικών προδιαγραφών.

Προσωπικά, θεωρώ ότι οι μετασχηματιστές (κάθε είδους) είναι πηγή hum (και "φασαρία" να μεταφέρεις κλπ) και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς περισσότερους από όσους -πραγματικά- χρειάζεσαι.

 

Δηλαδή ναι, προσωπικά θα άλλαζα τους μετασχηματιστές ώστε οι ενισχυτές να λειτουργούν απ ευθείας με 230V. Εξάλλου, είναι μια μετατροπή εύκολα αναστρέψιμη και (νομίζω) με μικρό -σχετικά- κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι αυτομετασχηματιστής και μετά Variac. Ένας αυτομετασχηματιστής έχει καλύτερη απόδοση από εναν μετασχηματιστή (στα ίδια Watt) και είναι και ελαφρύτερος!

 

Δεν συναγωνίζεται, όμως, την λύση να βάλεις "ευρωπαικούς" και να τελειώνεις!  ;D

Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά αξίζει ο κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συναγωνίζεται, όμως, την λύση να βάλεις "ευρωπαικούς" και να τελειώνεις!  ;D

Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά αξίζει ο κόπος.

Εγώ που χρησιμοποιώ Variac να το σουτάρω και να βάλω 220 μετασχηματιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 

Η αλλαγή μετασχηματιστή τροφοδοσίας είναι η πιο βολική και πιθανότατα και η πιο ακριβή επιλογή. Γλυτώνεις απο extra βάρος και συνδέσεις, κρατάς όμως τον original μετασχηματιστή για περίπτωση που χρειαστεί να πουλήσεις τον ενισχυτή.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που χρησιμοποιώ Variac να το σουτάρω και να βάλω 220 μετασχηματιστή;

 

ΟΧΙ,ειδικα αν ο ενισχυτης σου ειναι vintage,μη ξεχνας δε οτι ενας σοβαρος μετασχηματιστης θα σου κοστισει ΠΟΛΛΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ,ειδικα αν ο ενισχυτης σου ειναι vintage,μη ξεχνας δε οτι ενας σοβαρος μετασχηματιστης θα σου κοστισει ΠΟΛΛΑ.

Vintage δεν είναι. Ο μόνος μετασχηματιστής που έχω βρει κάνει 220€ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά είναι! Ποιόν ενισχυτή έχεις?

 

Αν δεν σε ενοχλεί το Variac, δεν μετακινείς τον ενισχυτή συνέχεια και είναι αρκετά Watt για τον ενισχυτή σου μείνε με το Variac. Έχεις και το πλεονέκτημα να το ρυθμίζεις ακριβώς στην τάση που θες.  ;)

Εννοείται να προσέχεις μην γυρίσει ο δρομέας, καμιά μέρα, προς την λάθος κατεύθυνση και τελικά αλλάξεις μετασχηματιστή, θες δεν θες!  ;D

 

Μετασχηματιστή τροφοδοσίας βρίσκεις αξιοπρεπέστατους με 100-150ευρώ. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ,ειδικα αν ο ενισχυτης σου ειναι vintage,μη ξεχνας δε οτι ενας σοβαρος μετασχηματιστης θα σου κοστισει ΠΟΛΛΑ.

 

200κατι ευρω με φπα (αν θυμαμαι καλα) ζητησε η Peavey για τον 220v του Mk4....

και το εγχωριο "τυλιγμα" ενος νεου (ιδιας ποιοτητας υποτιθεται),περιπου τα μισα:

Μετασχηματιστή τροφοδοσίας βρίσκεις αξιοπρεπέστατους με 100-150ευρώ. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις παραπάνω.

Και αν δεν βρεις,θα σου "τυλιξει" εναν ο αξιοτιμος μαστορας! ;)

 

Εγω το ειχα στο προγραμμα το "τυλιγμα",

αλλα οπως φαινεται καλυτερα που καθυστερησαμε,(μια ο ενας μια ο αλλος)

γιατι μαλλον θα μου χρειαστει σε 110v στο μελλον.... ;D

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου