Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε συνδεσμολογία MIDI


Ignis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά  με μια συνδεσμολογία με την οποια δεν βγάζω άκρη εδώ και λίγο καιρό

 

Hardware : κάρτα ήχου e-mu 1820                    2 midi in-out

              midi keyboard m-audio oxygen 49        midi out

              access virus c desktop                      midi in-out-through

              electribe esx-1                                midi in-out-through

              Korg microkorg                                  midi in-out-through

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να τα συγχρονίσω (microkorg και virus) με το electribe το οποίο εχω ως master  χωρίς να ανοιγω το cubase .

 

Το M-Audio το εχω καθαρα για το access και λόγω του φτωχού midi interface που έχει ( only midi out ) το έχω συνδεδεμένο με usb για να έχω το in-out του access στην emu ( για να δουλεύω το sounddiver )

 

Η συνδεσμολογία που χρησιμοποιώ αυτήν την στιγμή είναι η εξής 

 

access midi in - emu midi out , access midi out emu midi in

m-audio usb to pc

microkorg midi out --- emu midi in---emu midi out --- electribe midi in --- microkorg midi in ---electribe midi out

 

Το mikrokorg με το electribe είναι  ok , το θέμα είναι πως θα βάλω το access στο παιχνίδι...

 

Μπορώ να φτιάξω ένα setup έτσι ώστε να μπορώ να παίζω χωρίς DAW  άλλα  ανοίγοντας το cubase να μην χρειάζεται να μπαινοβγαίνουν καλώδια ?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Βαγγέλης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δεν χρησιμοποιείς καθόλου τις MIDI THROUGH θύρες και τέτοιες συνδεσμολογίες γίνονται συνήθως με αυτές, με το λεγόμενο "daisy chain configuration", όπου κάθε συσκευή συνδέεται με την επόμενη. Βέβαια, έχεις αρκετές και ίσως να έχεις πρόβλημα με latency... ίσως θα πρέπει να σκεφτείς κάποιο midi splitter ή through box. (για συνδεσμολογίες τύπου 'star')

 

Πάντως, δοκίμασε αυτό:

OXYGEN MIDI OUT -> VIRUS MIDI IN

VIRUS MIDI THRU -> ESX MIDI IN

ESX MIDI THRU -> MICROKORG MIDI IN

 

Με αυτό, μέχρι στιγμής, θα μπορείς να παίζεις κάτι στο midi κλαβιέ, και να το στέλνεις στο κατάλληλο συνθ ταιριάζοντας απλά τα midi channels τους, χωρίς να χρειάζεσαι ανοιχτό pc. Επίσης το VIRUS είναι master, οπότε μεταφέρει τα δεδομένα και στα υπόλοιπα συνθ.

 

Για να βάλεις και το DAW στο παιχνίδι, πχ. για ηχογράφηση midi απ'το κλαβιέ, μπορείς να συνδέσεις το THRU της τελευταίας συσκευής (MICROKORG), με το MIDI IN στην κάρτα ήχου.

Το κακό με αυτή τη συνδεσμολογία, είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις απ'ευθείας midi parts από το DAW στα συνθ, και δεν μπορείς να γράψεις midi μηνύματα απ'τα συνθ, πχ. automation και τέτοια. Δεν ξέρω αν είναι βασικό για τη χρήση που σκέφτεσαι...

 

Για το δεύτερο, μπορείς να στείλεις το OUT οποιουδήποτε συνθ στο 2ο MIDI IN της κάρτας σου, αλλά για το πρώτο μάλλον θα χρειαστείς ένα απλό merger 2 εισόδων, στου οποίου τα In θα πηγαίνουν το EMU MIDI OUT και το OXYGEN MIDI OUT, και την έξοδό του στο MIDI IN του ACCESS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου