Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά σήριαλ και πνευματικά δικαιώματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω το φόρουμ.

Θα ήθελα να ξέρω τι παίζει με τα πνευματικα δικαιώματα χρήσης μεμονομένων ή όλοκληρων τραγουδιων ( κυριως best of π.χ. Pink Floyd / Vera ( The Wall)που ακουσα χτες σε γνωστο σηριαλ κ.ο.κ )σε background music ελληνικών σειρών.

Επειδή στους τίτλους αρχής ή τέλους δεν γίνεται κάποια αναφορά θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει.

Πληρώνει το κανάλι την όποια Εταιρια στην οποια  ανήκει η πνευματικη ιδιοκτησια?

Δεν πληρωνει?..τι γινεται με αυτο το θεμα?

Χτες σε γνωστη για τα οικοκυρια εκπομπη παιχτηκε δικο μου μουσικο θεμα, και δεν ξερω πως και τι εχει γινει περαν της χρησης του. Για το οποιο μουσικο θεμα (instrumental) ειχα πληρωθει απο τον τηλεοπτικο σταθμο αλλα ουδέποτε δεν συζητήθηκε ή υπογράφτηκε κάποιο συμφωνητικο περι χρησεως περαιτερω πλην της εκπομπής.

 

Ευχαριστω.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι ο yameth θα σε διαφωτίσει περισσότερο, ή μπορεί κάποιος άλλος.

 

Αλλά ας πω και την γνώμη μου, βασισμένο στην εμπειρία που είχα σχετικά πρόσφατα: Τα royalties, υπάρχουν. αφού παίζεται 'ζωντανά' σε εκπομπή, υπάρχουν. Το πού πάνε είναι το θέμα. Η ΑΕΠΙ θα έχει κάπου καταχωρημένο το κομμάτι σου (και εαν ΔΕΝ το έχει, τότε το κανάλι έχει κάνει ψιλο-λάθος, αν γνωρίζω καλά), και αυτό θα οδηγεί κάπου.

 

Για μία φορά, πάντως, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το ψάξεις καν (οικονομικά μιλάω). Αν είναι στο θέμα της εκπομπής, τότε είναι άλλο ζήτημα αλλά για μία φορά... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα '' :-\'' με γεμιζουν κι εμενα. Επικοινωνησα ηλεκτρονικως με την Α.Ε.Π.Ι. Ευελπιστω σε νεα σημερα.

 

 

 

ok με royalties. :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΑΧΑ! Άρα μιλάμε για copyrights, παρά για royalties, εεε;

 

Βασικά, αφού το έκανες για κάποια συγκεκριμένη εκπομπή, ΛΟΓΙΚΑ, θα ήταν total buyout (δηλ, τα δικαιώματα δικά τους), και έτσι τελειώνει εκεί το θέμα. Η ΑΕΠΙ, νομίζω, δεν μπλέκει με copyrights παρά μόνο με royalties... Πέρα από ηλεκτρονικό μήνυμα, όμως, πάρα και τηλ. Είναι αρκετά ευγενικοί και εξυπηρετικοί! :)

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις δηλωσει το κομματι σου στην ΑΕΠΙ θα παρεις και τα αντιστοιχα δικαιωματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις δηλωσει το κομματι σου στην ΑΕΠΙ θα παρεις και τα αντιστοιχα δικαιωματα.

κι ετσι εγινε  :D

Δεν ξερω αν δεν το αντιλαμβανομουν τι θα γινοταν..ευελπιστω πως παλι θα λειτουργουσε σωστη η Εταιρια..anyway...σας ευχαριστω..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση να μη λειτουργησει σωστα (ακομα μου ερχονται κατι κουφα δικαιωματα απο κατι τραγουδια που εχω γραψει το...1992 και παιζονται 1 φορα το χρονο....σε κατι σταθμους στο Διακοφτο... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μουσικοί επιμελητές των εκπομπών επιλέγουν τι θα παιχτεί και τα κανάλια πληρώνουν στην ΑΕΠΙ για ό,τι παίζεται. Η ΑΕΠΙ ωφείλει να τα αποδίδει στους δημιουργούς.

 

έχω ακούσει ό,τι τα ελληνικά κανάλια δεν έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν Χατζιδάκι ή beatles.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου