Προς το περιεχόμενο

Agile guitars, τις ξέρετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβλεπα κάτι βίντεο, και πέτυχα έναν στο οποίο ήταν ένας τυπάς που έπαιζε με μία τέτοια και με κίνησε το ενδιαφέρον. Φαίνονται καλές κιθάρες.

 

http://www.rondomusic.com/7string.html

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι Agile είναι πασίγνωστες στην Αμερική, και έχουν τη φήμη αρκετά καλών budget οργάνων, όπως γενικά ισχύει για τα (περισσότερα) όργανα της Rondo. Φαντάσου πως είναι κάτι παρόμοιο με τα SX (παρόμοιο). Αν και δεν έχω δοκιμάσει (πολύ θα το ήθελα), στα διάφορα fora του εξωτερικού και ιδιαίτερως στα sevenstring, jemsite κλπ. ακούγονται πάρα πολύ καλές γνώμες. Δυστυχώς, απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει Ευρωπαικό μαγαζί/αντιπρόσωπος, οπότε δε νομίζω να είναι τόσο προσβάσιμα για 'μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες SX τι εννοείς?

Κρίμα και φαίνονται και πολύ γαμώ όργανα σε λογικές τιμές. Μ'άρεσε ιδιαίτερα αυτή

 

http://www.rondomusic.com/ghostpro725white.html και αυτή

 

http://www.rondomusic.com/interceptorpro727mnpurple.html

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα SX είναι μια άλλη σειρά οργάνων της Rondo Music. Επίσης πολύ καλά όργανα και πολύ καλό bang for the buck. Μπορείς να τα τσεκάρεις εδώ. SX απ'όσο ξέρω υπάρχουν και στην Ισπανία, αν και περισσότερα θα γνωρίζει ο Audiokostas.

 

http://www.rondomusic.com/electricguitar.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Oi SX είναι ουσιαστικά σχεδιασμένες στην Ισπανία και κατασκευασμένες στην Κίνα. Η rondo music είναι μεγάλος εισαγωγέας της Αμερικής που παραγγέλνει από το ίδιο εργοστάσιο, γι αυτό και οι πολλές ομοιότητες sx - agile.

Εχω αγοράσει ένα sx 5χορδο bass και έχω σετάρει 2 sx guitars. Στην Αθήνα τις φέρνουν στο Μοναστηράκι(ένα καταστηματάκι έχει, ο Σαμουελιάν νομίζω).

Το μπάσσο το αγόρασα σε πολύ χαμηλή τιμή(200ευρώ με παζάρι) αλλά ήταν ασετάριστο εντελώς... Μετά το σετάπ και νέες χορδές, παίζει τέλεια, έχει άριστη ποιότητα ξύλων, hardware και τάστων. Το μόνο θέμα ήταν τα ποτενσιόμετρα που έπιασαν σκόνη γρήγορα και τα άλλαξα αλλά οι μαγνήτες είναι κατ'εμένα το ίδιο καλοί με fender jazz pu's. Καμία σχεση με squier pickups..

Οι κιθάρες που είχα παίξει ηταν:

-μια στρατ sunburst με καλό vintage φινίρισμα, 22 τάστα και 3 μονούς και ήταν πολύ καλη, ίσως καλύτερη από πολλές άλλες στα ίδια χρήματα (~200ευρώ). Οι μονοί μαγνήτες ήταν πολύ Hot, πολύ όμως. Ταστα ήταν jumbo και μια χαρά δουλεμένα. Ολα ήταν ΟΚ εκτός από το σετάπ. Με μια γρήγορη ρύθμιση του action + intonation έπαιξε μια χαρά.

-μια explorer set-neck με καθρέπτη για πικγκαρντ! Σούπερ όργανο με πολύ καλό φινίρισμα, ωραία τζάμπο τάστα, καλούς διπλούς(Medium έως hot output) , γρήγορο μπράτσο και χαμηλό action! Λίγο ρύθμιση οι αρμονικές ήθελε(intonation). Κατά τ' άλλα ήταν πολύ μούρη. Επίσης, τα κλειδιά ήθελαν λίγο σφίξιμο. Νομίζω η κιθάρα αυτή είχε γύρω στα 250ευρώ τότε.

Νομίζω μπορει να βρει κανείς ςx και στο γαλλικό sιte euroguitar.com

 

chers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια εγω εφερα μια Agile (les paul ) περισυ απο Αμερικη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !!! Βασικα την εχω ερωτευτει ...

 

το μονο περιεργο ειναι πως και στην αμερικη τις βρισκεις σε ενα μονο καταστημα να τις δοκιμασεις...ισως εχει αλλαξει αυτο τωρα....

 

το συγκεκριμενο οργανο αξιζει την τιμη του εις διπλουν...ειδικα μετα την αλλαγη μαγνητων το οργανο πεταει....και οι εργοστασιακοι μαγνητες  ηταν αρκετα καλοι ομως προτιμησα dunkan alnico II... Προτεινω οποιος παει να φερει μια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις απο rondo απο που τις στελνουν ? ποσο εχει μεταφορικα και αν περναει τελωνειο ? γιατι ειδα κατι κομματια που μου εκαναν κλικ  ;) ;)

ευχαριστω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις εχω δοκιμασει ποτε, αλλα ψηνομουν να παρω και τις εψαξα αρκετα!

Οποτε το ποστ μου δεν θα σε διαφωτισει ιδιαιτερα...

Βεβαια δεν μου περισσευαν και δεν πηρα.

Αν αυριο κερδισω 10000ευρω στο τζοκερ θα επαιρνα στανταρ μια!

 

Δυστυχως με προβληματιζει το να παρω οργανο στα τυφλα, δηλαδη μπορει να εχει χιλια δυο ελαττωματα και αντε βρες ακρη πως θα το στειλεις πισω, τελωνια κλπ

 

(Εννοειται οτι περναει τελωνιο)

 

Επισης αν την παραγγειλεις θα χρειαστει να παρεις και μια θηκη βαλιτσα, κριμα ειναι να σου ερθει σε κομματια.

 

τελος να τονισω οτι το ευρω χανει εναντι του δολαριου οποτε δεν ξερω για ποσο καιρο ακομα θα συμφερουν οι αγορες απο αμερικη

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις απο rondo απο που τις στελνουν ? ποσο εχει μεταφορικα και αν περναει τελωνειο ? γιατι ειδα κατι κομματια που μου εκαναν κλικ  ;) ;)

ευχαριστω

Δεν νομιζω οτι στελνει Ελλαδα , αλλα και παλι με μεταφορικα και τελωνεια δεν συμφερει ... Εγω την πηρα στα τυφλα οταν ειχα παει γιατι το μαγαζι ηταν μακρια για να παω να τις δοκιμασω , και την εφερα στο χερι ως αποσκευη . Ευτυχως μου εκατσε καλο οργανο ! Πολυ ωραια ξυλα , one piece neck (μονο οι custom Gibson στο προσφερουν ) φινιρισμα αψογο , και τα καλυτερα υλικα στα ηλεκτρικα ... επισης τα κλειδια κρατανε παρα πολυ καλα . ΕΙναι μια 3100 ( Les Paul ) και εδωσα 440 $ μαζι με σκληρη θηκη . Τωρα εχουν ψιλο ανεβει οι τιμες ... Για χαρη της εχω παρατησει μια Gibson Les Paul Studio ltd !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου