Προς το περιεχόμενο

Vintage 80's Super Strats Teaser Thread 2


anjelinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω τελικά ότι θα γίνω θαμώνας στο thread :D .. κάθε δεύτερη λέξη μου κάνει συνειρμούς !

 

Έχουμε λοιπόν ... partscaster / frankenstrat & Steve Vai ...

... a.k.a The Green Meanie !!!

 

v_p_10e.jpg

 

Στο Jemsite έχει ολόκληρη την ιστορία της hyper-zuper-ultra-i want it, I want it's babies - the holiest of the holy grails ( για μένα ...  ) Green Meanie:

http://www.jemsite.com/jem/model/charvel2.htm

 

Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το πως αυτός ο άνθρωπος ( στα 17 μου τον έλεγα απλώς "μπαμπά" ... ) πήρε αυτό το  π α ν έ μ ο ρ φ ο  sunburst καί είχε το θάρρος / θράσσος να την κάνει τελικά green meanie.

 

Φαντάζομαι όμως ότι όταν στις ... χαρίζουν ( Grover Jackson: " Μα 'δανείζουν' σου είπα Steve, όχι 'χαρίζουν' !!!" ) ... ίσως για να τις κρύψεις μετά ... δεν ξέρω. Ξέρω ότι τελικά αυτή η κιθάρα έγινε μια απο τις πιο γνωστές κιθάρες στον κόσμο.

 

Επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι όταν παρατηρείς τις ιστορικές λεπτομέρειες. Δείτε πως προέκυψε το elegant σώμα των Valley Arts μετά, απο την πρώτη φωτό της Charvel, και πως προέκυψε το πιο έντονο "κέρατο" στις Jem του Stevie .. και κατά συνέπεια στην πλειοψηφία των Ibanez απο τότε ... history is magic.

 

Πάω να κλάψω τώρα, γιατί οι green meanies που φτιάχνει ο Wayne Charvel δεν είναι εξίσου όμορφες, οι παλιές "lawsuit" Charvels απλώς δεν πωλούνται πια παρα μόνο απο γνωριμία σε γνωριμία ... και για όλα τα κακά αυτού του ματαιου κόσμου :D

 

Άντε, καλό βράδυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 710
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Respect στην Meanie :) Κ στον Vai ;D

 

Πανο ειδες την Marilyn Klein Baretta σαν κ του Mars στο bay τωρα προσφατα?

 

Δεν προλαβα ουτε καν να ρωτησω πως κ τι,εφυγε σε 1 ωρα! :-X

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130363263745&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

 

Eιναι κ στο Sweet Obsession βιντεο των BonFire   :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=gDMr8wUguCE&feature=related

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανο ειδες την Marilyn Klein Baretta σαν κ του Mars στο bay τωρα προσφατα?

 

Δυστυχώς δεν...  :-[ :-[ :-[ είναι να σου κάτσει...

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γουσταρω πολυ τα 80ς κ στις κιθαρες ειμαι ρετρολαγνος αλλα παρακολουθω με μεγαλη "αφοσιωση" το Thread αυτο  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου