Προς το περιεχόμενο

Ποιος πυκνωτής θα κάνει ποιο πρίμο τον ενισχυτή μου ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα ενισχυτή μικρό λαμπάτο (Peavey Nano )ο οποίος  δεν είναι όσο πρίμος θα ήθελα .ποιον πυκνωτή πρέπει να αλλάξω ώστε να έχει περισσότερα πρίμα ?γενικά θα ήθελα να μάθω πάνω σε ένα κύκλωμα ποιος πυκνωτής είναι υπεύθυνος για τα πρίμα ? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα τα κυκλωματα το ίδιο.

Αλλάζοντας τιμές αντιστάσεων το πετυχαίνεις καλύτερα από τους πυκνωτές.

Μην πειράζεις πράγματα που δεν γνωρίζεις πως και γιατί.

Υπάρχουν και πετάλια eq.

 

Και επιγραμματικός και ευγενικός.

2 στην τιμή του ενός post.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες το παρακάτω ισχύει ?

On 12ax7/ECC83 you'll find a cap and resistor in parelell to ground at pins 8 and 3. These are the bypass caps. The larger the cap is the more bass gain you have. Try a smaller cap there and you'll get less bass gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις πως εαν δεν εχεις γνωσεις ηλεκτρονικων ειναι μεγαλο ρισκο να πειραξεις το εσωτερικο ενος ενισχυτη οι τασεις ειναι πολυ υψηλες και μπορουν να σε σκοτωσουν.

Εαν το σκεφτεσαι καλυτερα πηγαινε τον σε εναν τεχνικο που ασχολειται με τετοιου ειδους μετατροπες να δειτε τι μπορειτε να κανετε!

Σκεψου και την λυση με το ΕQ.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες το παρακάτω ισχύει ?

On 12ax7/ECC83 you'll find a cap and resistor in parelell to ground at pins 8 and 3. These are the bypass caps. The larger the cap is the more bass gain you have. Try a smaller cap there and you'll get less bass gain.

 

Πιθανοτατα αναφερεται σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο ενισχυτη!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες το παρακάτω ισχύει ?

On 12ax7/ECC83 you'll find a cap and resistor in parelell to ground at pins 8 and 3. These are the bypass caps. The larger the cap is the more bass gain you have. Try a smaller cap there and you'll get less bass gain.

ποιον πυκνωτή πρέπει να αλλάξω ώστε να έχει περισσότερα πρίμα

Δεν είναι το ίδιο.

 

Ξέρεις από τιμές πυκνωτών μf, pf, Volt, επίπτωση στο κύκλωμα, ηλεκτροπληξία, κάψιμο ενισχυτή;

Αμα σε ενδιαφέρει διάβασε λίγο τι κάνουν αντιστάσεις, πυκνωτές....

 

Να ξερεις πως εαν δεν εχεις γνωσεις ηλεκτρονικων ειναι μεγαλο ρισκο να πειραξεις το εσωτερικο ενος ενισχυτη οι τασεις ειναι πολυ υψηλες και μπορουν να σε σκοτωσουν.

Εαν το σκεφτεσαι καλυτερα πηγαινε τον σε εναν τεχνικο που ασχολειται με τετοιου ειδους μετατροπες να δειτε τι μπορειτε να κανετε!

Σκεψου και την λυση με το ΕQ.

+ Όσο αξίζει μια ζωή

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις γνώσεις ασφαλείας που χρειάζονται ( αποφόρτιση κλπ κλπ ) .έχω κάνει αναβάθμιση ,μετατροπή  , κατασκευή μικρών και μεγάλων ενισχυτών .Αλλά λόγω

Του ότι έκανα το έκανα βάσει κάποιου σχεδιαγράμματος η mod το συγκεκριμένο σημείο ( δηλαδή ποιο εξάρτημα είναι υπεύθυνο στο να έχουμε τελικό αποτέλεσμα  το παραπάνω που ρώτησα ) δε το γνωρίζω .Βεβαία μπορώ να κάτσω να διαβάσω και να το βρω αλλά έλεγα μήπως κάποιος το γνωρίζει και γλιτώσω όλη αυτή τη βιβλιογραφία  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον πυκνωτή εξόδου. Εάν αυτόν εννοείς. Δεν ξέρω...

Αλλά πρόσεξε διότι θα έχεις εξασθένηση στα μπάσα. Όπως επίσης πρόσεξε και τα ρεύματα γιατί μπορεί να σκοτωθείς.

Ο κατασκευαστής αυτό που βάζει (πυκνωτής ή ότι άλλο) το υπολογίζει. Είναι όλα υπολογισμένα.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα EQ όπως σου είπαν και πιό πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου