Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για βάση πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα γούσταρα καθαρά για φιγούρα μια βάση που να κάνει το αρμόνιό μου όπως ο πληκτρας από τους Nightwish (http://www.jakeruston.co.uk/nightwish-images/tuomas-keyboard.jpg. ποιά βάση είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000000.

 

Συνεπώς συμμερίζομαι κι εγώ την άποψη του Μανώλη σχετικά με την ύπαρξη πύρρου στο χιαστί και όχι δοντάκια τύπου κροκόδειλου.

 

Μιας και το ξεθάψαμε το θέμα, αν μπορείτε προτείνετέ μου κάποια βάση τύπου Χ για δύο πλήκτρα που να έχει κλείδωμα καρφί!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zzounds.com/item--QLKQL642

 

Προτίμησα:

 

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=31948

 

Με εχει βγάλει παληκάρι εδώ και 3 χρόνια.

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θεωρω οτι το σωστο ειναι να ειναι "flat" τα πληκτρα οπως και το πιανο εξαλλου.

 

Διαφωνώ εγώ σ'εαυτό που λες. όταν παίζουμε, το χέρι δεν πρέπει να σχηματίζει καμπύλη στον καρπό διότι είναι πολύ πιθανοί οι τραυματισμοί όπως τενοντίτιδες, καρπιαίοι σωλήνες κ.α.

 

Το ''flat'' ισχύει μόνο για το κάτω όργανο. Το πάνω πρέπει να έχει μία ελαφρά κλίση για να επιτευχθεί το παραπάνω που ανέφερα και κλίση φτιάχνεται ανάλογα με το ύψος του καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα γούσταρα καθαρά για φιγούρα μια βάση που να κάνει το αρμόνιό μου όπως ο πληκτρας από τους Nightwish (http://www.jakeruston.co.uk/nightwish-images/tuomas-keyboard.jpg. ποιά βάση είναι αυτή;

 

Νομίζω ότι οι περισσότερες βάσεις με κλίση προς τα πίσω, σαν αυτή της φωτογραφίας (βλ. επίσης derek sherinian κ.α.), είναι custom made, 'η μετατροπές των γνωστών τύπων βάσεων.

 

Για παράδειγμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία 2πλή βάση τύπου Χ, όπου δίνεις μεγάλη κλίση στους πάνω βραχίονες, τοποθετείς τα πλήκτρα ανάποδα, και παίζεις από την πισω πλευρά. Προφανώς πρέπει να τοποθετήσεις σε χαμηλό ύψος το Χ, και να ενισχύσεις με κάποιο τρόπο τα τελειώματα στους βραχίονες για να μη μαζεύεις τα πλήκτρα από το πάτωμα.

Επίσης έχω δει να χρησιμοποιούν τη βάση spider, με τους βραχίονες να έχουν κλίση προς τα πάνω κ τα πλήκτρα πάλι ανάποδα, καθώς και βάσεις τύπου Α.

Σε κάθε περίπτωση ανάλογα το βάρος και μέγεθος των πλήκτρων θα πρέπει να γίνουν μετατροπές.

 

Τι ιδέες έχετε πάνω στο θέμα; Αν κάποιος παίζει με τέτοια βάση ας μας πει τις ιδέες του.

Επίσης, ξέρει κανείς αν υπάρχουν έτοιμες βάσεις τέτοιου στυλ και ποιας εταιρείας;

 

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ομοιως αυτή με εχει ικανοποιήσει περισότερο απο όλες που έχω.δεν κουνάει εύκολα ΑΛΛΑ οι σφυκτήρες για τους βραχιονες σκίζουν απο εργονομία.κινδυνεύεις κάθε φορά να σπάσεις-μαυρίσεις νυχιά και να μελανιάσεις δάχτυλα.

εχς 2 βάσεις Ζ στυλ(ΠΟΖΕΡΙΛΑΑΑ) και κουνανε βάρκα γιαλό σε ακραίο οργκαν ξέσπασμα.. Π μακράν καλύτερες αλλά και πιο ακριβές/δισκίνητες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να μην ανοίγω νέο θέμα, ανασταίνω αυτό μιας και έχει διαχρονική αξία και χρησιμότητα.

 

Έχω μια x proel διπλή.

Στην κάτω βάση έχω ένα 88αρι ελαφρύ stage midi piano.

Στην πάνω βάση έχω για την ώρα ένα rack Oberheim ob3.Στην πάνω βάση, πρόκειται να βάλω 2 synths 49 πλήκτρων και δίπλα το ΟΒ3. Αισθητικά δεν μου αρέσει, έχω βάλει μια ξύλινη τάβλα λουστραρισμένη πλάτους 30 εκατοστών, η οποία όμως με αυτό το βάρος φοβάμαι ότι θα χάσει και την αντοχή της και τα όργανα δεν θα ''θηλυκώνουν'' σωστά και θα πηγαινοέρχεται μάλλον σαν το ρολό της γραφομηχανής από την χρήση των οργάνων.

 

Μπορώ να ''σπάσω'' την ομαδοποίηση στην διπλή βάση και σε μια μονή x που θα στηθεί σε γωνιακή θέση ''Γ'' αλλά δεν με βολεύει εργονομικά και ουσιαστικά στο παίξιμο.

 

Υπάρχει καμμιά οικονομική λύση όμως που μπορεί να με καλύψει;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ανοίγω νέο θέμα, ανασταίνω αυτό μιας και έχει διαχρονική αξία και χρησιμότητα.

 

Έχω μια x proel διπλή.

Στην κάτω βάση έχω ένα 88αρι ελαφρύ stage midi piano.

Στην πάνω βάση έχω για την ώρα ένα rack Oberheim ob3.Στην πάνω βάση, πρόκειται να βάλω 2 synths 49 πλήκτρων και δίπλα το ΟΒ3. Αισθητικά δεν μου αρέσει, έχω βάλει μια ξύλινη τάβλα λουστραρισμένη πλάτους 30 εκατοστών, η οποία όμως με αυτό το βάρος φοβάμαι ότι θα χάσει και την αντοχή της και τα όργανα δεν θα ''θηλυκώνουν'' σωστά και θα πηγαινοέρχεται μάλλον σαν το ρολό της γραφομηχανής από την χρήση των οργάνων.

 

Μπορώ να ''σπάσω'' την ομαδοποίηση στην διπλή βάση και σε μια μονή x που θα στηθεί σε γωνιακή θέση ''Γ'' αλλά δεν με βολεύει εργονομικά και ουσιαστικά στο παίξιμο.

 

Υπάρχει καμμιά οικονομική λύση όμως που μπορεί να με καλύψει;

Εγω παντως αν αγορασω ξανα βαση θα παω με κλειστα ματια σε αυτες http://www.thomann.de/gr/jaspers_3d_120_shr.htm  δεν ξερω παντως  αν τις λες  οικονομικες  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

180 ευρώ η βάση +4 holders επιπλέον 130 ευρώ...πάει ψηλά.

Δεν την γνώριζα, δείχνει ολοκληρωμένη λύση.

H διπλή της είναι καλή λύση.

 

Ακριβοί είναι οι άτιμοι.Βέβαια δεν έχουν συγκρίσιμο ανταγωνιστή; Η Dixon έβγαλε κάποτε τέτοιες βάσεις.Τώρα στο site της έχει ένα και μοναδικά μοντέλο.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου