Προς το περιεχόμενο

ήχος στην κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

interpaul:

janick:

Πολύ φλερτάρω τους μαγνήτες που έχεις στην κιθάρα σου. Εχω μια Jem που δεν μου πολυαρέσουν οι μαγνήτες που έχει και σκεφτόμουνα να τους αλλάξω.

Η κιθάρα σου τους είχε τους μαγνήτες απο την μάνα της (αν ναι πες μου μοντέλο και σε ποιό μαγαζί μπορώ να την δοκιμάσω) ή τους έβαλες μετά ?

 

Φιλικά

Αγγελος

 

ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ.ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΑΓΝΗΤΑΡΕΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ 80 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ(ΛΙΟΛΙΟΣ,ΜΑΥΡΟΜΟΥΣΤΑΚΗΣ,ΤΣΕΛΙΟΣ)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα τους έχει ο Λογοθέτης, αλλα είναι κομματάκι ακριβός. Αυτους που έχω τους είχα πάρει απο Αμερική, ολο το σετ 350 $ περίπου.

 

janick:

Τωρα όσον αφορά την παραμόρφωση...

Οι μαγνήτες που έχεις είναι μια χαρά, αν κρίνω απο τους δικούς μου.

Οσον αφορά τον ήχο, εγω αυτό που κάνω είναι να βρώ αρχικά μια παραμόρφωση που να μου αρέσει σαν χρώμα. Μετα βάζω compressor για να είναι μαζεμένη. Ενα πολύ κοντό delay, γύρω στα 50ms που δίνει ογκο. Καποιες φορές ελάχιστο chorus, ελαφρύ και με αραιό κύκλο. To reverb μαλλον δεν βοηθάει. Και τέλος EQ παίζοντας με τις μεσαίες συχνότητες.

 

Πάντως, δεν θεωρώ ότι εχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα.

Ισως αν έχεις ακούσει το κομμάτι Song 1 (μιξη Gerasimos ή Yameth) στα demos να μου πεις αν σου αρέσει τέτοιος ήχος στην κιθάρα για να καταλάβω που κινείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως' date=' δεν θεωρώ ότι εχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα.

Ισως αν έχεις ακούσει το κομμάτι Song 1 (μιξη Gerasimos ή Yameth) στα demos να μου πεις αν σου αρέσει τέτοιος ήχος στην κιθάρα για να καταλάβω που κινείσαι.[/quote']

 

ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ DEMO.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΠΟΛΥ ΑΔΕΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΥΤΙΑ.ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ COMPRESSOR ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ;ΕΧΩ ΤΟ EQUALIZER ΤΗΣ BOSS ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ COMPRESSOR ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΗΧΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις παράδειγμα απο κάποιον κιθαρίστα ή κάποιο κομμάτι και το ξέρω ίσως μπορέσω να βοηθήσω. Βλέπεις το τι θεωρεί ο καθένας καλο ήχο είναι τελείως υποκειμενικό.

 

Οσο για τον compressor, το καλλίτερο είναι να πας σε ένα μαγαζί να ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick:

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ COMPRESSOR ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΗΧΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ;
o compressor συπιέζει την δυναμικη περιοχη του σηματος (δυν περιοχη=η διαφορα αναμεσα στην χαμηλοτερη και υψηλότερη σταθμη του ηχου) και αναδεικύει της χαμηλότερες στάθμες(αλλα καί τον θόρυβο) ενω σε βοήθάει να έχεις έλεγχο των δυναμικων σε μια περιπου επιθυμητη στάθμη.Η εφαρμογή του αλλαζει επίσης τον ήχο σου λιγο σαν να εκανες καποια επέμβαση με eq.

Ψαξε στο ιντερνετ εχει ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.audiocourses.com/article114.html

 

είμαι εκτος του τόπου διαμονης μου της τελευταιες μέρες και δεν εχω τα λινκς μου να σου στειλω. Βρήκα πρόχειρα το παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια ειμαι καινουργιος στο forum.

 

Οσον αφορά το προβλημα πιστευω οτι αν εχεις μια πολύ καλή κιθάρα, εναν πολυ καλο ενισχυτη και ενα καλο booster pedal, οπως ενα καλο πεταλι overdrive εισαι καλυμενος... προσωπικα αυτο κανω. βεβαια σε αυτην την περιπτωση πρεπει να ξερουμε να χρησιμοποιουμε πολυ καλα το volume της κιθάρας, για το feedback και τισ υπολοιπες τετοιες μαλακιες. πιστευω οτι οι compressors δεν βοηθουν γιατι παραγουν θορυβο και ετσι πρεπει να χρισιμοποιουμε noise reduction units τα οποια αλοιωνουν τον παραγματικο ηχο κατα πολυ και κοβοθν αρμονικες και punch... μπορεις βεβαια μετα τιν οραια σου βρωμα(παραμορφωση) να πεταξεισ και κανενα delay η chorus η reverb αναλογα τι ηχο γυρευεις και παντα ενα EQ!!! ΠΑΡΤΕ ΚΑΛΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλουμε τον vai στην ταστιερα, τον malmsteen στο σκαφος και τον satriani καπου αναμεσα... καπως θα παιξει ετσι, που να ξερω??? γεια σε ολους καινουργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ RAT DISTORTION

 

ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ

 

ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΟΝΕ ΚΟΝΤΡΟΛ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΙΛΕΣ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝΕ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΓIA HEAVY OVERDRIVE

 

ΣΤΑ 90-100 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου