Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε για ήχο ή για παίξιμο?

Με την ίδια κιθάρα, τον ίδιο ενισχυτή παίζοντας το ίδιο lick, θα βγάλω τον ίδιο ήχο με τον Knopfler;

Δεν νομίζω.

 

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα ο λαπάς ............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με την ίδια κιθάρα, τον ίδιο ενισχυτή παίζοντας το ίδιο lick, θα βγάλω τον ίδιο ήχο με τον Knopfler;

Δεν νομίζω.

Εάν με την ίδια κιθάρα, τον ίδιο ενισχυτή, με τον αντίχειρα, κτυπήσεις και εσύ και ο Knopfler τη La...λές να βγάλετε διαφορετικό ήχο? Αυτός είναι ο ήχος της κιθάρας....

 

Εάν όμως κάνεις το λάθος να πάς να παίξεις κάτι παραπάνω και απέναντι είναι ο Knopfler...συμφωνώ...

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα ο λαπάς ............

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι δυναμική απόκριση και ο τόνος αυτού του οργάνου με άφησαν με ανοιχτό το στόμα..  :P  ;D

 

Το'χετε χάσει εδω μέσα λιγάκι έτσι; Είπαμε ότι όταν περνάς οδοστρωτήρες από πάνω, όλα επίπεδα δείχνουν. Βάλε ένα Metalζώον μπροστά από οποιαδήποτε κιθάρα κι αμα καταλάβεις διαφορά από τη μια στην άλλη, εμένα να με πείς προκόπη.

 

Ο φίλος μου ο triggaς τα λέει καλά κατα την δική μου άποψη. Αλλά τι να καταλάβετε εσείς με την τελεκάστερ...  ;D έτσι κι αλλιώς μια σανίδα (slab) είναι με τάστα στην καλύτερη ή μια παλέτα που ένιωσε μοναξιά και την κολλήσανε.  ;D Οταν παλιώνει όμως... τι φταίει κι ακούγεται ωραία; Η μήπως αν βάλω single coil lindy Fralin στην 335 θα ακούγεται και θα παίζει σαν τέλε;

Μήπως τα ισοπεδώνουμε λιγάκι;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν με την ίδια κιθάρα, τον ίδιο ενισχυτή, με τον αντίχειρα, κτυπήσεις και εσύ και ο Knopfler τη La...λές να βγάλετε διαφορετικό ήχο?

 

 

Ναι, με βεβαιοτητα μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παλιώνει όμως... τι φταίει κι ακούγεται ωραία;

Δηλ μόνο οι παλιές ακούγονται ωραία?...Οι καινούργιες δεν έχουν καμμία τύχη?...

 

Ναι, με βεβαιοτητα μαλιστα.

Είναι λές θέμα αντίχειρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν τα ισοπεδώνουμε "λιγάκι", τα έχουμε κάνει ίσιωμα και έχουμε ρίξει και μπετόν ταχείας πήξης από πάνω... ;D ;D ;D

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παλιώνει όμως... τι φταίει κι ακούγεται ωραία;

 

αυτο δεν παιζει με την ΚΑΜΜΙΑ (αλλοιως δεν θα ειχα πουλησει ΟΛΕΣ τις παλιες μου τελε,πλην μιας ),οι καλυτερες μου τελε ειναι brand new...... ;D

 

σιγουρα βεβαια ακουεται καλυτερα ο ηχος των ...500ευρων οταν τα μετρας (αφου τις πουλησεις).... ;D

 

κατα τα αλλα τα εχουμε συζητησει και εξαντλησει αυτα τα θεματα ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες εδω μεσα,δεν βαρεθηκατε ακομα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα βεβαια ακουεται καλυτερα ο ηχος των ...500ευρων οταν τα μετρας (αφου τις πουλησεις).... ;D

Σε ενισχυτή ή ακουστικά? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάντως πολλοί... distortion players (κοινώς μεταλλάδες  ;D) που θα διαφωνήσουν πως όλες οι κιθάρες ακούγονται ίδιες με παραμόρφωση. Υπάρχουν παραμορφώσεις και παραμορφώσεις, μην τα ισοπεδώνουμε όλα σε κάθε επίπεδο. Τώρα περί ξύλων κλπ...

 

 

smiley-face-popcorn.gif

 

...αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου