Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη πραγματικοτητα, οταν αρχισα να ψαχνομαι, μου εκανε εντυπωση που καθε φορα που την επιανα δεν εβλεπα/ακουγα το Χριστο φανταρο, διοτι αν πιστεψει κανεις ολα οσα λεγονται για τις vintage κιθαρες, αυτο ακριβως θα επρεπε να συμβαινει.

 

Αρα προσωπικα δεν ασπαζομαι το "Δεν τα φτιαχνουν οπως παλια". Ισα-ισα που πλεον σε πολλους τομεις τα φτιαχνουν καλυτερα. ;D

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

So....where's that great tone,boy??...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Clean den echei afto to amplifier?

 

Η δεν εχει το γκιταρρρ?... ;D ;D

 

-Μαχογκανυ νταζ ματτερ!Λαϊκ δε σαϊζ!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω την αληθεια δε με νοιαζουν τα μαονια,τα αλντερια και τα άσια..τα ξυλα γενικα..

Μια στρατ και μια γκιμπσον νομιζω ειναι αρκετες για να παιξεις τα παντα...

Τα υπολοιπα ειναι για τους ειδικους κατασκευαστες,γι αυτους που τους αρεσει η κιθαρα απο φετιχ και γι αυτους που αγοραζουν κιθαρες και αντι να παιζουν μουσικη μιλανε για τα...ξυλα τους :-\

Εμεινα καγκελο για εναν απλο λογο:

Aν μου δινες αυτο το πραμα που κραταει το παληκαρι και μου λεγες βαλτο στον ενισχυτη

(εστω τον line 6)δε θα πιστευα με τιποτα οτι θα βγαλει τον ηχο που ακουω απ το βιντεο...

Εστω με το ισοπεδωτικο αυτο γκαζι...

Το αν θα επαιζε καθαρα δεν το ξερω και δε με νοιαζει.

Το βιντεο δεν υπερμαχεται του  καθαρου ηχου,ουτε ειπε οτι θα παιζες το sultans of swing

με τη παλετα...

Για να καταληξω...

Τιποτα σαν τη στρατοκαστερ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freerock αν επιτρέπεται, τι κιθάρες έχεις?

 

Fender standard stratocaster '89

Gibson ''The Paul'' '79

Fender telecaster plus  '91

 

Why?

Επειδη δε με νοιαζουν τα ξυλα?

Αν ειναι αυτο,οπως ειπα ειναι πολυ απλο...

Θελω να παιζω κιθαρα και να μ αρεσει αυτο που ακουω.

Τωρα αν ειναι  το ταδε ξυλο ποσως μ ενδιαφερει.

Γι αυτα υπαρχουν οι ειδικοι που τις φτιαχνουν(να ναι καλα οι ανθρωποι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Έχω καταλάβει οτι τα καλά ξύλα δείχνουν την αξία τους στα πολλά βατ και σε μεγάλους χώρους (το 2ο όχι απαραιτητα).Το οτι μια λεσπολ καστομ είναι κατα 10% καλύτερη απο τη στανταρτ θα φανεί εκεί.Στο χωριό μου πριν κατι χρόνια σ ένα 2ήμερο ροκοφεστιβαλ παίξανε 10 γκρουπακια με διάφορες κιθάρες.Τελαυταίοι τη 2η μέρα παίξανε οι purple overdose και η λεσ πολ στη λάμπα του φεντερ έδειξε την αξία χρήσης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Έχω καταλάβει οτι τα καλά ξύλα δείχνουν την αξία τους στα πολλά βατ

 

Συμφωνω απολυτα!

Θα ελεγα οι καλες κιθαρες...(μιας και ειναι συνδυασμος πολλωωωων παραμετρων)

Θα ελεγα επισης οτι η αποδειξη της αξια τους εξαρταται κι απο το τι δαχτυλα τις αγγιζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πιάστηκα από αυτή την πρότασή σου...

 

Nα πω την αληθεια δε με νοιαζουν τα μαονια,τα αλντερια και τα άσια..τα ξυλα γενικα..

Μια στρατ και μια γκιμπσον νομιζω ειναι αρκετες για να παιξεις τα παντα...

 

...την οποία αφού ανέφερες τις κιθάρες σου βρήκα κάπως οξύμωρη.

 

Έχω την εντύπωση πως όσοι λένε(/με) πως τα "ξύλα δεν με ενδιαφέρουν", "δεν βλέπω διαφορά", δεν με νοιάζει" κλπ. έχουμε ήδη ένα (δύο-τρία-τέσσερα-φεύγα) όργανα που είναι τάξης Gibson, Fender, Jackson, Charvel, ESP και διάφορα άλλα ωραία που σαφέστατα ξεφεύγουν άνετα του μετρίου, και η άποψη φορμάρεται πλέον εκ του ασφαλούς. Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός... Θα έβρισκα την άποψη του κάποιου που παίζει με καμμιά φθηνοκιθάρα (κατ'επιλογήν) περί "κλάιν μάιν μωρέ για τα ξύλα" πιο ειλικρινή από κάποιον που έχει τρείς Gibson και πέντε Fender και ούτε ν'ακούσει για agathis, αλλά υποστηρίζει πως τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο.

 

Από την άλλη, για να κάνω και το δικηγόρο του ακατανόμαστου, εδώ μπαίνει και ο παράγοντας χρήμα, ποιότητα κατασκευής, ποιοτικός έλεγχος, δάχτυλα, λοιπός εξοπλισμός και αλλάζει το τροπάριο και πάμε σ'άλλο μπουγιουρντί που ξεφεύγει κατά πολύ από τα πολυσυζητημένα ξύλα...

 

Σαφέστατα πάντως, σκοπός μου δεν είναι καμμία μομφή ούτε προς εσένα freerock ούτε προς οποιονδήποτε υποστηρίζει κάτι τέτοιο, απλά κάνω μια μικρή παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα ειχε πει ο Page οτι το σωμα μιας ηλεκτρικης δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ρολο...

 

 

Ώπα...σιγά...Επειδή τον γνωρίζω προσωπικά τον Jimmy και έχω συζητήσει μαζί του αυτό το θέμα(για την ακρίβεια το 99% του χρόνου το είχα βουλωμένο και απλά άκουγα... ;D),δεν υπάρχει περίπτωση να είπε τέτοιο πράγμα...Εκτός αν μόλις είχε πάρει κάνα εκατομμύριο δολλάρια για να κάνει διαφήμιση καμιά...partscaster εταιρεία,if you know what I mean...

 

Όταν έκανα το δικηγόρο του διαβόλου και του είπα για την "άλλη" σχολή που δεν πιστεύει σε ξύλα και άλλες τέτοιες χαζομάρες,ξες τι μου είπε? "Nobody has the same set of ears..."

 

ΕΚΤΟΣ αν εννοούσε οτι το σώμα δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο το ΜΠΡΑΤΣΟ μιας κιθάρας.

 

Τελοσπάντων μπορώ να γράψω ολοκληρο βιβλίο γι'αυτό το θέμα και κάποιοι ακόμα να επιμένουν οτι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο...Δικαίωμα τους...

 

Ξέρετε τι με εκνευρίζει με κάποιους?Οτι απλά επειδή δεν έχουν τα φράγκα να αγοράσουν ένα προ΄ι΄όν (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό),σκαρφίζονται χίλιες δυο μ@$%*$ς για να υποβαθμίσουν το συγκεκριμένο προ΄ι΄όν...

 

Εγώ θα ήθελα να χω στο γκαράζ μου μια Enjo Ferrari και μια Porsche 911 RS 2.7 του 73...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα αποκτήσω γιατί το ένα κάνει $1,000.000.00 και το άλλο $350,000.00 Δεν θα κάτσω -όμως- να πω οτι το ¨φτιαγμένο¨ μου σαράβαλο είναι καλύτερο...Θα εκτιμήσω το...σαραβαλάκι μου και θα'μαι περήφανος γι΄αυτό!

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρετε τι με εκνευρίζει με κάποιους?Οτι απλά επειδή δεν έχουν τα φράγκα να αγοράσουν ένα προ΄ι΄όν (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό),σκαρφίζονται χίλιες δυο μ@$%*$ς για να υποβαθμίσουν το συγκεκριμένο προ΄ι΄όν...

 

 

Εξίσου εκνευριστικό είναι όταν οι έχοντας τα βαλάντια προσπαθούν με το στανιό να αποδείξουν ότι το οποιοδήποτε "προιόν" τους είναι το ένα και μοναδικό και καλύτερο και δεν αξίζει τίποτα άλλο.  ;)

 

Μάλλον όμως ξεφεύγει το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου