Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με εξωτερικό σκληρό δίσκο


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα θέλησα να αντικαταστήσω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο στον οποίο τρέχω όλες τις μουσικές μου εφαρμογές. Χρησιμοποιώ εξωτερικό γιατί το σύστημά μου βασίζεται σε laptop.

 

Θέλησα λοιπόν να "χτίσω" έναν εξωτερικό δίσκο κι έτσι αγόρασα έναν WD Caviar Green 1TB (64MB cache) και τον έβαλα σε ένα enclosure της Fantec με συνδέσεις USB και eSATA.

 

Τα προβλήματα που ανέκυψαν είναι ταχύτητας και γενικά performance. Στο Kontakt τερματίζει η μπάρα του εικονίδιου "DISK" πολύ πιο εύκολα από ότι με τον παλιό μου δίσκο. Επίσης έχω μειωμένη πολυφωνία και πολλά clicks και pops, πράγμα που δεν συνέβαινε με τον παλιό μου δίσκο (Seagate FreeAgent Extreme 1TB).

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι ανεπαρκής ο WD Green, φταίει το enclosure, ή μήπως και τα δύο;

 

O νέος δίσκος είναι κλώνος του παλιού, δηλαδή έχω αντιγράψει όλα τα δεδομένα, έχω φτιάξει ακριβώς τα ίδια partitions και στο τέλος ανέθεσα στον καινούργιο δίσκο τα ίδια drive letters όπως στον παλιό.

 

Υπόψιν, το σύστημά μου βασίζεται σε έναν φορητό HP Pavilion με Intel Core2Duo στα 2.66GHz, 4GB RAM και Windows 7 Ultimate 64-bit.

 

Έχει δουλέψει κανείς σας το συγκεκριμένο δίσκο (WD Caviar Green) και, αν ναι, είχε πρόβλημα επιδόσεων;

 

Αν θα πρέπει να κοιτάξω αλλού, τι θα μου προτείνατε εναλλακτικά, πάντα στο 1TB και σε σχετικά λογική τιμή;

Θα έπαιρνα με κλειστά μάτια τον Velociraptor αλλά δεν μου φτάνουν τα 300GB.

 

Συγγνώμη για το εκτενές μήνυμα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά .

έχω ακούσει οτι το "Caviar Green" μπορεί και να δημιουργήσει προβλήματα σε audio-video εφαρμογές.

Έχω κι εγώ έναν ίδιο με τον δικό σου και δεν έχω προβλήματα αλλά τον έχω για backup κι όχι για real time processing το οποίο σαφώς είναι ΠΟΛΥ πιο απαιτητικό σε ταχύτητα ....

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως συμβαίνει αυτό που φοβόμουν, ότι δηλαδή μάλλον φταίει ο δίσκος, οπότε θα χρησιμοποιήσω τον WD Caviar Green για χρήση backup και θα κοιτάξω κάτι άλλο για τον κυρίως δίσκο.

 

Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα σε θέματα σχετικά με στήσιμο υπολογιστή για μουσική, έτυχα πάνω σε ορισμένα posts που ανέφεραν τον WD Caviar Black σαν καλή λύση. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τον εν λόγω δίσκο για streaming δειγμάτων και εφαρμογές DAW, όπου οι απαιτήσεις σε επιδόσεις είναι πολύ αυξημένες; Μιλάμε για χρήση Cubase και streaming δειγμάτων από βιβλιοθήκες όπως East West Symphonic Orchestra, ProjectSAM Symphobia, LA Scoring Strings, Synthogy Ivory Grand Pianos και τα τοιαύτα... ;)

 

O WD Caviar Black θα με καλύψει σε επιδόσεις ή θα έχω τα ίδια με τον Green;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άν ήμουν στη θέση σου θα έκανα τις εξής δοκιμές πριν αποτανθώ για το τοίς πταίει. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μπορείς να συνδέσεις τον δίσκο native σε ένα desktop pc.

 

α) Δοκιμάζεις να συνδέσεις το δίσκο σου σε ένα PC και να δείς εκεί πως συμπεριφέρεται.

 

β) Δοκιμάζεις άλλον δίσκο που ξέρεις ότι λειτουργεί καλά, να τον συνδέσεις στο enclosure για τον εξωτερικό δίσκο.

 

Αν η πρώτη δοκιμή βγεί καλή τότε ο δίσκος σου είναι μια χαρά ειδάλλως κοιτάς για αντικατάσταση του.

 

Αν η δεύτερη δοκιμή βγεί θετική τότε πάλι αντικαθιστάς το δίσκο σου ή το κουτί γιατί ή προβληματικό είναι το κουτί η ασύμβατο με το δίσκο απο πλευράς ταχύτητας. Κοινώς δεν συγχρονίζει το δίσκο με το υπόλοιπο σύστημα και για αυτό και υπάρχουν τα ηχητικά αποτελέσματα που προανέφερες.

 

Αν αποτύχει και η δεύτερη δοκιμή τότε απλά αντικαθιστάς το κουτί.

 

Η δική μου γνώμη είναι να έχεις τα projects που δουλεύεις στον εσωτερικό σκληρό ( σαφώς πιο γρήγορος από έναν εξωτερικό usb ) και τον εξωτερικό να τον έχεις για αποθήκη.

 

Και ναί οι green δεν κάνουν για μουσικές εφαρμογές γιατί σχεδιαστικά δώθηκε μεγάλη σημασία στην εξοικονόμιση ενέργειας κι όχι στην ομαλή ροή των δεδομένων, οπότε την επόμενη φορά κοιτάς καλύτερα τις επιλογές που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου είχα διαβάσει για τους WD GREEN, ότι έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες για "οικονομικούς/οικολογικούς" λογους {συχνό παρκάρισμα κεφαλής} και άρα κρίνονται ακατάλληλοι για κάποιες εφαρμογές.

 

 

>

the WD power-saving 'green' design parks the heads after 8 seconds of inactivity

http://www.readynas.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=32179

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου είχα διαβάσει για τους WD GREEN, ότι έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες για "οικονομικούς/οικολογικούς" λογους {συχνό παρκάρισμα κεφαλής} και άρα κρίνονται ακατάλληλοι για κάποιες εφαρμογές.

 

 

>

the WD power-saving 'green' design parks the heads after 8 seconds of inactivity

http://www.readynas.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=32179

 

 

Και μόνο αυτό αρκεί και επιβεβαιώνει τα παραπάνω λεγόμενα μου. Ομως σαν αποθήκη ( ότι δεν χρησημοποιείς συχνά μπορείς να το έχεις εκεί  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν, ο προηγούμενός μου εξωτερικός δίσκος (Seagate Freeagent Extreme 1TB, συνδεδεμένος με eSATA) ανταπεξέρχονταν μια χαρά στις συγκεκριμένες βιβλιοθήκες. Απλώς ήρθε η ώρα του και είναι προ των πυλών να κολλήσουν οι κεφαλές του, κάτι που έπαθα με άλλον Seagate εξωτερικό και έχασα όλα τα δεδομένα που είχα.

Γι' αυτό και πήρα κουτί με συνδέσεις USB και eSATA και σκοπεύω να συνδέσω τον δίσκο μου με eSATA, όπου η διαμεταγωγή δεδομένων είναι σαφώς μεγαλύτερη από τη σύνδεση USB.

Θεωρητικά δεν θα έχω πολύ καλύτερη απόδοση με εξωτερικό 7200άρη απ' ό,τι με τον εσωτερικό δίσκο ο οποίος τρέχει στις 5400rpm? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη είχα δοκιμάσει τον Freeagent Extreme και με τις τρεις συνδέσεις του (eSATA, Firewire400 και USB2.0). Εννοείται ότι η σύνδεση eSATA ήταν η αποδοτικότερη.

 

Η καλύτερη λύση θα ήταν να έχω μηχάνημα desktop και να επιλέξω έναν καλό δίσκο για εσωτερικό και να δουλεύω εκεί, αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αυτή τη στιγμή, οπότε...

 

Τέλος πάντων, θα πάω για τον WD Caviar Black που είναι πιο αποδοτικός και θα χρησιμοποιήσω τον Green για άλλη χρήση.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου