Προς το περιεχόμενο

Maudio 410 VS EMU 1820


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σου προτεινω να παρεις την m-audio 1814..εχει νεας γενιας convertors9(avid)...για τους drivers δεν το συζηταμε..μπες στο site της m-audio να δεις τα χαρακτηριστικα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H maudio 4/10 φιλε μου εχει unbalanced I/O

που σημαινει χονρικα οτι εχει περισοτερο θορυβο απο ΕΜU..και χαμηλοτερο σημα στο output!

Και η ΕΜU εχει convertores παντως που χρησημοποιουνται σε μεγαλα PROTOOLS συστηματα!

αν ειναι να παρεις μια απο τις δυο παρε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ EMU για καλυτερο ηχο

και οκ τα probs den υπαρχουν πια με τουs new drivers

Eγω παντως με ΕΜU 1820m δεν ειχα ποτε προβλημα :D

+οτι ακουγεται για καρτα 800EURO πραγματικα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή υπήρξε όντως αυτό το πρόβλημα στην αρχή το έχουν δέσει όλοι σκοινί-κορδόνι πως οι emu έχουν πρόβλημα,σου λένε είναι creative κάρτα και μ@λ@κιες...

 

φίλε μου αυτή ακριβώς η ίδια κατάσταση υπάρχει και με τους amd επεξεργαστες που είχαν προβλημα θερμοκρασιας πριν 3-4 χρόνια,και ενω έχει λυθει αυτό το πρόβλημα προ-πολλου (και το εχουν οι ανταγωνιστες πλεον) και είναι και πιο γρήγοροι ,σου λένε "μη πάρεις amd,είναι σαν να παίρνεις σόμπα..."

 

οι drivers είναι σταθεροί,απο την 1.8 έκδοση ήδη,και μην ακούς αυτά που σου πασάρουν δεξιά κι αριστερά...

 

έχω ηδη την 1212m και θα έπαιρνα και την 1616m (ακόμη καλύτεροι preamps) αν ήταν συμβατη και για mac...

 

maudio θα έπαιρνα μόνο το projectmix (το οποιο γ@μ@ει),εκτός και αν ήθελα να έχω protools φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας μην αναφερουμε οτι ειναι σε ιδιες τιμες με εξωτερικο οι EMU

(που ολοι λενε οτι ο νακας ειναι φαρμακειο?????)

 

 

 

oi maudio ερχονται πολυ ακριβα Ελλαδα σε σχεση με εξωτερικο !

.............φιλικα digipan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

'Οπως πολύ καλά λέτε εσείς που θέλετε να βοηθήσετε, κυκλοφορούν πολλές ραδιο-αρβύλες και ημι-αληθινές καταστάσεις.

 

Όταν λοιπόν προτείνετε κάτι σε κάποιον ας υπάρχουν επιχειρήματα και όχι απλά υποκειμενικές προτάσεις του στυλ "έχει πολύυυ... καλύτερο ήχο".

 

Θα πρέπει να υποθέσει κανείς ότι κάνατε άμεση αντιπαράθεση με κοινά σημεία αναφοράς!

Κοινό υπολογιστή. Κοινά ηχεία αναφοράς. Κοινό χώρο. Κοινές πηγές.

Είναι έτσι;

 

Επίσης να λαμβάνουμε τα δεδομένα υπ' όψη.

Τι ζητάει ο ερωτών;

 

Αφού σε ένα "bedroom studio" όπου τα καλώδια δεν υπερβαίνουν τα 2-3 μέτρα οι balanced είσοδοι δεν είναι απαραίτητοι γιατί να τις πληρώσει; (γιατί κοστίζουν...)

 

Το balancing χρησιμεύει στο να αποφευγονται οι απώλειες στις άκρες του φάσματος που προκύπτουν σε καλώδια πάνω από τα 4 μέτρα.

Πχ στα spagghetti των στούντιο και στα live.

 

Οπότε ας προτείνουμε τουλάχιστον αυτό με το οποίο έχουμε προσωπική εμπειρία, και ας μην θάβουμε κάτι που απλά είναι μιας λογικής που δεν έχουμε προσπαθήσει να καταλάβουμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα δε νοειται επαγγελματικη καρτα ηχου

χωρις balanced i/o!

Σας υποτιμισαμε τις maudio το ξερω...τι κανουμε τωρα !

..και yameth ξερω πολυ καλα τι προτεινω...δεν ασχοληθηκα χτες πρωτη φορα με καρτες ηχου και recording ! :D 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω πει αρκετες φορες εδω μεσα κ θα το ξαναπω: καποιες καινουργιες κσρτες της m-audio εχουν πολυ καλυτερο ηχο απο τις παλαιοτερες...αναφερομαι στην 1814 και την audiophile 192.Δεν θυμαμαι τωρα ποιες αλλες ειναι ετσι..πολυ υψηλοτερη δυναμικη περιοχη,καλυτερη δειγματολειψια...εχουν αλλους convertors απο τις παλιες οι οποιοι προερχονται απο συνεργασια με την avid....ισως να μην το εχετε καταλαβει αλλα σταδιακα και ομαλα η εταιρεια αλλαζει προφιλ(βλεπε projectmix)...η 1814 εχει balanced εισοδους-εξοδους.

 

τσεκαρετε τις λιγο στο site της m-audio...ειναι μια πολυ τιμια εταιρεια με μακραν τους πιο απροβληματιστους drivers,πραγματικα multiclient...Δεν νομιζω να μπορει να πει κανεις κατι για αυτο..εχει απιστευτο support αυτη η εταιρεια και αν και φτηνη,ειναι πολυ σοβαρη.οι καρτες της emu επισης να γνωστοποιησουμε οτι δεν υποστηριζουν GSIF drivers..δεν αντιλεγει κανεις οτι οι emu δεν εχουν καλο ηχο...δεν εχουν ομως μονο αυτες..!!

 

ασχετο.....Digipan δουλευεις μηπως στον Νακα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω τι λογικη αυτων που ζητησε το παιδι!

Και σε μικρο home studio να υπαρχουν balanced συνδεσεις ειναι απαραιτητο

..εκτος αν εισαι dj και ο εξοπλισμος σου ο υπολοιπος ειναι unbalanced (οπως τα ηχεια για παραδειγμα και ο μεικτης) !

Και οκ πω να το κανουμε τωρα αλλες καρτες στα ιδια λεφτα και το προσφερουν αυτο !

 

Και κατι τελευταιο ....εσενα yameth σε πειραζει που προτεινω κατι αλλο εκτος απο maudio?Με βαση την εμπειρια μου προτεινω ....

και θα επρεπε να χαιρεστε που ακουγεται και μια αλλη αποψη εκτος απο τα

κλασσικα ...παρε maudio (επειδη μας εχουν πλυση εγκεφαλου)!

Τυχαινει να τις εχω ακουσει ολες σχεδον και λεω τι γνωμη μου!

 

...ειναι καιρος να μαθει και ο κοσμος οτι δεν ειναι η μονη εταιρεια

η maudio για φτηνη επαγγελματικη audio ηχογραφηση!

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου