Προς το περιεχόμενο

Maudio 410 VS EMU 1820


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ musictech μηπως δουλευεις Ελινα???

Εγω εκτως απο ΕMU προτεινω και αλλες εταιρειες οπως θα εχεις δει σε

και σε αλλα post μου οπως mackie ασπουμε!

Εσυ τι προτεινεις εκτος απο maudio?

Τις εχω ακουσει και τις δυο και ειναι μακραν καλυτερη η EMU απλως!

 

Εσεις βασει τι στοιχειων προτεινετε maudio επειδη εχει καλους drivers?

...ΕΛΕΟΣ

...αφηστε ελευθερο τον αλλο να προτεινει οτι θελει λεω εγω παντως

μεταξυ μας παιδεια!

Μυαλο εχει να κρινει αυτος που ρωτησε ! :D

εσεις αλλη καρτα απο maudio δεν ξερετε να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

τ.οι καρτες της emu επισης να γνωστοποιησουμε οτι δεν υποστηριζουν GSIF drivers..δεν αντιλεγει κανεις οτι οι emu δεν εχουν καλο ηχο...δεν εχουν ομως μονο αυτες..!!

 

ασχετο.....Digipan δουλευεις μηπως στον Νακα???

 

Και τι μας το λες?Ειπε κανεις οτι θα δουλεψει gigasampler η gigastudio και δεν το καταλαβα?

Κιθαριστας ειναι το παιδι προφανος τι να τους κανει τους GSIF driver moy les?

 

Ποσοστα απο την maudio παιρνεις musictech? :D

και εχω να προτεινω και αλλες καρτες καλυτερες απο maudio παντως και στα ιδια λεφτα για καλυτερη ηχογραφηση!(για να μη λες οτι δουλευω νακα)

..αλλα ειπα μην το μπερδεψω το παιδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digipan,συμφωνουμε οτι οι m-audio δεν ειναι οι μοναδικες καρτες για να κανει κανεις φθηνη επαγγελματικη ηχογραφηση...απλα ειναι οι πιο απροβληματιστες..

Ενας ανθρωπος που θελει να στησει ενα μηχανημα για ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ(το τονιζω αυτο...) πρεπει να δουλευει χωρις να σπαζεται συνεχεια,χωρις η εμπνευση και η δημιουργικοτητα να χανουν τον πρωτο ρολο τους τον οποιο θα εχουν παρει ενας σωρος προβληματων..αυτο για εμενα ειναι το Α κ το Ω οταν στηνω ενα pro-system...δεν λεω βεβαια οτι προτεινω μονο m-audio,ετσι...απλα θελω οι πελατες μου να ειναι χαρουμενοι με το οτι μπορουν και κανουν μουσικη,χωρις να εχουν πολλα αλλα στο κεφαλι τους και χωρις χανουν φαια ουσια απασχολουμενοι με ανουσιες για αυτους λεπτομερειες τις οποιες πιστεψτε με αν τους δινοταν η ευκαιρια δεν θα ηθελαν να τις μαθουν ποτε....

 

ξερουμε οτι στην αγορα κυκλοφορουν καρτες με πολυ καλα χαρακτηριστικα εδω και πολυ καιρο...την πολιτικη,την ανοδικη πορεια,το suppport,την σοβαροτητα κ το αισθημα ευθυνης της m-audio απεναντι στους πελατες της ..δεν γνωριζω πολλες εταιρειες που μπορουν να την κοντραρουν σε αυτο...εδω βλεπεις πανακριβα συστηματα ποσα προβληματα εχουν..!!κ τωρα που η m-audio αλλαζει profile...πιστευω οτι θα κερδισει κ το μεγαλυτερο μερος και της υπολοιπης αγορας...αυτων που κ καλα ψαχνονται πιο πολυ με τον ηχο...

 

αλλωστε η m-audio εχει την γνωση κ τα φοντα...μενει μονο να διορφωσει καποιες λεπτομερειες που θα κανουν τα προιοντα της πιο pro...αυτο ειναι το πιο ευκολο μερος...να δειτε οτι σε πολυ λιγα χρονια η m-audio θα παρει τα εναπομειναντα σωβρακα των υπολοιπων εταιρειων αν συνεχιζει να αναπτυσσεται ετσι και αν οι υπολοιπες εταιρειες δεν σοβαρευτουν σε καποια θεματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οχι,δυστυχως δεν εχω καμια σχεση με την elina....αν και πολυ θα το ηθελα

 

σε ρωτησα αν δουλευεις στον νακα γιατι απλα συνειρμικα οταν μιλησαμε μου ηρθε στο μυαλο καποιος που ξερω απο εκει..

 

οσο για τους gsif drivers τους ανεφερα γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω καμια σοβαρη εταιρεια με σωστους drivers που να μην τους υποστηριζει(βλεπε RME,MOTU)....η νοοτροπια κ η πολιτικη καποιας εταιρειας φαινεται απο πολλα πραγματα...!!Επισης μπορω να προτεινω πολλα πραγματα...(σε αλλες κατηφοριες τιμης..)οχι ομως τοσα πολλα στην κατηγορια που ορισε ο φιλος μας...και ηταν ξεκαθαρος m-audio η emu...απλα προτεινα καποιες καρτες αλλες της m-audio με πιο pro χαρακτηριστικα...

επισης βλεπω οτι οσες φορες και αν το γραψω για τους καινουργιας γενιας convertors που φορανε-ελαχιστες ακομα- m-audio καρτες,συνεχιζεις να το παραβλεπεις...λες οτι τις ακουσες κ τις δυο..δεν αναφερθηκες ομως στα μοντελα που προτεινα(audiophile 192,1814,projectmix..)

ααα...και κατι αλλο.. oi drivers ειναι..ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ..!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδεια ο ανθρωπος ρωτησε ΕΜU h maudio?

...και εκανα οτι ειπε ...ειπα τη γνωμη μου!

Δεν σου απαγορευσε κανεις να εχεις αυτη την αποψη νομιζω αυτα για να τελειωνει το θεμα!

Υπαρχει διασταση αποψεων!Εγω παντως φροντιζω οταν στηνω κατι να το κανω με τον καλυτερο δυνατο ηχο για τα λεφτα αυτα !

..αν εχω προβλημα με drivers η το λυνω η αλλαζω καρτα !Κανε και εσυ το ιδιο αν θες!

Και οκ αν μπεις σε κανα forum για maudio θα δεις και οτι και αυτες εχουν βγαλει προβληματικους drivers κατα καιρους!

...απο τοτε που μπηκα στο νοιζ ολοι λενε για maudio ...εσυ λες οτι λενε γιατι εχουν τον αψογο ηχο ??? η επειδη εχει καλυτερο marketing h maudio?

Και αν θελει η maudio να ειναι στην κατηγορια PROF το καλο που της θελω να βαλει balanced I/O(8 στις 10 καρτες τις ειναι unbalanced)..και να αφησει τη διαφημιση!

Δηλαδη οι αγοραστες τι πληρωνουν διαφημιση η καλο Ι/Ο !

Εμεις θελουμε καρτες με καλυτερο ηχο ...οχι με καλυτερο marketing!

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι η maudio ασχολειται ολο και πιο πολυ με

φτηνα πραγματα χωρις να εχουν και τον καλυτερο ηχο της αγορας!

Και αντιθετα βλεπω αλλες εταιρειες που δεν εχουν τη δυνατοτητα να κανουν τετοια διαφημιση και εχουν καλυτερη ποιοτητα στο output να χαντακωνονται!Δεν νομιζεις οτι ειναι αδικο αυτο για οσους ασχολουνται με αυτα ?

Και οκ σου ειπα και παλι εδω μεσα οταν καποιος ρωτα για καρτα του λενε για maudio (χωρις να εχουν και ιδιεταιρη εμπιρεια απο αλλες καρτες)

λες και δεν υπαρχει αλλη καρτα στον πλανητη!

Γιαυτο λεω και γω για αλλες καρτουλες που εχουν καλυτερο ηχο(μακαρι να μπορουσα να το αποδειξω αλλα δεν γινεται απο εδω)!Εγω παντως εχω ακουσει και testaρει καλα πριν πω κατι !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech....δεν παραβλεπω κατι !Και οι EMU λενε οτι εχουν convertores

απο PROTOOLS TDM...αλλα δεν το κανω και ιδιαιτερο θεμα ...γιατι αυτα ειναι

δρακοι για να αγοραζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν η m-audio εχει οπως λες ''κατα καιρους'' προβληματα με drivers,αυτο το κατα καιρους οπως αλλωστε ειπες, ειναι πολυ λογικο και μπραβο της που ακομα και οταν ερχονται αυτοι οι καιροι, που διορθωνει οποιοδηποτε προβλημα πιο αμεσα κ γρηγορα απο οποιαδηποτα αλλη εταιρεια..δεν εχει ομως προβληματα ''παντως καιρου'' οπως αλλες εταιρειες....

 

2)η m-audio αλλαζεο οντως profile kai την νεα της πολιτικη την εχει εφαρμοσει μονο σε 2-3 καρτες...ακουσε τις.... εχουν και balanced I/O..!!!

 

3)η -m-audio δεν εχει απλα καλυτερο marketing...ειναι η πιο ταχεως αναπτυσσομενη εταιρεια στον χωρο της.οχι τυχαια...αν πεις κατι τετοιο προσβαλλει τα εκατομυρια μουσικων που τις εχουν προτιμησει...

 

4)....και αυτο γιατι οπως ειπαμε ολα ξεκινανε γιατι αρχικα θελησαμε να χρησιμοποιησουμε τα pc's για ΜΟΥΣΙΚΗ,για να κανουμε την τρελα μας,για να διοχετυσουμε καπου την δημιουργικοτητα μας...

 

5)δεν νομιζω να σου ειπε ποτε κανεις να μην πεις την γνωμη σου...ποτε τουλαχιστον εδω μεσα..απλα καποιοι εκφραζουν διαφορετικη γνωμη απο την δικη σου...και αυτο ειναι υγεια σε οποιαδηποτε μορφη σχεσης..ετσι εξελλισομαστε και μαθαινουμε περισσοτερα .

 

6)ολοι οσοι εχουν θετικα σχοια για τις m-audio να εισαι σιγουρος οτι δεν αποτελουν μερος του marketing τμημα της..!!!δεν εχουμε(δυστυχως..!!) να κερδισουμε τιποτα απο ολα αυτα..μονο την θετικη σκεψη και την ομορφη αναμνηση ολων οσων τους προτειναμε κατι τετοιο και βρηκαν την ''υγεια'' τους...

 

7)και κλεινω λεγοντας οτι δεν προτεινω παντα m-audio...την προτεινω σαν εταιρεια μονο σε αυτους που...πραγματικα χρειαζονται κατι τετοιο...!!!υπαρχουν και αλλες σοβαρες εταιρειες(motu,rme,lynx,creamware κ.α..)

 

8)αυτα...νομιζω οτι το θεμα πρεπει να ληξει...δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι...[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ονΤις εχω ακουσει ειπαμε!

2ονΤο παιδι ρωτησε μεταξυ Maudio 410 και EMU 1820

3ονΕσυ εχεις ακουσει EMU πριν πεις αυτα για την maudio ?

4ονΣτειλε link να δουμε και εμεις αυτη την αλλαγη πορειας των maudio

5ονΕΛΕΟΣ

 

...ας πει και τπτ το παιδι που εκανε την ερωτηση

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8)αυτα...νομιζω οτι το θεμα πρεπει να ληξει...δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι...[/img]

 

...γιατι νομιζεις οτι εχω ορεξη να λεω τα ιδια και τα ιδα εγω..καθε φορα που ακουω για maudio?

Εδω μεσα οταν καποιος θελει καρτα του λενε αμεσως maudio(πλυση εγκεφαλου)

...δεν το βρισκεις λιγο αδικο και ακραιο αυτο ?

Και πως να το κανουμε αφου εχει καλυτερα χαρακτηριστικα η 1820 σε σχεση με την 4/10 να μην το πω?

Και εγω δεν ειχα προβληματα με drivers me 1820

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.απλα καποιοι εκφραζουν διαφορετικη γνωμη απο την δικη σου...και αυτο ειναι υγεια σε οποιαδηποτε μορφη σχεσης..ετσι εξελλισομαστε και μαθαινουμε περισσοτερα .

 

[/img]

Κοιτα μεχρι τωρα μαλλον εγω ειμαι αυτος που εκφραζει διαφορετικη γνωμη...μιας και αν δεις εδω ολοι maudio προτεινουν..

που σημαινει ...οτι μαλλον εγω επρεπε να τα λεω αυτα που λες ..αλλα τι να πω αλλο.... νομιζω ειναι ....ασκοπο

 

...ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του αν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου