Προς το περιεχόμενο

Maudio 410 VS EMU 1820


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω με τον DigiPan, οσον αφορα τους convertors και τον ηχο γενικα της EMU1820M.

 

Εχω τη συγκεκριμενη καρτα και την Multiface II της RME. Κατα τη γνωμη μου η καρτα εχει απιστευτο ηχο και αν λαβουμε υποψιν την τιμη της ειναι πραγματικα καλη επιλογη. Οι drivers ειχαν προβληματα στην αρχη αλλα οχι πια. Τις καρτες τις εχω τεσταρει στο ιδιο PC. H RME εξακολουθει να ειναι πιο σταθερη ως καρτα βεβαια.

Την M-AUDIO δεν την εχω ακουσει και δεν μπορω να κρινω αλλα προτεινω την EMU ανεπιφυλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω τις Delta 410 και Delta 66. Νομίζω ότι όλες οι Delta έχουν επι της ουσίας τον ίδιο ήχο. Αυτό επιβεβαιώνεται από το ότι για όλες ισχύει ο ίδιος driver (ο οποίος είναι πολύ σταθερός, εδώ και χρόνια). Από εκεί και μετά, ο καθένας παίρνει την Delta που του κάνει, ανάλογα με τις εισοδο-εξόδους που χρειάζεται. Π.χ. εγώ πήρα την 410 ως την φθηνότερη ικανοποιητική λύση για το στήσιμο ενός συστήματος για surround-sound μίξεις (αυτός είναι ο λόγος για το ότι έχει τόσες εξόδους).

 

Ένας άλλος λόγος που θα προτιμούσα την Delta είναι η επιβεβαιωμένη (στην πράξη) συμβατότητά της με το Linux, αλλά αυτό δεν αφορά τους περισσότερους.

 

Πολύ καλή κάρτα, όπως και αν έχει.

 

Υ.Γ. Για να μην βασανίζεστε άδικα, να σας πω και κάτι ακόμη. Αν πραγματικά ήθελα καλύτερο ήχο από αυτόν που μου δίνει η Delta, θα αγόραζα έναν εξωτερικό ψηφιο-αναλογικό μετατροπέα, όπου ο ήχος μετά είναι άλλος. Το έχω δοκιμάσει αυτό που σας λέω και μπορώ υπεύθυνα να προτείνω αυτή τη μέθοδο στον καθένα - άρα δεν με πολυνοιάζει το πως παίζει μία συγκεκριμένη φθηνή κάρτα, αρκεί να έχει την κατάλληλη SPDIF έξοδο. O Digipan δεν έχει δίκιο που δίνει τόση έμφαση στο θέμα των balanced εισόδων διότι καμία κάρτα σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν μαρκετάρεται σαν προϊόν για απολύτως επαγγελματική χρήση.[/i]

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ξαναρωτήσω. Την i88x την έχει ακούσει κανένας? Ο φίλος είναι ανάμεσα σε emu και m-audio αλλά πρέπει να πω ότι η i88x είναι ίσως φθηνότερη και πιστεύω ότι προσφέρει αρκετά πράγματα. θεωρητικά βρίσκεται στη μεγάλη κατηγορία αλλά έπεσε η τιμή από τα 1200$ γιατί εκεί είναι δύσκολος ο αναγωνισμός.

Οι προενισχυτές της είναι ΙΣΩΣ καλύτεροι και από της 1820M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προενισχυτές της είναι ΙΣΩΣ καλύτεροι και από της 1820M

 

οι προενισχυτές της (απ'οτι γράφεται) είναι πολυ καλύτεροι απο την 1820m...

η yamaha βάζει τους ιδιους και στις ακριβες ψηφιακές κονσολες της.

 

λένε πως είναι καλύτερη επιλογή από motu traveller,rme fireface αλλά έχει αυτό το γ@μημένο το mlan που κανείς δεν ξέρει τι παίζει με αυτό...

(ουσιαστικά firewire κάρτα είναι)

παιζει να μην έχω διαβασει πιο αντιφατικές γνώμες γι'άλλο προϊόν...

(όχι τόσο για την ποιότητα,που είναι δεδομένη,όσο για την λειτουργικότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τις Delta 410 και Delta 66. . Π.χ. εγώ πήρα την 410 ως την φθηνότερη ικανοποιητική λύση για το στήσιμο ενός συστήματος για surround-sound μίξεις (αυτός είναι ο λόγος για το ότι έχει τόσες εξόδους).

 

O Digipan δεν έχει δίκιο που δίνει τόση έμφαση στο θέμα των balanced εισόδων διότι καμία κάρτα σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν μαρκετάρεται σαν προϊόν για απολύτως επαγγελματική χρήση.[/i]

Ti καμια

??????????????????????????????

μα αυτο δε λεμε τοση ωρα?? Υπαρχουν και αλλες!!με καλυτερο πακετο για τα λεφτα τους.

...παιδεια μαλλον με εχετε παρεξηγεισει πληρως ...

εγω απλως εξεφρασα και μια διαφορετικη αποψη απο αυτη που για αλλη μια φορα λετε!

ασχολουμαι με αυτα πολλα χρονια (πουλαω πολλα χρονια προιοντα τετοια)

και ποτε δεν εχω δωσει σε ατομο καρτα που να υποστηριζει UNBLNCED I/O

πριν του πω πρωτα !

Συγνωμη αν η 4/10 ειχε balanced i/o θα την ειχα σε υπολυψη!

Και Wow! ειπατε στο παιδι οτι με unbalanced ι/ο το σημα του θα ειναι κτα πολλα DB πιο χαμηλο και με περισσοτερο θορυβο??

Του ειπατε ακομα οτι αν αγορασει studio monitors αργοτερα

το balanced input που θα εχει πληρωσει δεν θα μπορει να το εκμεταλλευτει

αν παρει την 4/10 οποτε θα χανει λεφτα?

Ευτυχως που πηραν θεση δηλαδη και αλλα μελη του noiz!(thanx boyz)

Και οκ νομιζω οτι καλα ειναι να κοιταμε και να λεμε στον κοσμο και κατι διαφορετικο!Οσο καιρο μπαινω εδω μεσα (για δικους μου λογους)δεν ακουω κατι αλλο παρα τους modulators να προτεινουν maudio επειδη προφανος την εχουν αγορασει και τους αρεσε!!Εγω δεν λεω μην την παρει το παιδι...απλως να εχει υποψη του οτι δεν περνει και το καλυτερο πακετο γιτα λεφτα που δινει..

Ο airborne την εβαλε διπλα διπλα και σας ειπε και αυτος καποια πραγματα !

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο για σας να καταλαβετε οτι μαλλον ειναι καλυτερη καρτα η 1820 σε σχεση με την 410??

Και yameth αν ηθελα να κρυφτω δεν θα διαλεγα αυτον τον δρομο ..αλλα αυτον της ανωνυμιας(οπως κανουν αλλοι εδω μεσα)

 

Wow! μετα χαρας θα σου εστελνα πμ να τα πουμε και απο κοντα

αλλα ο κακος yameth μου κοψε την πμ επικοινωνια!!!!!

 

8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Digipan, έχω μία απορία : γιατί λες "του είπατε"; Δεν υπάρχει κανένα συνδικάτο εδώ το οποίο δίνει κατευθυντήριες γραμμές προς οποιονδήποτε. Ο καθένας προσφέρει την προσωπική του εμπειρία - εγώ π.χ. έχω Delta, άρα για τις Delta θα γράψω - δεν μπορώ να γράψω για κάτι που δεν ξέρω. Το ότι πολλοί άνθρωποι έχουν m-audio έχει σαν άμεση επίπτωση να υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες για τα προϊόντα της - αυτό δεν είναι περίεργο, μακάρι όλοι να είχαμε καλύτερες κάρτες και να μιλάγαμε γι' αυτές.

 

ασχολουμαι με αυτα πολλα χρονια (πουλαω πολλα χρονια προιοντα τετοια)

 

Αντίθετα όμως' date=' εσύ όπως λες έχεις ίδιον συμφέρον (λόγω της εμπορικής σου εμπλοκής) να προτείνεις κάτι και όχι κάτι άλλο. Εγώ θα προτιμούσα να σε ακούω όχι σαν έμπορο, αλλά σαν μουσικό που έχει διαπιστώσει κάποια πράγματα και μας τα λέει.

 

Και Wow! ειπατε στο παιδι οτι με unbalanced ι/ο το σημα του θα ειναι κτα πολλα DB πιο χαμηλο και με περισσοτερο θορυβο??

 

Όχι, αλλά του είπα ότι υπάρχει πάντα η λύση για αγορά εξωτερικού ψηφιοναλογικού μετατροπέα αν θέλει καλύτερο ήχο. Αυτό κατά τη γνώμη μου ισχύει και για τις δύο προτεινόμενες κάρτες και μεταθέτει το ζήτημα των balanced ή unbalanced εξόδων.

 

Του ειπατε ακομα οτι αν αγορασει studio monitors αργοτερα το balanced input που θα εχει πληρωσει δεν θα μπορει να το εκμεταλλευτει αν παρει την 4/10 οποτε θα χανει λεφτα?

 

Όχι' date=' αλλά του το λες εσύ και ισχύει - αν θέλει θα το λάβει υπ' όψιν του.

 

Ευτυχως που πηραν θεση δηλαδη και αλλα μελη του noiz!(thanx boyz)

 

Γιατί το αναφέρεις αυτό σαν κάτι το εξαιρετικό. Πάντα (όποιος θέλει) παίρνει θέση, δεν υπάρχει κανένας που να το απαγορεύει.

 

Και οκ νομιζω οτι καλα ειναι να κοιταμε και να λεμε στον κοσμο και κατι διαφορετικο!Οσο καιρο μπαινω εδω μεσα (για δικους μου λογους)δεν ακουω κατι αλλο παρα τους modulators να προτεινουν maudio επειδη προφανος την εχουν αγορασει και τους αρεσε!!

 

Τι εννοείς όταν λες "δικούς μου λόγους";

 

Εγω δεν λεω μην την παρει το παιδι...απλως να εχει υποψη του οτι δεν περνει και το καλυτερο πακετο γιτα λεφτα που δινει. Ο airborne την εβαλε διπλα διπλα και σας ειπε και αυτος καποια πραγματα! Γιατι ειναι τοσο δυσκολο για σας να καταλαβετε οτι μαλλον ειναι καλυτερη καρτα η 1820 σε σχεση με την 410??

 

Μα δεν του είπε κανείς τι να πάρει. Ο μόνος που προσπαθεί να του πει τι να πάρει είσαι εσύ. Οι υπόλοιποι απλώς λέμε τη γνώμη μας. Δεν γράφουμε review σε παγκοσμίου εμβέλειας περιοδικό.

 

Και yameth αν ηθελα να κρυφτω δεν θα διαλεγα αυτον τον δρομο ..αλλα αυτον της ανωνυμιας(οπως κανουν αλλοι εδω μεσα)

 

Τι καταγγελία είναι αυτή; Η ανωνυμία στο φόρουμ δεν είναι μέσο για να κρυφτεί κανείς' date=' είναι απλά ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί. Με το να πετάς κάτι τέτοιο χωρίς να κατονομάζεις κάτι ή κάποιον δημιουργείς κάποιο πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

 

Wow! μετα χαρας θα σου εστελνα πμ να τα πουμε και απο κοντα αλλα ο κακος yameth μου κοψε την πμ επικοινωνια!!!!!

 

Δεύτερη καταγγελία ! Τα υπόλοιπα μέλη γνωρίζουν ότι η πμ επικοινωνία τους λειτουργεί κανονικότατα, οπότε κάτι ειδικό θα ισχύει για εσένα. Θα μας πεις τι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μετα απο τετοια αναλυση δεν εχω και πολλα να πω!!

 

....εκτος απο το οτι μακαρι να κανατε τετοιες αναλυσεις οταν καποιος

κανει μια ερωτηση για εξοπλισμο!

(αντιθετα απο αυτο που κανετε δηλαδη)

 

..αν θελετε με πιστευετε παντως(δεν με πολυενδιαφερει κιολας)..

...μιλω σαν ατομο που του αρεσει να ασχολειται με τετοιου ειδους εξοπλισμο και να ανταλλασει αποψεις!

 

 

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που μπηκαν και αλλοι στην κουβεντα και καταλαβαν καποια αυτονοητα πραγματα γιατι οπως ειχα πει ειχα αρχισει να επαναλαμβανομαι...Wow!l συμφωνω με οσα λες εκτος του οτι ολες οι m-audio εχουν τον ιδιο ηχο..οι firewire1814,audiophile 192 και το projectmix εχουν διαφορετικο ηχο απο τις υπολοιπες m-audio..εχω βαρεθει να το λεω...!εχουν αλλους convertors και χαρακτηριστικα...δεν τα λεω τυχαια αυτα...

 

Ναι ,η εταιρεια αυτη μεχρι τωρα εβγαζε πιο φτηνα,οχι εφαμιλλα προιοντα σε ηχο με αλλες καρτες,αν και πολυ αξιοπρεπη και σταθερα...οι νειο ψονωερτορσ που χρησιμοποιει δεν εχουν καμια σχεση..

 

θα ηθελα επισης να ρωτησω τον ''panagop'' τι προβλημα (συγκεκριμενα..) εχει η audiophile 192 και οι drivers της....με τι setups δεν δουλευουν??

επισης σου ειπαν να πας να παρεις τα λεφτα σου πισω και οπως ηταν λογικο ο εδω αντιπροσωπος σου ειπε να πας απο εκει με το pc και την καρτα σου για να τσεκαρουν και αυτοι τι συμβαινει...δεν πηγες ποτε ομως..για αυτο λοιπον δεν θα ηταν καλο να ριχνουμε λασπη σε μια εταιρεια που σε αντιμετωπισε αριστα..

 

ααααα..εχω και εγω παντως την απορια γιατι ο yameth απαγορεψε στον digipan να στελνει πμ...ρωταω γιατι ειχε προσεγγισει και εμενα με καποιο τροπο και θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προενισχυτές της είναι ΙΣΩΣ καλύτεροι και από της 1820M

 

οι προενισχυτές της (απ'οτι γράφεται) είναι πολυ καλύτεροι απο την 1820m...

η yamaha βάζει τους ιδιους και στις ακριβες ψηφιακές κονσολες της.

 

λένε πως είναι καλύτερη επιλογή από motu traveller' date='rme fireface αλλά έχει αυτό το γ@μημένο το mlan που κανείς δεν ξέρει τι παίζει με αυτό...

(ουσιαστικά firewire κάρτα είναι)

παιζει να μην έχω διαβασει πιο αντιφατικές γνώμες γι'άλλο προϊόν...

(όχι τόσο για την ποιότητα,που είναι δεδομένη,όσο για την λειτουργικότητα)[/quote']

 

Πράγματι. Πάντως σαν κάτοχος της έχω να πω ότι είναι πολύ καλή και το mlan είναι απλά πολύπλοκο αν έχεις πολλά προιόντα mlan και αν θες να κάνεις περισσότερα από όσα έχει σχεδιαστεί να κάνει. Τα forum της Yamaha πάντως είναι σκέτος θυσαυρός και σίγουρα βοηθάνε να μπεις στο νόημα.

Εγώ πάντως σε αυτά τα χρήματα (~440) δεν βλέπω άλλη επιλογή αρκεί να έχεις το στομάχι να το την φέρεις από Αμερική (Τελωνείο γαρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που μπηκαν και αλλοι στην κουβεντα και καταλαβαν καποια αυτονοητα πραγματα γιατι οπως ειχα πει ειχα αρχισει να επαναλαμβανομαι...Wow!l συμφωνω με οσα λες εκτος του οτι ολες οι m-audio εχουν τον ιδιο ηχο..οι firewire1814' date='audiophile 192 και το projectmix εχουν διαφορετικο ηχο απο τις υπολοιπες m-audio..εχω βαρεθει να το λεω...!εχουν αλλους convertors και χαρακτηριστικα...δεν τα λεω τυχαια αυτα...[/quote']

 

Σωστά, είχα κατά νου τις Delta και μόνο τις Delta.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου