Προς το περιεχόμενο

Maudio 410 VS EMU 1820


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Digipan βλέπω ότι συνεχίζεις να αοριστολογείς και να λες αστήρικτα πράγματα όπως ότι οι modulators προτείνουν συγκεκριμμένες κάρτες.

Κάτι που ο κάθε επισκέπτης μπορεί να διαπιστώσει αν δεν έχει εμπορικό όφελος πουλώντας άλλες.

 

Τα πμ απαγορεύτηκαν στον συγκεκριμμένο κύριο για τους λόγους που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα.

 

Δημιουργεί πελατολόγιο από τα μέλη, παραβαίνοντας τους κανονισμούς μας ενώ ταυτόχρονα κάνει τον δήθεν ανιδειοτελή στο forum, προτείνοντας σαν ειδικός, ενώ οι γνώσεις του δεν φτάνουν ούτε να εξηγήσουν τη θεωρία του balanced καλώδιου.

 

Και ενώ έπρεπε να διαγραφεί άμεσα, του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία την οποία όμως δεν εκτίμησε.

 

Γι αυτό από τώρα αποκλείεται σαν μέλος αυτού του forum.

 

ΥΓ - Η ανωνυμία είναι προνόμιο που πρέπει να το σεβόμαστε και να μην τo χρησιμοποιούμε κακόβουλα. Θα πρέπει να ξέρεις όμως Digipan ή Γ.Π., ότι υπάρχει και άμυνα σε αυτές τις περιπτώσεις. Τίποτα δεν είναι κρυφό κάτω από τον ήλιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν ειμαι φυσικός, ειμαι μουσικός και αυτό που ακούω απο τις balanced εξόδους (XLR) του Benchmark DAC1 ειναι με πλουσιες αρμονικές, με εικόνα, πολυ πιο μεστό και με μεγαλυτερη παρουσια και σώμα απο τις unbalanced (RCA) εξόδους του ιδου DA μετατροπέα, με μονιτορ αναφορας τα Genelec 1030 και με καλωδια MOGAMI 3 μετρα.

Δεν αντικρουω τους κανονες της φυσικής (πως θα μπορουσα αλωστε) αλλα ειναι γνωστό οτι τα αυτια μας αντιλαμβανονται διαφορετικά, απο οτι θέλει η φυσική, τον ηχο.

Επισης δεν εχω αντιρηση να προτεινουμε σε εναν ερασιτέχνη και καινουργιο στα ψηφιακα, που διαθέτει 300ευρω, μια φτηνη λυση (m-audio, emu ή κατι αντιστοιχο). Ειναι λαθος ομως και ακουγεται τουλαχιστον ανοητη, ή υποπτη ή σαν ανεκδοτο η φραση " φτηνη επαγγελματική λυση" γιατι γραφτηκε και αυτο!!!

Δηλαδη εγω ειμαι τουλαχιστον Βλακας που προτιμησα να δωσω 7000 ευρω για να εχω απλα και μονο μια "ακριβή επαγελματική λυση"

Το ερώτημα παραμενει : ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ και με ενα πλουραρισμό;

Εγώ απαντώ ΟΧΙ δεν ενημερώνουμε. Τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ψηριακα.

Και δεν φτανει αυτο αλλα αυτόν τον "χαμηλο πηχη" τον βαφτισαμε και επαγγελματικό!!!

 

ΥΓ: Ως πολίτης αυτου του δημοκρατικού φορουμ οφειλω να πώ οτι ο digipan αντιμετοπισθηκε σαν "εξιλαστήριο θυμα" ενω υπαρχει μια ανοχη ως προς άλλες "αντιστοιχες καταστάσεις". Γιατι ενοχλησε μονο o digipan;

Το οτι ασχολειται εμπορικα με το αντικειμενο δεν συνεπεγεται οτι ειναι και λαθος επι της ουσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω ειμαι τουλαχιστον Βλακας που προτιμησα να δωσω 7000 ευρω για να εχω απλα και μονο μια "ακριβή επαγελματική λυση"

 

Με τα 7000 τι πλήρωσες; Σημαντικό αριθμό εισοδοεξόδων (και μάλιστα καλής ποιότητας)' date=' καλούς προς άριστους ψηφιοαναλογικούς μετατροπείς, καλή ποιότητα ηλεκτρικής τροφοδοσίας, λογισμικό ελέγχου των παραπάνω, συμβατότητα με επαγγελματικά συστήματα επεξεργασίας και εισοδοεξόδους εναλλακτικών ψηφιακών φορμά. Έτσι δεν είναι; (και σκέψου ότι δεν ξέρω ποια κάρτα έχεις). Ναι, για όλα αυτά μαζί εγώ πιστεύω ότι τα 7000 μπορεί να είναι και λίγα (ο ψηφιοαναλογικός μετατροπέας της Lynx που πρότεινε σε άλλο thread ο Digipan κάνει από μόνος του 3500 ευρώ). Οπότε, όχι δεν είσαι βλάκας, ούτε είναι βλάκας κάποιος που μπορεί να δώσει αυτά τα χρήματα και τα δίνει.

 

Επίσης, δεν είναι βλάκας και κάποιος που κατανοεί ότι ίσως μερικά από όλα τα παραπάνω δεν τα χρειάζεται σε αυτή τη φάση, οπότε δεν συζητά σε αυτή τη βάση.

 

Όταν πήγες να ψωνίσεις την κάρτα των 7000 ευρώ, τι θα σου είχε προτείνει ο μαγαζάτορας αν του έλεγες ότι "μπορώ να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ"; Θα σου ανέφερε τα πλεονεκτήματα της κάρτας που τελικά αγόρασες ή θα τα έκανε γαργάρα εστιάζοντας στα προτερήματα του προϊόντος που θα μπορούσες όντως να αγοράσεις; Δεν υπάρχει θέμα σωστής ενημέρωσης χωρίς να έχει ξεκαθαριστεί το πόσα μπορεί να δώσει κάποιος. Οπότε η παρατήρηση...

 

Το ερώτημα παραμενει : ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ και με ενα πλουραρισμό;Εγώ απαντώ ΟΧΙ δεν ενημερώνουμε. Τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ψηριακα. Και δεν φτανει αυτο αλλα αυτόν τον "χαμηλο πηχη" τον βαφτισαμε και επαγγελματικό!!!

 

... δεν είναι απολύτως σωστή. ¶σε που το "επαγγελματικό" εξαργυρώνεται πολλές φορές σε θέματα που δεν έχουν σχέση με την ηχητική απόδοση. Κλασσικό παράδειγμα είναι εκείνο το πικαπ της Technics το MK-II, το οποίο είναι μία πατάτα και μισή σε σχέση με το αντίστοιχο Rega Plannar με μία καλή κεφαλή, αλλά το ΜΚ-ΙΙ θεωρείται (και είναι) επαγγελματικό διότι έχει αντέξει σε πολύ σκληρές δοκιμασίες στα χέρια... δύστροπων ανθρώπων. Μία κάρτα των 300 ευρώ δεν είναι "επαγγελματική" αλλά εδώ ισχύει το γνωστό ψηφιακό παράδοξο, ότι δεν είναι ούτε "ερασιτεχνική" με την έννοια ότι ΔΕΝ θα εμποδίσει τις προσπάθειες κάποιου, όπως παραδοσιακά συνέβαινε με τον ερασιτεχνικό αναλογικό εξοπλισμό.

 

ΥΓ: Ως πολίτης αυτου του δημοκρατικού φορουμ οφειλω να πώ οτι ο digipan αντιμετοπισθηκε σαν "εξιλαστήριο θυμα" ενω υπαρχει μια ανοχη ως προς άλλες "αντιστοιχες καταστάσεις". Γιατι ενοχλησε μονο o digipan;

Το οτι ασχολειται εμπορικα με το αντικειμενο δεν συνεπεγεται οτι ειναι και λαθος επι της ουσιας.

 

Όπως εξήγησε ο yameth (το λέει στην πρώτη σελίδα), ο Digipan επιχείρησε την αξιοποίηση των μηχανισμών επικοινωνίας του noiz για να κάνει διαφήμιση των υπηρεσιών του. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου αήθες οπότε χρήζει κάποιας τιμωρίας. Ασφαλώς δεν αποδυναμώνει τα επιχειρήματά του, και συνεπώς όλοι οι συμμετέχοντες στη συζήτηση προσπάθησαν να τα αντιμετωπίσουν - δεν τα περιφρόνησαν.

 

Ίσως υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις - θα τιμωρηθούν επίσης αν καταγγελθούν και αποδειχθεί ότι όντως ήταν τέτοιες περιπτώσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 7000 τι πλήρωσες;

 

Για την ακριβεια πληρωσα 9000. Και πλήρωσα μονο για 2 καναλια προενισχυση για AD /DA μετατροπή και μια καρτα για να μπω και να βγω ψηφιακά στον υπολογιστή.

 

Όταν πήγες να ψωνίσεις την κάρτα των 7000 ευρώ' date=' τι θα σου είχε προτείνει ο μαγαζάτορας αν του έλεγες ότι "μπορώ να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ";[/quote']

 

Εδω ακριβώς ειναι το ζητημα!!! Και εδω εχει θεση η καλή ενημερωση!!!

Οταν δινεις μεχρι 500 ευρω πρέπει να ξερεις τι παιρνεις και να μην παρασυρεσαι απο μεγαλα λογια...

Και το χειροτερο, οταν πας στον πωλητη και του λες οτι θελεις μια καρτα με πολυ καλο και επαγγελματικό ηχο, να μην μπορει να σου πουλήσει φυκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

¶σε που το "επαγγελματικό" εξαργυρώνεται πολλές φορές σε θέματα που δεν έχουν σχέση με την ηχητική απόδοση. Κλασσικό παράδειγμα είναι εκείνο το πικαπ της Technics το MK-II' date=' το οποίο είναι μία πατάτα και μισή σε σχέση με το αντίστοιχο Rega Plannar με μία καλή κεφαλή, αλλά το ΜΚ-ΙΙ θεωρείται (και είναι) επαγγελματικό διότι έχει αντέξει σε πολύ σκληρές δοκιμασίες στα χέρια... δύστροπων ανθρώπων.

[/quote']

 

Φιλε μου το παραδειγμα δεν στέκει γιατι εδω μιλαμε για ποιότητα στον ηχο και οχι για το εαν ενας μεταροπέας αντεχει στις κλωτσιές. :)

 

 

Μία κάρτα των 300 ευρώ δεν είναι "επαγγελματική" αλλά εδώ ισχύει το γνωστό ψηφιακό παράδοξο' date=' ότι δεν είναι ούτε "ερασιτεχνική" με την έννοια ότι ΔΕΝ θα εμποδίσει τις προσπάθειες κάποιου, όπως παραδοσιακά συνέβαινε με τον ερασιτεχνικό αναλογικό εξοπλισμό.[/quote']

 

Αλοιμονο δεν μιλαω για την προσπαθεια καποιου για δημιουργία, αλλα για την γνωση που πρεπει να έχει ως προς το ηχητικό αποτελεσμα.

Και ως προς το αποτελεσμα δεν πρεπει να διαφωνεις, γιατι κι εσυ κατα καιρους εχεις αναφερθει νομιζω για τα χαλια των ελληνικών παραγωγών.

Σιγουρα ξέρεις ποσα επαγγελματικά στουντιο, ( ο Θεός να τα κάνει επαγγελματικά) κοροιδευουν κοσμο και κοσμακη πουλωντας hi end με μια RME στην καλυτερη των περιπτώσεων!

 

Ίσως υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις - θα τιμωρηθούν επίσης αν καταγγελθούν και αποδειχθεί ότι όντως ήταν τέτοιες περιπτώσεις.

 

Χμ... δεν ξερω... προβληματιζομαι...

Η ρουφιανια δεν νομιζω οτι εκανε ποτε καλό... υπαρχουν και οι προβοκατορες :)

 

Φιλε Eye σε γενικες γραμμές δεν νομιζω οτι διαφωνουμε, απλα ειπα να γινω πιο λεπτομερης για καλυτερη κατανοηση απο τους υπόλοιπους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου