Προς το περιεχόμενο

Phantom power σε δυναμικό μικρόφωνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα μικρό Mixer στο σπίτι το οποίο έχει phantom power και το οποίο είναι ενεργοποιημένο.

 

αν εκεί συνδέσω δυναμικό μικρόφωνο χωρίς να απενεργοποιήσω το phantom power θα έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αρκεί να το συνδέσεις με XLR καλώδιο (το κλασσικό 3πολικό των μικροφώνων). Αν το συνδέσεις με καλώδιο XLR - καρφί (δηλαδή με καρφί στο μίκτη) τότε έχεις πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο. Η τάση θα περάσει στο μικρόφωνο και θα το καταστρέψει.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Η κάρτα ήχου fw-1804 της tascam έχει διακόπτη phantom power, ο οποίος ενεργοποιεί ταυτόχρονα καί τα 4 κανάλια mic. Ισχύει αυτό που είπε ο nikosm για το mixer, και για την κάρτα? Ότι δηλαδή δεν θα έχω πρόβλημα αν βάλω δυναμικό mic σε xlr υποδοχή ενώ θα έχω αν το συνδέσω σε υποδοχή για καρφί (εννοείται με το phantom ενεργοποιημένο)?

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αλλά εδώ και κάτι εβδομάδες διαβάζω εδώ μέσα κάτι πράγματα που μου γκρεμίζουν τον κόσμο που ήξερα!! :lol: Εγώ ξέρω ότι οι κονσόλες βγάζουν +48V ΜΟΝΟ στην XLR υποδοχή και αυτό μου φαίνεται πολύ λογικό, αφού οι jack υποδοχές είναι για line σήματα και επομένως ΟΧΙ για μικρόφωνα! Οπότε μάλλον τα έχουμε μπερδέψει λίγο...

 

Επειδή όμως (ως ανύσηχο ον) με έπιασαν οι αμφιβολίες πρωτοχρονιάτικο, ανοιξα το phantom power σε μία κονσόλα και συνέδεσα ένα καλώδιο στην jack υποδοχή (η οποία, επαναλαμβάνω, είναι LINE input) και το μέτρησα με πολύμετρο. ΔΕΝ υπάρχει τάση. Επανέλαβα το πείραμα με έναν προενισχυτή: Δεν υπάρχει τάση.

 

Anyway, τα δυναμικά μικρόφωνα δεν έχουν κανένα πρόβλημα αν τα συνδέσεις με phantom power ανοιχτό.

 

Yameth και modulation team, αν κάνω λάθος διορθώστε με please...

Απλά τις τελευταίες μέρες διαβάζω πράγματα και κουφαίνομαι...

Μήπως τελικά είμαι άσχετος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μην ενεργοποιείτε το phantom power όταν συνδέετε δυναμικά μικρόφωνα με XLR, καθώς αν τα καλώδια είναι, έστω και λίγο, προβληματικά μπορεί να καταστρέψετε το μικρόφωνο. Το phantom ονομάστηκε έτσι λόγω του ότι δεν γίνεται αντιληπτό από balanced δυναμικά μικρόφωνα, αλλά ατέλειες στη καλωδίωση μπορεί να κάνουν τον φαντομά ορατό...

 

2. Μην ενεργοποιείτε το phantom power με ribbon μικρόφωνα (που δεν έχετε, αλλά έτσι το είπα, για εφφέ...).

 

Θεωρητικά, το phantom ΔΕΝ περνάει από το 1/4 jack βύσμα (καρφί) ακριβώς επειδή ο σκοπός του είναι να ενισχύσει πυκνωτικά μικρόφωνα, που με βάση τα standards συνδέονται με XLR βύσματα.

Αν η είσοδος της κονσόλας ή του προενισχυτή είναι σε mono jack βύσμα (unbalanced), ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έχει phantom τάση. Αν είναι σε stereo balanced, θεωρητικά θα μπορούσε να περάσει η τάση (παράλληλα με το XLR), αλλά αμφιβάλω αν κυκλοφορεί τέτοια (κακή) υλοποίηση.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω πάντως στην κάρτα ήχου άμα συνδέσω την ηλεκτρική και ανοίξω και το phantom power (έχω εκείνες τις εισόδους που είναι και για XLR και για καρφί) μου ακούγεται καλύτερα. Σαν ο ήχος να είναι ομαλοποιημένος, στις δυνατές πενιές δεν κλιπάρει και γενικά μου ακούγεται πιο γλυκός.... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μην ενεργοποιείτε το phantom power με ribbon μικρόφωνα (που δεν έχετε, αλλά έτσι το είπα, για εφφέ...).

 

εχουμε-εχουμε :lol: & μας πιανει η ψυχη μας καθε φορα που τα χρησιμοποιουμε.. :lol:

(το αξιζουν το "νταντεμα" ομως παναθεμα τα...)

 

(καλα μη νομιζεις οτι εχω και κανα Royer ,αυτο του Θωμα εχω με τα 150 ευρω που ομως μαμαει!!) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο καιρο που χρησιμοποιω group καναλιων με phantom power σε κονσολα της peavey με πυκνωτικα αλλα και δυναμικα μικροφωνα, ποτε δεν παρατηρησα προβλημα στην λειτουργεια των δυναμικων. Ουτε καμμενο μυρισε :D Και η συνδεσμολογια ειναι τετοια, ωστε να μην "πιανουν" τα 48V..Τωρα, εαν οι ειδικοι ξερουν πως κανει "κακο", τοτε να κανω παραπονα στην peavey που βγαζει το phantom power ανα 10 καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου