Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με τελικες λυχνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

οι παλιες λυχνιες με τις καινουργιες δυστυχως για οσους εχουν ακουσει ειναι η μερα με την αλλη νυχτα του επομενου χρονου...

η πρωτη διαφορα που παρατηρει καποιος ακομη και αν δεν "ακουει" με λεπτομερεια το αυτι του ειναι

η ενταση στον ενισχυτη (ειναι μεγαλυτερη)

επισης εχουν περισσοτερες χαμηλες συχνοτητες,πιο στρογγυλα μεσσαια και εξαφανιζουν οτι ενοχλητικα πριμα

εχει ο ενισχυτης..

η μεγαλη διαφορα ομως ειναι στις δυναμικες και στις αρμονικες και την καταλαβαινεις μολις βαλεις μια NOS και

μετα ξαναβαλεις τις "καινουργιες"

στον δικο μου παντως εχω nos και στο προενισχυτικο σταδιο και στο τελικο και η διαφορα ειναι τεραστια

 

αν εχεις ενα καλο ενισχυτη θα ακουγεται ετσι και αλλιως καλα και σιγουρα αποκλειεται το ενδεχομενο

να τον ακουσει καποιος και να καταλαβει οτι εχεις μεσα μια καινουργια η μια παλια λαμπα αλλα σε συγκριση

A-B εχει μεγαλη διαφορα και στον ηχο αλλα κυριως στην αισθηση στο χερι..(οι δυναμικες που ελεγα πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι αστείο να δώσεις 100ευρώ για μια λυχνία όπου θα έχει μικρή διαφορά από μία των 15ευρώ! Και, προσωπική άποψη, πιστεύω ότι υπάρχουν και βγαίνουν καταπληκτικές λυχνίες σήμερα. Και πάλι καλά, βγαίνουν όλο και καλύτερες στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή διαφορά διαβάζω, μέρα με νύχτα διαβάζω. Ποιά είναι τελικά η διαφορά;

 

Αν έχει κανείς την δυνατότητα, τον εξοπλισμό, την όρεξη και τον χρόνο ας κάνει δυό κλιπάκια να κάνουμε ένα blind test να δούμε τι πραγματικά ακούμε. Θα είχε ενδιαφέρον.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι τελικά η διαφορά;

 

ειπαμε εξαρταται απο τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ,σε εναν vintage ενισχυτη θα ακουσεις μεγαλυτερη διαφορα σε εναν καινουργιο μικροτερη.

 

ας κάνει δυό κλιπάκια να κάνουμε ένα blind test να δούμε τι πραγματικά ακούμε.

 

Σε mp3 (αλλα και σε WAV) & μεσα απο τα ηχειακια του υπολογιστη (αλλα και απο το καλυτερο στερεοφωνικο συστημα) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ακουσεις διαφορα,μονο ΖΩΝΤΑΝΑ θα την ακουσεις πραγματικα.

 

Αλλωστε δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να εχει ορεξη να κανει bias 2 φορες τον ενισχυτη του για να κανει αυτο το τεστ... ;D (για optimum ηχο πρεπει να κανεις και το optimum bias σε καθε σετ λυχνιας)

 

Παντως θα συμφωνησω με τον Myster Maze,με εξαιρεση την 7581Α (που απλα ειναι out of this world ειδικα αν ο στοχος σου ειναι ο τεραστιος καθαρος ηχος) η οποια ομως ειναι και "ειδικη" λυχνια, πολλες νεες  λυχνιες ειναι οντως πολυ καλες και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στην ΤΙΜΗ τους με τις παλιες δεν δικαιολογειται σαν value for money.

 

Εχεις ας πουμε μια 5%-10% βελτιωση στον ηχο (που ειναι αισθητη ειδικα αν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ χωρις πεταλια βρωμας ή αν παιζεις τσιτωμενος για power amp overdrive) αλλα πρεπει να δωσεις 1000% περισσοτερα χρηματα...εσυ αποφασιζεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ierisiotis

ευχαριστω για το site λεω να τις βαλω για δοκιμη τις jj 6L6

 

@superfunk

με ψαρωσε ο  θωμας με αυτο το λινκ  ;D

http://www.thomann.de/gr/fender_6l6_groove_tubes_blue.htm

 

ωραια δεν θα χρειαστω bias λοιπον :)

 

δεν ειχα τις στοκ λαμπες απο τοτε δυστυχως οχι , για αν θα ακουγα αυτη την βιντατζιλα :)

κατι μαρκα μ εκαψες ηταν νομιζω και εβγαζαν πιστευω ικανοποιητικο ηχο. τα λεφτα για μια νος λαμπα δυστυχως δεν μπορω να τα διαθεσω ( καταρα κι αυτη 23 χρονων και ανεργος  >:( )

 

ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες και  ευχαριστω την συνεχεια της συζητησης γιατι σε καθε αρθρο σε αυτο το site μαθαινεις και λιγη ιστορια :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαραίτητες συνθήκες για πραγματικό συγκριτικό τεστ λυχνιών είναι δυσανάλογες της αξίας των αποτελεσμάτων κατά την άποψή μου.

 

Εξάλλου πιστεύω ότι αυτά είναι για χασομέρηδες, πεταξοχρηματίες και πρωκτικά καθηλωμένους χομπίστες που σπαταλάνε δυσανάλογο χρόνο στο χόμπυ του "κρίνω" από το χόμπυ του "ακούω πραγματικά / παράγω μουσική".

 

Εξάλλου (μη αναφερόμενοι στα ζητήματα κιθάρας / μεγαφώνου) οι αλλαγές σε τροφοδοτικά / πυκνωτές / τιμές παθητικών εξατημάτων κυκλώματος πιθανότατα επιφέρουν μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή λυχνιών.

 

Αυτό δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι μία καλή λάμπα δεν έχει διαφορά από μία μούφα.

Μετά από αυτό, οι διαφορές είναι απόρροια πολλών εγκεφαλικών διεργασιών. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαραίτητες συνθήκες για πραγματικό συγκριτικό τεστ λυχνιών είναι δυσανάλογες της αξίας των αποτελεσμάτων κατά την άποψή μου.

 

Εξάλλου πιστεύω ότι αυτά είναι για χασομέρηδες, πεταξοχρηματίες και πρωκτικά καθηλωμένους χομπίστες που σπαταλάνε δυσανάλογο χρόνο στο χόμπυ του "κρίνω" από το χόμπυ του "ακούω πραγματικά / παράγω μουσική".

 

Εξάλλου (μη αναφερόμενοι στα ζητήματα κιθάρας / μεγαφώνου) οι αλλαγές σε τροφοδοτικά / πυκνωτές / τιμές παθητικών εξατημάτων κυκλώματος πιθανότατα επιφέρουν μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή λυχνιών.

 

Αυτό δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι μία καλή λάμπα δεν έχει διαφορά από μία μούφα.

Μετά από αυτό, οι διαφορές είναι απόρροια πολλών εγκεφαλικών διεργασιών. ;)

 

 

+1

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά έχω ένα Marshall 30th aniversary 6101 και ψαχνόμουν καιρό για λαμπες. Μου πέρασε απο το μυαλό να ψάξω για nos 5881 αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο (τα χρήματα δηλαδή... ;D) και θα τις αλλάξω με tad 6L6

 

http://www.thomann.de/gr/tad_rt214_roehre_6l6gcstr_quartett.htm

 

απο ότι μου έχουν πεί, πρέπει να είναι αρκετά καλές.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι δεν βρίσκεις στα ίδια λεφτά 5881 Tung Sol ή Sylvania .....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ήμουν αρκετά σαφείς ...

 

το θέμα είναι οτι οι σημερινές 5881 είναι για κλωτσιές, και φυσικά δεν μιλάω απο προσωπική εμπειρία αλλά απο ότι έχω διαβάσει εδώ στο noiz  ;)

 

απο την άλλη εγώ λεφτά για NOS δεν δίνω,

 

οπότε .. 6L6

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου