Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με τελικες λυχνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι απαραίτητες συνθήκες για πραγματικό συγκριτικό τεστ λυχνιών είναι δυσανάλογες της αξίας των αποτελεσμάτων κατά την άποψή μου.

 

Εξάλλου πιστεύω ότι αυτά είναι για χασομέρηδες, πεταξοχρηματίες και πρωκτικά καθηλωμένους χομπίστες που σπαταλάνε δυσανάλογο χρόνο στο χόμπυ του "κρίνω" από το χόμπυ του "ακούω πραγματικά / παράγω μουσική".

 

Εξάλλου (μη αναφερόμενοι στα ζητήματα κιθάρας / μεγαφώνου) οι αλλαγές σε τροφοδοτικά / πυκνωτές / τιμές παθητικών εξατημάτων κυκλώματος πιθανότατα επιφέρουν μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή λυχνιών.

 

Αυτό δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι μία καλή λάμπα δεν έχει διαφορά από μία μούφα.

Μετά από αυτό, οι διαφορές είναι απόρροια πολλών εγκεφαλικών διεργασιών. ;)

 

φιλε μου αποψη σου ειναι βεβαια και σεβαστη αλλα λαβε υποψην σου οτι υπαρχουν και ατομα που

παραγουν μουσικη και ταυτοχρονα ψαχνουν και τον ηχο τους χωρις να ειναι χασομερηδες γιατι δεν εχουν χρονο αφου ολη μερα ασχολουνται με τη μουσικη επαγγελματικα,πεταξοχρηματιες αφου οτι κανουν το κανουν απο μερακι και χωρις να τους περισσευουν τα χρηματα,η να ειναι πρωκτικα καθηλωμενοι χομπιστες που σπαταλανε δυσαναλογο χρονο σε αυτο που νομιζεις οτι απλα εχουν σαν χομπι

μην ξεχνας πως το σταδιο του "κρινω" και "επιλεγω" ηχους,νοτες,τροπο παιξιματος κλπ-κλπ ειναι μερος του

"παραγω μουσικη"

εξαλου δεν αναφερθηκε κανεις σε τροφοδοσιες,πυκνωτες,μεγαφωνο κιθαρα,κιθαρα κλπ γιατι 1ον το θεμα μας ηταν οι λυχνιες στο τελικο σταδιο και 2ον εννοητε πως καταληγει να αναζητα καλυτερες λυχνιες αφου η υπολοιπη αλυσιδα του ειναι αναλογης ποιοτητας

 

ΥΓ δεν το παιρνω προσωπικα και μπορει οντως καποιοι απο ολους οσους συμετεχουν στο θεμα να λειτουργουν με τον τροπο που αναφερεις(χασομερηδες,πεταξοχρηματιες,με καθηλωση σε πρωκτικο σταδιο,κλπ.κλπ)

ομως δεν κρινουμε αυτο,μπορουμε να αποφευγουμε τετοιους χαρακτηρισμους

 

ασε που δεν ξερω κανενα σοβαρο μουσικο που να μην ψαχνει τον ηχο του,υπαρχουν πολλοι

κιθαριστες μετριοι που στηριχτηκαν στον ιδιαιτερο ηχο και αποψη τους και οχι στην δεξιοτεχνια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πολυ περισσοτερο "πρωκτικα καθηλωμενο" καποιον που περναει περισσοτερες ωρες μπροστα σε μια οθονη, γραφοντας σε καποιο forum (επ'ουδενι δεν μεμφομαι το noiz) απο το να παιζει μουσικη η να ψαχνεται προσπαθωντας να καλυτερευσει, με βαση τα δικα του γουστα, το παιξιμο η τον ηχο του.

 

 

ακόμα κι όταν όλες οι προενισχύτριες ήταν 12ΑΤ7 ή 5751 αντί για 12ΑΧ7 δεν μπορώ να πω ότι υπήρχε χειροπιαστή διαφορά στη χροιά

Αν ισχυει οντως κατι τετοιο τοτε προφανως εχει προβλημα ισοπεδωσης ο ενισχυτης που χρησιμοποιησες.

Και δευτερον τυχαινει να ειμαι μελος και σε forum/sites του εξωτερικου που εχουν χρηστες απο ολον τον πλανητη και τολμω να πω πως, ειναι πρωτη φορα που διαβαζω κατι τετοιο...

 

Αν μη τι αλλο εχουν διαφορετικα specs (εσωτερικη αντισταση,ενταση ρευματος, κλπ) τα οποια τις καθιστουν διαφορετικες σε αποδοση ακολουθως και σε χροια.

Αλλα και προσωπικα οπου εχω αντικαταστησει ΑΧ με ΑΤ, δεν μπορω να πω οτι δεν βρηκα διαφορα σε χροια.

 

 

Επι του θεματος, θα συμφωνησω με τον SUperfunk και θα πηγαινα κι εγω για τις TAD...

Εκτος αν θελεις να δωσεις τα διπλασια/τριπλασια και με την πιθανοτητα να παρεις anos αντι για nos και αν σου κλαταρουν πανω στο ετος να λαβεις καποιο mail που θα σου λεει οτι "ε, δεν ειμαι μεσα στη λυχνια, τοσο διαβαζε στο Hickok" και λοιπα περι μη refund...

 

Δυστυχως εχουν περασει καποιες εποχες και οσοι στοκαραν, τωρα τις πουλανε για χρυσαφι.

Δλδ, εκτος απο το να ειναι μια πολυ καλη λυχνια, με πολυ καλη αποδοση, ΤΙ αλλο κανει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Πάντως για οποίον θέλει να πειραματιστει (και οχι μονο) χωρίς να ξοδέψει κάποιο σημαντικο ποσό

προτείνω αυτές τις λυχνίες

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Matched+quad+6p3s+(6L6%2C+6CN5)+Output+beam+tetrode+Soviet+Reflector+Lightli+Used&_sacat=0

Αντικατεστησα τις ΕL34 στο mesa royal atlantic 100 που έχω  ("δέχεται και 6L6 αλλάζοντας την θέση σε ένα διακοπτη")

και παίζουν ικανοποιητικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τοσα χρονια να μην μπορω να καταλαβω την διαφορα με τις λυχνιες, τι καταρα ειναι αυτη που με δερνει..............

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, qesh είπε

Ρε τοσα χρονια να μην μπορω να καταλαβω την διαφορα με τις λυχνιες, τι καταρα ειναι αυτη που με δερνει..............

Δεν έχεις και άδικο ...σε 6l6  λυχνίες υπάρχουν πολλοί τύποι μάλλον είμαι τυχερός που έπαιξαν οι συγκεκριμενες

Για προενισχυτικες λυχνιες δεν αγγιζω καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qesh είπε

Ρε τοσα χρονια να μην μπορω να καταλαβω την διαφορα με τις λυχνιες, τι καταρα ειναι αυτη που με δερνει..............

 Δεν πειράζει qesh..... Ευκαιρία να ξαναδιαβάσουμε κάτι απ'τον Κώστα (audiokostas), τι ωραία που έγραφε αυτό το παλικάρι και πόσο σωστά ήταν όλα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου