Προς το περιεχόμενο

Χορδές 9ρες – 8ρες για ακουστική παίζουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω λεπτότερες από 10ρες σε μια ακουστική γιατί παίζω με 8ρες ηλεκτρική και μου φαίνονται θεριά οι 10ρες. Πήγα ρώτησα στην Αθήνα … δεν υπάρχουν λεπτότερες από 10 για ακουστική μου παν σε 3 μαγαζιά που πήγα. Ένας μου πε ότι σπάνε (?) γιατί άραγε? δεν έχει τρέμολο η ακουστική σκέφτομαι τώρα? απορροφάει τάση? σε μια ηλεκτρική ενός φίλου που δεν έχει τρέμολο (μια κορτ) 8 φοραει και δεν του σπάνε… το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ότι θα κάνουν ποιο ντενεκεδένιο τον ήχο αλλά και πάλι αν δεν δοκιμάσω…

Τώρα σκέφτομαι να της βάλω χορδές για ηλεκτρική να δω τι λέει… όχι ότι είναι κανένα φοβερό εγχείρημα και μαζεύω γνώμες πριν το κάνω, την στιγμή που έχω βρει και με 4 euro ;) απλός κουβέντα να γίνεται…

Ποια η διάφορα μεταξύ χορδών ηλεκτρικής και χορδών ακουστικής τελικά? πέραν του ότι είναι φτιαγμένες από διαφορετικό υλικό και χουν μπρούντζινο χρώμα… ευθύνονται καθόλου για τον ήχο της ακουστικής? με ποιο τρόπο επηρεάζουν…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορδές 9ρες – 8ρες για ακουστική παίζουν?

 

με την καμμια.

 

πηγαινε να σου ΣΕΤΑΡΟΥΝ σωστα την κιθαρα σου.

 

Τώρα σκέφτομαι να της βάλω χορδές για ηλεκτρική να δω τι λέει…

 

αυτο ειναι απλο..δεν θα...λεει τιποτα,σαν τενεκες ξεγανωτος θα κανει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησες ενώ την ανέβαζα… που λες σεταρισμενη είναι… εγώ την έσιαξα… http://www.noiz.gr/index.php?topic=174426.msg409203#msg409203

έχω ακόμα αυτό το πρόβλημα και τώρα είδα πώς ένα παιδι μου ζήτησε Φώτο … θα ανεβάσω… 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θες βαζεις,εννοειται βεβαια οτι θα πρεπει να ξανασεταρεις την κιθαρα,φυσικα πιο Jazzy ηχο δεν θα βγαλεις... ;D,εκτος βεβαια και αν οι χορδες ειναι flatwound

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι θα σου πρότεινα να μείνεις στις 10αρες και απλά να μη κάνεις τη σύγκριση με την ηλεκτρική... εξάλλου αλλιώς παίζεις ηλεκτρική, αλλιώς ακουστική.

 

Σε κάποια φάση είχα 9αρες στην ηλεκτρική και 12αρες στην ακουστική, αλλά δεν το έκανα θέμα.  ;)

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Betoniera, dude, δεν μπορώ να στο πω πιο απλά: είναι καιρός να γίνεις άντρας!  Άκου 10άρες στην ακουστική!!! :P ;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, κοριτσάκια 12 χρονών παίζουν με 12άρες στην ακουστική... εκτός αν έχεις σοβαρό πρόβλημα στα δάκτυλα καλό είναι να βάλεις 12άρες (και μετά 13άρες) για να δυναμώσουν λίγο και τα χέρια σου. Εξάλλου στην ακουστική δεν έχει bend και σχετικά κόλπα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα τα κοριτσακια παιζουν πυξ λαξ και κατσιμιχα στη καλυτερη, το παιδι μπορει να θελει να κανει κ bend, μπορει να θελει να κανει κ arpeggio και αμα του τη δωσει κ πολυ να κανει κ taping... κακο ειναι?

Η' μηπως η ακουστικη ειναι αυστηρα για ακορντα ?

 

Αδελφε βαλε  9ρες αν πιστευεις οτι θα σε βοηθησει και θες να δοκιμασεις, σημασια εχει κ να ευχαριστιομαστε κ λιγο περα απο το να πατρωναρουμε τους εαυτους μας με τα σωστα κ με τα πρεπει..

 

8ρες μη βαλεις και να βρεις, πραγματι θα σου σπασουν.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει πολλες φορες 9αρες απο ηλεκτρικη σε ακουστικη,  ο ηχος ειναι αρκετα χαλια, οπως εχει και μεγαλη πτωση και στην ενταση του οργανου. Παρ ολα αυτα μπορεις να κανεις και τα bend σου, βολικο αν δεν εχεις αλλο οργανο και θες να παιξεις μερικα "ηλεκτρικα" πραματα. Φετος στις διακοπες θα παρω την ακουστικη με 10αρες ηλεκτρικης, δεν παω για ηχογραφιση, απλα θελω να παιζω.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου