Προς το περιεχόμενο

Arturia keyboard synths


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

Τα μικρά keyboards της Arturia (Factory experience κ.τ.λ.) παρόλο που γράφουν, ότι είναι synths, πρόκειται για έναν απλό συνδυασμό MIDI και Software (exhibition των analog Moog).Σωστά;

 

Παρόλαυτα γιατί δηλώνονται ως synthesizers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διότι ο συνδυασμός του keyboard μαζί με το software που δίνει η Arturia είναι όντως ένα synthesizer. Τι να δηλώνονται δηλαδή;

 

Το Analog Factory Experience που έχω είναι πολύ ικανοποιητικό ως keyboard, σαφώς καλύτερο από άλλα που κυκλοφορούν στην ίδια περίπου τιμή.

 

Και βέβαια, πρέπει να ξέρεις ότι γενικώς τα software synths σε τιμή μέχρι 500 ευρώ (τουλάχιστον) είναι καλύτερα ως synths από τα hardware synths μέχρι 500 ευρώ (τα οποία συχνά είναι για πέταμα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα.

 

Δεν ήξερα, ότι είχε κάνει τόσο σοβαρή δουλειά η Arturia με τα εν λόγω synths.Είδα όλη τη σειρά (ξεκινάει από τα 150Ευρώ το The Player και φτάνει μέχρι τα ~300 το Factory Experience).

 

Είναι τόσο καλή η ποιότητα;Διάβασα για τους ήχους της Moog, αλλά μπορεί να φτάσει το επίπεδο και τη ζεστασιά τους;

Είδα και μερικά video με demo κ.τ.λ., αλλά δεν κατάφερα να βγάλω συμπεράσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο καλή η ποιότητα;Διάβασα για τους ήχους της Moog, αλλά μπορεί να φτάσει το επίπεδο και τη ζεστασιά τους;

 

Όχι, δεν μπορεί.

 

Αλλά αυτή η διαπίστωση έχει θεωρητική σημασία και μόνον. Όπως ξέρεις, τα πρωτότυπα όργανα δεν υπάρχουν πλέον. Ενώ δεν υπάρχουν, οι μύθοι γύρω από αυτά γίνονται διαρκώς περισσότεροι. Η Arturia προσπαθεί να "μιμηθεί" τον ήχο τους για εκείνους που φαντάζονται πως ακουγόντουσαν (όλους εμάς δηλαδή), όχι για εκείνους που τα είχαν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία  ;D

 

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν:Τυχαίνει να είμαι χρήστης κάποιων μηχανημάτων της Moog, κυρίως όμως πετάλια κιθάρας.Γνωρίζω την ποιότητα της Moog και δηλώνω μεγάλος fan.

 

Σε περίπτωση, που αγόραζα ένα synth της Arturia, θα έμενα ικανοποιημένος από την ποιότητα του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία  ;D

 

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν:Τυχαίνει να είμαι χρήστης κάποιων μηχανημάτων της Moog, κυρίως όμως πετάλια κιθάρας.Γνωρίζω την ποιότητα της Moog και δηλώνω μεγάλος fan.

 

Σε περίπτωση, που αγόραζα ένα synth της Arturia, θα έμενα ικανοποιημένος από την ποιότητα του;

 

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω.

Αλλά μπορείς πάντα να κατεβάσεις ένα demo και να το διαπιστώσεις μόνος σου.

Η διεύθυνση είναι : http://www.arturia.com/evolution/en/downloads/demos.html

 

Εκτιμώ, ότι αρχικά θα μείνεις ευχαριστημένος, αλλά αυτό θα οφείλεται στην πρώτη εντύπωση. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να κάνεις κάτι με το synth για να δεις αν η αρχική αίσθηση διαρκεί, ή όχι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για τους ήχους της Moog, αλλά μπορεί να φτάσει το επίπεδο και τη ζεστασιά τους;

Σίγουρα όχι, αλλά είναι το πιο πειστικό (το moog modular) που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο είδος του. Το δουλεύω περίπου 3 χρόνια και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, άσε που είναι και ελαφρύ για τον υπολογιστή (ακόμα το έχω στο παλιό Pentium 4 με 1,5GB Ram και πάει σφαίρα).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι, αλλά είναι το πιο πειστικό (το moog modular) που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο είδος του. Το δουλεύω περίπου 3 χρόνια και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, άσε που είναι και ελαφρύ για τον υπολογιστή (ακόμα το έχω στο παλιό Pentium 4 με 1,5GB Ram και πάει σφαίρα).

 

 

Εμένα η εμπειρία μου ήταν διαφορετική με το συγκεκριμένο synth. Έτρεχε μεν, αλλά ήταν ξεκάθαρα "βαρύτερο" από άλλα της εποχής του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εδώ πρέπει να προσθέσουμε ότι τα περισσότερα hardware synthesizer σήμερα είναι ακριβώς αυτό: keyboard controller + ένας επεξεργαστής που τρέχει ειδικό software.

Η ψευδαίσθηση ότι υπάρχει point to point κύκλωμα με γεννήτριες ήχου (αυτό εννοούμε αναλογικό) όπως ήταν τα σύνθια το '70, απλά πρέπει να πάψει αφού δεν κυκλοφοράει τίποτα τέτοιο από τις γνωστές μεγάλες εταιρείες συνθετητών εδώ και τουλάχιστον 2 δεκαετίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κυκλοφορουν πλεον πληρως αναλογικα synth? Δεν ασχολουμαι με το χωρο, οποτε δε ξερω τι κατασταση επικρατει...απο οτι ειδα, τα περισσοτερα οντως τα χαρακτηριζουν virtual analog (@@ analog δηλαδη), αλλα δε θα υπαρχει και καποιο πληρως αναλογικο? Κανα moog? H κινηθηκαν και αυτα σε virtual analog κατευθυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου