Προς το περιεχόμενο

Arturia keyboard synths


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να δοκιμάσω την τύχη μου με το Arturia.Ήμουν μεταξύ του να αγοράσω ένα Sampler ή να καταφύγω σε κάτι νέο με πλήκτρα και με πείθει άσχημα.Πριν από λίγο μάλιστα έκανα μία δοκιμή το demo και μπορώ να πω, ότι είναι αρκετά δουλεμένα τα samples.

 

Δεν κυκλοφορουν πλεον πληρως αναλογικα synth? Δεν ασχολουμαι με το χωρο, οποτε δε ξερω τι κατασταση επικρατει...απο οτι ειδα, τα περισσοτερα οντως τα χαρακτηριζουν virtual analog (@@ analog δηλαδη), αλλα δε θα υπαρχει και καποιο πληρως αναλογικο? Κανα moog? H κινηθηκαν και αυτα σε virtual analog κατευθυνση?

 

Απ'όσο ξέρω κυκλοφορούν αναλογικά synths, απλά οι τιμές τους είναι τραγικά υψηλές.Πρόσφατα έτυχε να ακούσω από κοντά ένα μηχάνημα-ρέπλικα του Ondes Martenot, που κοστίζει ~4000 Ευρώ.

 

Η Moog επίσης δεν κυκλοφορεί ακόμα πλήρως αναλογικά synthesizers + πετάλια;Η αναλογικότητα είναι το βασικό μότο της εταιρίας άλλωστε.

Είμαι 100% σίγουρος για το Voyager, ότι λειτουργεί με γεννήτριες ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ολα τα synthesizer έχουν γεννήτριες ήχου. Διαφέρουν στο είδος και την υλοποίηση. Δεν είναι αυτό που κάνει κάτι αναλογικό.

Αναλογικά συνθ υπάρχουν όπως το μονοφωνικό Moog Voyager που έχει αναλογική μηχανή και επίσης κάποιες άλλες υλοποιήσεις από μπουτικ (πολύ μικρες) κατασκευάστριες σε αστρονομικές τιμές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα επειδη ειχαμε σκεφτει πριν απο καποιο καιρο, μαζι με ενα συνφοιτητη μου, να ασχοληθουμε με την σχεδιαση & prototyping ενος απλου αναλογικου συνθ περιορισμενων δυνατοτητων, βασισμενο σε σχεδιασεις του 70, κλασσικες ή μη...Ειχα αρχισει να μαζευω και την απαραιτητη βιβλιογραφια πανω στο θεμα μαλιστα, καθοτι οπως ανεφερα δεν εχω πολυπαρακολουθησει τον χωρο γενικα.

 

Το εγχειρημα μπηκε "στο ψυγειο" λογω ελλειψης πορων και χρονου. Αρχιζω ομως να το ξανασκεφτομαι...ειδικα αν υπαρχει ελλειψη τετοιων μηχανηματων απο την αγορα ενω υπαρχει ζητηση απο το αγοραστικο κοινο, ισως αξιζει να το δουμε λιγο πιο θερμα το θεμα.

 

Αnyway, sorry για το hijack  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγχειρημα μπηκε "στο ψυγειο" λογω ελλειψης πορων και χρονου. Αρχιζω ομως να το ξανασκεφτομαι...ειδικα αν υπαρχει ελλειψη τετοιων μηχανηματων απο την αγορα ενω υπαρχει ζητηση απο το αγοραστικο κοινο, ισως αξιζει να το δουμε λιγο πιο θερμα το θεμα.

 

Χρόνος = χρήμα και λείπει απ' όλους μας. Μην παρασύρεσαι... αν θες να δεις ποια ακριβώς ζήτηση υπάρχει γι' ακριβά synthesizer, δεν έχεις παρά να δεις ποιες είναι οι πωλήσεις πραγμάτων όπως το Oasys σε παγκόσμιο επίπεδο, δηλ. τίποτε το αξιοπρόσεκτο.

 

Είτε υπήρχε (και πολλές φορές ΔΕΝ υπήρχε) κάτι αξιοπρόσεκτο στα αναλογικά synths, η εποχή τους έχει περάσει και δεν πρόκειται να επιστρέψει ποτέ. Αν έχεις ταλέντο στο να φτιάχνεις synthesizers φτιάξε ένα καλό σε Java (δεν υπάρχει ούτε ένα στον πλανήτη της προκοπής) ή σε Flash (υπάρχουν, αλλά όχι σε καλή διαθεσιμότητα), είτε σε Csound (οπότε θα το αγοράσω εγώ, σε διαβεβαιώνω).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κυκλοφορουν πλεον πληρως αναλογικα synth?

 

Η αγορά είναι γεμάτη πλέον με αναλογικά synthesizers (ModCan, STS, Buchla, synthesizers.com, Helmtronic, Analog Systems, Doepfer, Vermona, Moog, DSI, Wiard, STS/Serge, Cynthia, MOTM, Cwejman,κ.λ.π.)

 

Απλά δεν είναι Roland, Korg, Yamaha. Ε και; We have shitted ourselves and the boat has toppled.  ;D

 

Κανα moog?

 

Voyager, Voyager rack και Voyager OS (το οποίο δεν παράγεται πλέον)

 

Απ'όσο ξέρω κυκλοφορούν αναλογικά synths, απλά οι τιμές τους είναι τραγικά υψηλές.

 

Μάντεψε λοιπόν πόσο κάνει αυτό το διφωνικό αναλογικό που έχω παραγγείλει από Γερμανία:

 

4699784854_9127bf2114_b.jpg

 

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω

 

anyway..το θεμα ηταν η Arturia...

παντως προσωπικα τα βλεπω εργαλεια δουλειας και ποσο προχωρουν το εργο που εχω στο μυαλλο και στα δαχτυλα μου,ειτε ειναι αναλογικα,ειτε ειναι προσωμοιωτες αναλογικου,ειτε ειναι ψηφιακα workstations.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως προσωπικα τα βλεπω εργαλεια δουλειας και ποσο προχωρουν το εργο που εχω στο μυαλλο και στα δαχτυλα μου,ειτε ειναι αναλογικα,ειτε ειναι προσωμοιωτες αναλογικου,ειτε ειναι ψηφιακα workstations.

 

Φυσικά και είναι εργαλεία... για τους λογικούς μουσικούς.

 

Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες όμως... των κακομαθημένων πλουσιόπαιδων, των ανθρώπων που πιστεύουν ότι θα αγοράσουν ένα vintage αναλογικό και θα αναρριχηθούν σε επίπεδα Jarre ως δια μαγείας, των μανιωδών συλλεκτών που τα επιδεικνύουν όπως κάνουν τα παιδάκια τα pokemon τους, κ.λ.π.

 

100 ευρω

 

You wish. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ταλέντο στο να φτιάχνεις synthesizers φτιάξε ένα καλό σε Java (δεν υπάρχει ούτε ένα στον πλανήτη της προκοπής) ή σε Flash (υπάρχουν, αλλά όχι σε καλή διαθεσιμότητα), είτε σε Csound

 

Τωρα κοιταω την Csound και φαινεται απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οχι μονο για ενα τετοιο εγχειρημα αλλα και για πολλα αλλα που εχω στο μυαλο μου (ο χωρος του signal processing ειναι ο τομεας στον οποιο αρχιζω να κινουμαι ακαδημαικα).

Κοιτα να δεις τι μαθαινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα κοιταω την Csound και φαινεται απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οχι μονο για ενα τετοιο εγχειρημα αλλα και για πολλα αλλα που εχω στο μυαλο μου (ο χωρος του signal processing ειναι ο τομεας στον οποιο αρχιζω να κινουμαι ακαδημαικα).

Κοιτα να δεις τι μαθαινεις...

 

Αν δεν ήξερες τη Csound και την άκουσες από 'μένα (παρ' ότι την έχουμε αναφέρει και άλλες φορές στο παρελθόν, και εγώ και ο OurDarkness), τότε χρωστάς μπυρίτσα... :)

 

Αν θέλεις και άλλες τέτοιες πληροφορίες, πες μου να σε αρρωστήσω... μέχρι τότε, δες τι μπορεί να γίνει με flash (αλλά πρόσεχε μη λιποθυμήσεις).

 

http://www.audiotool.com/app

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου