Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηξούλα. Από που προκύπτει ότι οι Έλληνες είναι "μπροστά" στην πειρατεία ψηφιακού υλικού;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να επισημάνω ότι δεν καταλαβαίνω τη ανάλυσή σου περί γυφταριού, πτωχεύσεων, κλπ...

 

Να το αναλύσω περισσότερο λοιπόν:

 

Η καταπάτηση δικαιωμάτων που απορρέουν από τη πνευματική ιδιοκτησία, είναι άθλημα του σύγχρονου δυτικότροπου πολίτη. Θα βρεις ελάχιστους νομάδες μογγόλους που να ασχολούνται με αυτό το θέμα, διότι έχουν να ασχοληθούν με άλλα πράγματα, π.χ. τη πιθανότητα να ψοφήσει η καμήλα τους και να πρέπει να την τεμαχίσουν στο χιόνι πριν προλάβει να σαπίσει και να μην είναι χρήσιμη για τροφή.

 

Εξ' ορισμού λοιπόν, θα βρεις την πειρατεία λογισμικού να συντελείται σε σύγχρονα αστικά σπίτια, μπροστά σε υπολογιστές, ενώ υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα και ενώ ο άνθρωπος που χειρίζεται τον υπολογιστή έχει τουλάχιστον δύο γεύματα την ημέρα (+ ένα φραπέ, στην ελλάδα).

 

Αυτό το επίπεδο ζωής (σπίτι, ηλεκτρικό, νερό, δύο γεύματα και ένας καφές) ΔΕΝ είναι αυτονόητο στον πλανήτη: ακόμη και σήμερα τεράστια ποσοστά ανθρωπίνων πληθυσμών ΔΕΝ το έχει.

 

Εκείνοι που όντως το έχουν, το απέκτησαν είτε εργαζόμενοι (ως πρόσωπα και έθνη), είτε δανειζόμενοι (ως πρόσωπα και έθνη). Δεν βλέπεις δηλ. κάτι περίεργο... Κάποιοι σου δανείζουν χρήματα, πεπεισμένοι ότι θα τα χρησιμοποιήσεις για να προοδεύσεις και εσύ τα χρησιμοποιείς για να απολαύσεις ένα επίπεδο ζωής για το οποίο δεν εργάστηκες και - στηριγμένος σε αυτό το επίπεδο ζωής - αποκτάς και ένα μάτσο πάθη (όπως η πειρατεία).

 

Μάλιστα, το κάνεις υπερηφανευόμενος για το πόσο κουτοί είναι αυτοί που σου δάνεισαν τα χρήματα, και μάλιστα ασκώντας πειρατεία στο δικό τους προϊόν (δεν έχω ακούσει ποτέ για πειρατεία ελληνικού λογισμικού ή δίσκων του Σκαλκώτα).

 

Ε, δεν είσαι τότε για χέσιμο ως πολίτης της Ευρώπης (σχηματικώς μιλώντας); Δεν είσαι "γυφταριό"; Δεν είσαι νο1 υποψήφιος για πτώχευση;

 

Είναι κατανοητό τώρα;

 

@octopus: Αυτό μετριέται σα μέγεθος εξαρτώμενο από πολλά πράγματα, όπως ο βαθμός τεχνολογικής εγρήγορσης, το κατά κεφαλήν εισόδημα, αυτά που γράφει ο marathon κλπ. H Ελλάδα, σε συνάρτηση με όλα αυτά, είναι πρώτη και όχι από τις πρώτες.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κατανοητό τώρα;

Μάλλον όχι...και δεν το βλέπω να απαντάει στο αρχικό ερώτημα...αλλά μου αρέσει όπως τα γράφεις...ας είσαι και εκτός θέματος. ;)

Ο Σκάντζος, αρχικά, δεν λέει για τη Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξες στην Ελλάδα αλλά παγκοσμίως...πως καταφέραμε πάλι κανα2 να τα έχουν με τον φραπέ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@octopus: Αυτό μετριέται σα μέγεθος εξαρτώμενο από πολλά πράγματα, όπως ο βαθμός τεχνολογικής εγρήγορσης, το κατά κεφαλήν εισόδημα, αυτά που γράφει ο marathon κλπ. H Ελλάδα, σε συνάρτηση με όλα αυτά, είναι πρώτη και όχι από τις πρώτες.

 

Sorry αλλά δεν πείθομαι. Και αν έχω πεί πόσο μπετά είμαστε, αλλά η παραπάνω λογική είναι καθαρά υποθετική. Εκτός βέβαια αν έχεις κάποια επίσημη έρευνα διαθέσιμη, τότε να το συζητήσουμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι...και δεν το βλέπω να απαντάει στο αρχικό ερώτημα...αλλά μου αρέσει όπως τα γράφεις...ας είσαι και εκτός θέματος. ;)

 

Δεν είμαι εκτός θέματος.

 

Το θέμα είναι "Πενυματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις". Όπως διευκρίνησα νωρίτερα, οι "τεχνολογικές εξελίξεις" σχετίζονται με το θέμα της πειρατείας μόνο όταν έχουν πρόσβαση σε αυτές (τις εξελίξεις) πολίτες που δεν έχουν κερδίσει αυτό το δικαίωμα με την εργασία τους.

 

Ο OP αναρρωτιέται (ελπίζω καλοπροαίρετα) αν το φαινόμενο της πειρατείας ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στις τεχνολογικές εξελίξεις και του απαντώ ότι δεν οφείλεται σε αυτές, αλλά στα κακά μυαλά που έχουν μερικοί άνθρωποι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός βέβαια αν έχεις κάποια επίσημη έρευνα διαθέσιμη, τότε να το συζητήσουμε.

http://www.nationmaster.com/graph/cri_sof_pir_rat-crime-software-piracy-rate

 

Ο OP αναρρωτιέται (ελπίζω καλοπροαίρετα) αν το φαινόμενο της πειρατείας ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στις τεχνολογικές εξελίξεις και του απαντώ ότι δεν οφείλεται σε αυτές, αλλά στα κακά μυαλά που έχουν μερικοί άνθρωποι.

Σε αυτό συμφωνώ (στα κακά μυαλά) αλλά θα επιμείνω ότι οι τεχνολογικές εξελίξεις βοηθάνε όσο ποτέ...τόσο σαν να το κάνουνε επίτηδες ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δεν πείθομαι. Και αν έχω πεί πόσο μπετά είμαστε, αλλά η παραπάνω λογική είναι καθαρά υποθετική. Εκτός βέβαια αν έχεις κάποια επίσημη έρευνα διαθέσιμη, τότε να το συζητήσουμε.

 

http://www.economist.com/research/articlesBySubject/displaystory.cfm?subjectid=7933596&story_id=9248524

 

Για δες ποια είναι η πρώτη χώρα της ΕΕ που εμφανίζεται....

 

Τώρα όμως δε θέλω εγώ να το συζητήσουμε, διότι πήρες μία θέση χωρίς να είσαι ενημερωμένος, και αυτό με προσβάλλει διότι (σε αυτή τη συζήτηση) αντιπροσωπεύει ακριβώς όλα αυτά που επικρίνω. Σόρυ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.economist.com/research/articlesBySubject/displaystory.cfm?subjectid=7933596&story_id=9248524

 

Για δες ποια είναι η πρώτη χώρα της ΕΕ που εμφανίζεται....

 

Τώρα όμως δε θέλω εγώ να το συζητήσουμε, διότι πήρες μία θέση χωρίς να είσαι ενημερωμένος, και αυτό με προσβάλλει διότι (σε αυτή τη συζήτηση) αντιπροσωπεύει ακριβώς όλα αυτά που επικρίνω. Σόρυ.

 

Δεν πήρα καμία θέση, ερώτηση έκανα γιατί διάβαζα απόψεις χωρίς να βλέπω στοιχεία. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου, απλά θέλω κάτι παραπάνω. Αααα, και μην κάνεις μούτρα  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πιστέψουμε? Βλέπουμε (καθημερινά) το νόμισμά της σε σχέση με τα άλλα (και δεν θέλω να πιστέψω και τον Superfunk kπου λέει ότι θα πάει στο 1,50 στο τέλος του χρόνου ) και τους ανέργους της. Αμερική δεν είναι μόνο η Νέα Υόρκη...

 

Ωπα...φρενο...το γεγονος οτι η μακροοικονομια της δεν παει και τοσο καλα,δε σημαινει οτι η χωρα..παραπαιει....απο οικονομικης (το 90% των πολυεθνικων που παραγουν το...90% των προϊοντων που καταναλωνει ο πλανητης ειναι Αμερικανικες),ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ (εδω δεν χρειαζεται καμμια αναλυση) ,τεχνολογικης & καλλιτεχνικης-πολιτιστικης αποψης εξακολουθει να ειναι το νουμερο 1 by far & για να την πιασουν τα εθνη που κατονομαζεις χρειαζονται καμμια 200αρια χρονια ακομα...

 

Αλλα ακομα και απο μακροοικονομικη αποψη να το δεις,θα δεις οτι οι ΗΠΑ ανηκουν στις χωρες αυτες (με πρωταθλητη βεβαια την Ελλαδα) που χρωστανε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ που δεν συμφερει ΚΑΝΕΝΑΝ να πτωχευσουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να πάρει ........

Κάπου έχω χάσει της σημειώσεις μου από το προπέρσινο φεστιβαλ τέχνης στην Αυστρία (Graz αν δεν απατώμαι) σχετικά με πολλές συζητήσεις με εκτεταμένη επιχειρηματολογία πάνω στο αντικείμενο "Τέχνη και Πνευματικά Δικαιώματα" αμφοτέρων πλευρών (ναι, και στις προηγμένες χώρες υπάρχουν υπέρμαχοι τις ελεύθερης και μη εκμεταλλεύσιμης διακίνησης της τέχνης).

 

Αλλά επειδή βαριέμαι ασύστολα της επιχειρηματολογίες του στυλ "εμείς οι Ούννοι και φτωχοί τω πνεύματι φραπεδοεφευρέτες and good for nothing else βδέλες της γης" δεν θα τις ψάξω άλλο μιας και δεν είναι σωστό να χαλάσουμε την συγκεκριμένη περιοδικότητα, ένταση και έκφραση των τοποθετήσεων πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Ευτυχώς πάντως που η ΙΒΜ προτίμησε το Open Architecture τότε. Κακό του κεφαλιού της, καλό όμως για εμάς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου