Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ή ευτυχώς "μουσική βιομηχανία" και μουσικός δημιουργός ήταν αλληλένδετα από την αρχή που υπήρξε η μουσική σαν "προϊόν" σε ράφι. Η συμφωνίες μεταξύ τους είναι προβληματικές (λεόντιες) αλλά δεν είναι θέμα της συζήτησης μας το αν εγώ βγάζω 10 ευρώ και όχι 1000 από τη δουλειά μου σαν δημιουργός. Ας ανοίξουμε άλλη κουβέντα γι αυτό το πολύ σημαντικό θέμα.

Μα συζητώ για το πολύ συγκεκριμένο ζήτημα.

Η πειρατεία, όπως αποδεικνύουν αρκετές μελέτες ("The Effect of File Sharing on Record Sales, An Empirical Analysis" των Oberholzer & Strumpf αλλά και οι έρευνες του Aram Sinnreich της JupiterResearch) υπάρχει πιθανότητα να ΜΗΝ επιρρεάζει τις πωλήσεις (ίσως και το αντίθετο).

Εξάλλου, στην τελευταία σελίδα της - πρώτης - έρευνας, θα δείτε ότι η Γη της Επαγγελίας είναι πρωταθλήτρια στο downloading και όπως γνωρίζετε αυτοί που "πλήττονται" περισσότερο είναι οι μεγάλοι αστέρες του μουσικού στερεώματος της.

Εάν πιστεύετε βέβαια ότι τα έσοδά τους είναι μειωμένα, πάσο.

 

Και ζητώ συγγνώμη από τον Σκάντζο που για αλλού ξεκίνησε και αλλού το πήγαμε.

Συνεπικουρούντος εμού.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχαν μάλιστα και δικά τους κασετο-compilations τα οποία ορισμένες φορές ήταν τόσο επιτυχημένα που τα έκαναν και σειρές.

 

Τι μου θύμησες τώρα;

 

Η μουσική όπως και το λογισμικό, ως προιόντα του παγκοσμιοποιημένου εμπορίου, διαμορφώνονται από πλευράς κοστολόγησης από την τροφοδότηση με χρήμα της αλυσίδας διακίνησης (κάποιος πρέπει να πληρώσει τον φορτηγατζή με το κοντέινερ). Κάποιες φορές η τροφοδότηση αυτή γίνεται ομαλά, σπάνια όμως, και άλλες φορές δημιουγούνται στρεβλώσεις αυξάνοντας το κόστος.

 

Η τεχνολογία μπορεί να "κοντύνει" δραστικά την αλυσίδα διανομής, και το κάνει ήδη, ή ακόμα και να την εξαλείψει τελείως φέρνοντας σε άμεση επαφή τον δημιουργό με τον καταναλωτή με αποτέλεσμα την μείωση του κόστους. Δεν μιλάμε για κάτι κακό ή καλό, αλλά για αλλαγή των κανόνων.

 

Βέβαια στην πορεία αυτοί που τρέφονται από τα ενδιάμεσα στάδια θα βγούν χαμένοι, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για την συντήρηση ενός συστήματος που χωρίς αμφιβολία δεν είναι πλέον το αποδοτικότερο και χρίζει άμεσης βελτίωσης. Ούτε φυσικά μπορεί να "γεννήσει" επιχειρηματολογία κατά των τεχνολογικών εξελίξεων.

 

Επίσης, η καλλιτεχνική δημιουργία, όντας αποτέλεσμα βαθύτερων διεργασιών, δεν εξαρτάται από τις τεχνολογικές εξελίξεις. Η διάδοση των έργων όμως είναι a whole new ball game.

 

Άρα, τεχνολογία GOOOOD, τα υπόλοιπα τα συζητάμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δείτε ότι η Γη της Επαγγελίας είναι πρωταθλήτρια στο downloading

 

Στο ΝΟΜΙΜΟ downloading,φυσικα και εκει γινεται της κακομοιρας στο παρανομο downloading μουσικης και ταινιων κυριως (η χρηση "σπασμενου" software ειναι μικρη),ομως πολλοι ανθρωποι εχουν χασει τα παντα μια και οσους πιανουν τους μαμανε κανονικα (τα προστιμα ειναι πολλες χιλιαδες δολλαρια & οδηγουν τις περισσοτερες φορες  στην πτωχευση τους παραβατες και στην κατασχεση ολων των περιουσιακων τους στοιχειων),εδω ευτυχως μας..."προστατευει" η αρχη προστασιας των προσωπικων δεδομενων ....

 

και όπως γνωρίζετε αυτοί που "πλήττονται" περισσότερο είναι οι μεγάλοι αστέρες του μουσικού στερεώματος της.

Εάν πιστεύετε βέβαια ότι τα έσοδά τους είναι μειωμένα, πάσο.

 

τα εσοδα τους απο τις ΠΩΛΗΣΕΙΣ δισκων ειναι ΠΟΛΥ μειωμενα,απο την αλλη τα εσοδα απο τις ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ειναι αυξημενα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αμφισβητηθεί από κάποιες φωνές με επίσημο τόνο, που όμως δεν έχουν συνέχεια (βλέπε piratebay party στη Σουηδία που κατέβασε ρολά).

Σας διαβεβαιώνω, ότι πουθενά σε οποιοδήποτε (φυσικά νόμιμο) παζάρι που στήνεται στη Σουηδία δεν έχω βρει ποτέ παράνομο cd. Όταν μάλιστα κάποια στιγμή αφελώς ρώτησα, μου είπαν ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε διακίνηση και κανείς δεν τολμάει να πουλήσει τέτοιο προϊόν.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μάλιστα κάποια στιγμή αφελώς ρώτησα, μου είπαν ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε διακίνηση και κανείς δεν τολμάει να πουλήσει τέτοιο προϊόν.

 

Γιατί υπάρχει εφαρμόσιμη αποτρεπτική νομοθεσία που εδώ δεν...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα βλέπω ότι η πνευματική ιδιοκτησία πλησιάζει ενα μεγάλο μετασχηματισμό ή και στο ιστορικό της τέλος. ...

 

Εδώ και λίγα χρόνια είναι πολύ εύκολο λόγω της ψηφιοποίησης να αντιγράψουμε βιβλία, δίσκους, κλπ, και να τα διανείμουμε. Όπως λοιπόν ήταν εφικτό να πουλάμε τη μουσική όταν καταφέραμε να τη γράψουμε στο δίσκο, έτσι σήμερα που την κάναμε δυαδικά ψηφία είναι εφικτό να τη χαρίζουμε.

 

 

Μια διόρθωση στο αρχικό ποστ. Η πνευματική ιδιοκτησία δεν πρόκειται να έρθει στο τέλος της επειδή δημιουργούνται αντίτυπα. Τα πνευματικά δικαιώματα μιας δημιουργίας είναι και παραμένουν του δημιουργού.

 

Δηλαδή αν γράψω εγώ ένα βιβλίο, εγώ το έχω γράψει είτε στο δώσω εσένα μετά και το διαβάσεις είτε το διάβάσει κάποιος άλλος.

 

Το γεγονός της ευκολίας της διακίνησης πνευματικής δημιουργίας σήμερα φέρνει ανασχηματισμό οπωσδήποτε στη δημιουργία.

Όπως το βλέπω εγώ επειδή τα πνευματικά δημιουργήματα ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνονται μιας και απαιτούν κόπο και δουλειά, η δημιουργία θα στοχευθεί κυρίως σε αυτά που πλήρώνονται, πχ μουσική για ταινίες θα μπορούσε να είναι ένα παράδειγμα.

 

Ως προς την δισκογραφική μουσική πάντως η αλλαγή θα είναι τεράστια ως προς το πως θα κινηθούν και θα λειτουργήσουν οι μπάντες. Οι φόρμες που πούλαγαν μέχρι τώρα έχουν απαξιωθεί και λογικό είναι, μιας και μεγαλο ποσοστό της δημιουργίας πιανόταν σε σίγουρες λύσεις και δημιουργία εμπορεύματος. Εφ' όσον το μουσικό αγοραστικό κοινό έχει χορτάσει από αυτό το προϊόν θα στραφεί αλλού.

 

Έχω ακούσει και θα με ενδιέφερε να επιβεβαιωθεί ότι σε νόμιμα κλαμπ (όχι πχ σαν αυτά στην Ελλάδα) οι dj που παίζουν μουσική που έχουν αγοράσει (αυτό και αν ισχύει στα περισσότερα Ελληνικά μπαρ) δίνουν και κάποιο συνεχές εισόδημα στην δισκογραφική από την αναπαραγωγή των κομματιών τα βράδια. Αν ισχύει αυτό σίγουρα η ποπ μουσική (beat, rnb κλπ) έχει ακόμα υλικό για να κρατιέται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΕΠΙ φροντιζει να εισπρατει ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΔΕΚΑΡΑΣ τα δικαιωματα των δημιουργων απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δημοσια εκτελεση τους (ναι ακομα και το ****μπαρο του Μητσου που παιξαμε χθες το βραδυ τα σκαει κανονικα στην ΑΕΠΙ).

 

Τα μονα πνευματικα δικαιωματα που χανονται ειναι τα ΜΗΧΑΝΙΚΑ δικαιωματα (δηλ.τα πνευματικα δικαιωματα καθε συνθετη απο την ΚΟΠΗ καθε cd) τα οποια λογω της περιορισμενης πωλησης cd εχουν σχεδον εξαφανιστει.

 

Ομως ακομα και αν ο ραδιοσταθμος παιζει ΠΑΡΑΝΟΜΟ cd (κατεβασμενο ή αγορασμενο απο τον...αγαπη της γειτονιας σας... ;D) ,ο δημιουργος θα παρει τα πνευματικα του δικαιωματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΝΟΜΙΜΟ downloading,φυσικα και εκει γινεται της κακομοιρας στο παρανομο downloading μουσικης και ταινιων κυριως

Μιλάω για το παράνομο.

Εάν έχεις δει ποτέ από που προέρχεται η συντριπτική πλειονότητα των ip των peers / seeders που κάνουν παράνομο downloading;

 

Από την άλλη βέβαια, είναι η δεν είναι αισχρό όταν οι δισκογραφικές χρεώνουν για download με την άθλια ποιότητα ήχου (χωρίς το έξοδο του φυσικού προϊόντος) κόστος δυσανάλογο των εξόδων τους;

Οι πωλήσεις δεν μειώθηκαν δραματικά και είναι διαπιστωμένο.

Όσο για τις τιμωρίες, πολύ θα ήθελα να δω πραγματικά στοιχεία σε ποσόστωση χρήσης και όχι τα πυροτεχνήματα που μια στο τόσο δημοσιεύονται.

 

τα εσοδα τους απο τις ΠΩΛΗΣΕΙΣ δισκων ειναι ΠΟΛΥ μειωμενα,απο την αλλη τα εσοδα απο τις ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ειναι αυξημενα.

Αυτό επίσης χρήζει μεγάλης συζήτησης. Οχι αμφισβήτησης.

 

Τι θα γινόταν όμως εφόσον οι δισκογραφικές παρείχαν καλυτερης ποιότητας υλικό σε μειωμένη τιμή;

Τι θα γινόταν εάν υπήρχε και η εναλλακτική προσφοράς βασικού προϊόντος (περίπου σαν και αυτό που αγοράζουμε) χωρίς την υπερβολική χρέωση;

Αλλά χωρίς διανομή, με αθλιας ποιότητας cd και μίνιμαλ εκτυπώσεις χειρίστου είδους να ζητάς 20άρικο, μάλλον έλκεις το "κακό".

 

Σας διαβεβαιώνω, ότι πουθενά σε οποιοδήποτε (φυσικά νόμιμο) παζάρι που στήνεται στη Σουηδία δεν έχω βρει ποτέ παράνομο cd. Όταν μάλιστα κάποια στιγμή αφελώς ρώτησα, μου είπαν ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε διακίνηση και κανείς δεν τολμάει να πουλήσει τέτοιο προϊόν.

To θέμα "μαύρος με CD" και internet penetration rate ανα χώρα, θα μπορούσε να συζητηθεί.  ;)

Σαφώς βέβαια και είναι απαράδεκτο θέαμα και γελιοποίηση του νόμου.

Και ζούμε τόσες πολλές στην απλή καθημερινότητά μας......

 

Μια διόρθωση στο αρχικό ποστ. Η πνευματική ιδιοκτησία δεν πρόκειται να έρθει στο τέλος της επειδή δημιουργούνται αντίτυπα. Τα πνευματικά δικαιώματα μιας δημιουργίας είναι και παραμένουν του δημιουργού.

 

Το γεγονός της ευκολίας της διακίνησης πνευματικής δημιουργίας σήμερα φέρνει ανασχηματισμό οπωσδήποτε στη δημιουργία.

Συμφωνώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά χωρίς διανομή, με αθλιας ποιότητας cd και μίνιμαλ εκτυπώσεις χειρίστου είδους να ζητάς 20άρικο, μάλλον έλκεις το "κακό".

 

τι εννοεις αθλιο?

 

ο ηχος του cd ειναι δεδομενος,οπως αλλωστε και του mp3,καλυτερος δεν γινεται (εξαλλου ετσι κι αλλοιως το 90% των Αμερικανων απο i-pod ακουει μουσικη οποτε χεστηκαν για την...ποιοτητα... ;D).

 

αγοραζω δεκαδες cd καθε χρονο (σε τιμες 3-15 ευρω,το 20ρικο δεν παιζει πια,ειδικα στη μουσικη που ακουω ΕΓΩ,δηλ.ΟΧΙ mainstream rock,ειναι ΗΛΙΘΙΟ να κατεβαζει καποιος παρανομα μια και με με 3-7 ευρω βρισκει τα παντα σε cd σε εξαιρετικη ποιοτητα ) και ολα εχουν εξαιρετικες παραγωγες και εξαιρετικο ηχο,τωρα για το artwork παρολο που κυκλοφορουν cd με εξαιρετικα εξωφυλλα παντα σε σχεση με το βυνιλιο θα χανουν λογω χωρου,εξαλλου κοιταζοντας την πλειονοτητα των ΧΙΛΙΑΔΩΝ βυνιλιων που εχω,δυστυχως τα περισσοτερα εχουν ΑΘΛΙΟ ηχο (ελληνικες κοπες) και ακομα αθλιοτερα (και φτηνιαρικα ) εξωφυλλα.... ;D

 

 

Οι πωλήσεις δεν μειώθηκαν δραματικά και είναι διαπιστωμένο.

 

ναι γιατι στις πωλησεις συμπεριλαμβανεται και το ΝΟΜΙΜΟ downloading το οποιο στις ΗΠΑ ειναι μεγαλυτερο του παρανομου.

 

αλλα οι πωλησεις cd εχουν μειωθει δραματικα,περιεργως οι πωλησεις DVD εχουν αυξηθει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απάντηση από Νάξο (για αυτό λείπω τόσο καιρό...)

 

1. Ως δημιουργός και επαγγελματίας μουσικός ΕΛΠΙΖΩ σε αλλαγή στους νόμους περι πνευματικής ιδιοκτησίας.

2. Η Ελλάδα δεν είναι επιτέλους το μπουρδελ@ που θέλουν κάποιοι εδώ μέσα να παρουσιάζουν. Αμάν πια με αυτό το πράγμα με την Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι ότι είναι, λίγο μικρή, λίγο ξεροκέφαλη, λίγο όμορφη, λίγο στο χαμό... αλλά μέχρι εκεί.

 

Πλέον, έχοντας 2 τρανταχτά (για εμένα) παραδείγματα εδώ μέσα (στο νοιζ), μπορώ να πω, ότι οι ίδιοι οι δημιουργοί, οι Έλληνες, χαρίζουν τη μουσική τους σε εμάς. Καταλαβαίνουν οι ίδιοι, αφουγκράζονται, μαθαίνουν και χαρίζουν. Έχουν αλλάξει οι καιροί και οι εποχές. Και το ίδιοι συμβαίνει σε όλο το κόσμο (βλέπε τις χιλιάδες μπάντες στα youtube/facebook/myspace/soundclick/acidplanet/κιεγωδεξερωποιοι).

 

Είναι πολύ μπερδεμένο, συμφωνώ, αλλά τελικά δεν είναι μόνο η πειρατεία που πρέπει να στοχεύσουμε, ούτε κάποιες χώρες ειδικά, ούτε κάποια μερίδα κατοίκων. Από πότε φτάσαμε σε Ιντερνετικό ρατσισμό;

 

Αυτά... Πάω για μπάνιο, άρα δε θα απαντήσω για 2-3 μέρες ακόμη (μέχρι να γυρίσω Πέμπτη βράδυ). Όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να με πάρει τηλ, να μου την πει, να δει κάποιο παλιό μου θρεντ πριν κανά χρόνο και, περι youtube κλπ... ή να περιμένει τέλος πάντων να μπορώ να απαντήσω!

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου