Προς το περιεχόμενο

Tom Waits.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ: http://tomwaits.lyrics.info/ και οι στίχοι του Tom Waits ανά άλμπουμ.

 

Για να μην ξεχνάμε ότι, εκτός των άλλων, μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους ποιητές του 20ου αιώνα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηχογράφησα κάτι εντελώς πρόχειρο σε πέντε λεπτά, μόνο για να μου πείτε τη γνώμη σας, αν πλησιάζω τον ήχο κλπ. Είναι λίγο ασυγχρόνιστο και  κακώς ηχογραφημένο, αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία... 8)

 

Tom Waits ξε-Tom Waits, αυτό που άκουσα μου άρεσε πολύ- και θα το έλεγα ακόμα κι' αν δεν ήξερα ότι είσαι 17 και παίζεις μόλις τρία χρόνια. Μπράβο σου.

 

Α, ένας τρόπος να αναπτυχθείς μουσικά είναι και το να αναπτυχθείς πνευματικά- γενικότερα. Διάβαζε, μορφώσου. Ασχολήσου με άλλες τέχνες- σινεμά, λογοτεχνία κλπ.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα κάτι εντελώς πρόχειρο σε πέντε λεπτά, μόνο για να μου πείτε τη γνώμη σας, αν πλησιάζω τον ήχο κλπ. Είναι λίγο ασυγχρόνιστο και  κακώς ηχογραφημένο, αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία... 8)

 

 

 

 

Δεν ξερω αν ειναι ηχος TW αλλα αυτο δεν πρεπει να σε απασχολει καθοτι ειναι θαυμασιος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tom Waits ξε-Tom Waits, αυτό που άκουσα μου άρεσε πολύ- και θα το έλεγα ακόμα κι' αν δεν ήξερα ότι είσαι 17 και παίζεις μόλις τρία χρόνια. Μπράβο σου.

 

Α, ένας τρόπος να αναπτυχθείς μουσικά είναι και το να αναπτυχθείς πνευματικά- γενικότερα. Διάβαζε, μορφώσου. Ασχολήσου με άλλες τέχνες- σινεμά, λογοτεχνία κλπ.

:)

 

Κατ'αρχάς ευχαριστώ  ;) Όσο γι αυτό που είπες, πέρα από τη μουσική που ψάχνομαι και παίζω αρκετά όργανα (κιθάρα, μπάσο, ukulele, blues harp κλπ) το δεύτερο μεγαλύτερο πάθος μου είναι ο κινηματογράφος.. ;) Βλέπω δεκάδες ταινίες, και για την ακρίβεια φέτος έφτιαξα μια λίστα με ταινίες που ήθελα να δω και δεν έιχα δει..από τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα έχω δει 110 ταινίες...Και για τα βιβλία...επίσης διαβάζω αρκετά(Kerouac, Vonnegut, Kafka, McCarthy, Roth, Bukowski, Blake και πολλούς άλλους...) Πάντως πιστεύω οι τέχνες ΓΕΝΙΚΑ, με έχουν επιρρεάσει στο παίξιμο, στη φιλοσοφία μου, και στη δομή των κομματιών/στίχων που γράφω και μπορούν να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε, αρκεί να ασχοληθεί...Άλλωστε και ο ίδιος ο Waits, είναι τρομερός ποιητής....

 

ΥΓ: Ξέχασα να το πω, αλλά το κομμάτι είναι το θέμα της σειράς "Black Books". (όποιος δεν το έχει δει, ας το ψάξει - αξίζει απίστευτα) Χρησιμοποίησα την tele μου, Line6 Gearbox για να φτιάξω τον ήχο και Riffworks για να το ηχογραφήσω, και τέλος την πιο βολική -για μενα- πένα, ένα κέρμα των 50 cents...

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι ηχος TW αλλα αυτο δεν πρεπει να σε απασχολει καθοτι ειναι θαυμασιος. ;)

 

Είναι ο ήχος που χρησιμοποιώ όταν παίζω, και είναι φτιαγμένος στο Gearbox της Line6. Τον έφτιαξα έτσι, καθώς α) μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, και τον θεωρώ ιδανικό για το 90% των πραγμάτων που παίζω, β) όχι για να "μιμηθώ" τον Tom Waits, αλλά να πλησιάσω -ως ένα σημείο- το ύφος που απαιτεί η συγκεκριμένη μουσική.

 

Οι επιρροές μου για αυτό το αποτέλεσμα ήταν: το θέμα του Black Books και ο Judah Bauer εδώ:

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ουίσκυ δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα...

 

Διαφωνώ.

Τα πρότυπα ζωής και τέχνης του Waits έχουν να κάνουν εν πολλοίς με την γενιά των beat. Είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτοί οι άνθρωποι συνέδεαν την έκσταση του μυαλού(συστατικό αναγκαίο για την τέχνη τους) με το αλκοόλ.

Το έλεγαν, ούτως ή άλλως και οι ίδιοι. Το τρίπτυχο «μέθυσος, ποιητής και αλήτης» το ανέφερε ο ίδιος ο Κέρουακ για να περιγράψει την ζωή και την τέχνη του. Υπάρχουν πολλά άλλα παραδείγματα, ας μην σας κουράσω.

Όσο για τον Waits, είναι γνωστός ο αγώνας που έδωσε για να απεξαρτηθεί απ’ το αλκοόλ.

Επίσης είναι γνωστό πως όχι μόνο αντλούσε έμπνευση απ’ την αλήτικη ζωή(που ζούσε και ο ίδιος) αλλά αμφέβαλλε πολύ για το αν θα καταφέρει να γράφει την μουσική που έγραφε αν ξέκοβε απ’ αυτήν. Ευτυχώς, όπως ξέρουμε, συνέχισε να γράφει σπουδαία μουσική.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για πιο πολλές λεπτομέρειες, μπορεί να διαβάσει το (εξαιρετικό) Αθώος στα όνειρά σου, εκδ. ΚΟΑΝ, 2008.

Όλα αυτά φυσικά δεν μας αφορούν άμεσα. Έχουμε την τύχη και ακούμε αυτή τη μουσική και αυτό αρκεί.

Εδώ: http://tomwaits.lyrics.info/ και οι στίχοι του Tom Waits ανά άλμπουμ.

 

Για να μην ξεχνάμε ότι, εκτός των άλλων, μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους ποιητές του 20ου αιώνα.

 

 

 

Πράγματι, οι στίχοι του είναι θαυμάσιοι. Ας μην ξεχνάμε την μεγάλη συμβολή της γυναίκας του σ'αυτο.

 

Δεν ξερω αν ειναι ηχος TW αλλα αυτο δεν πρεπει να σε απασχολει καθοτι ειναι θαυμασιος. ;)

+1  ;)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφέβαλλε πολύ για το αν θα καταφέρει να γράφει την μουσική που έγραφε αν ξέκοβε απ’ αυτήν

 

Από το τραγούδι "Please call me baby" του άλμπουμ "The Heart Of Saturday Night":

 

 

If I exorcise my devils

Well my angels may leave too

 

 

:)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το τραγούδι "Please call me baby" του άλμπουμ "The Heart Of Saturday Night":

 

 

 

:)

 

Ακριβώς. Είναι το ίδιο πράγμα που φοβόταν ο Cave, o Lou Reed και τόσοι άλλοι.

 

Ευχαριστώ που μου θύμισες αυτόν τον ωραίο στίχο.

:)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου