Προς το περιεχόμενο

Brad Paisley's new rig


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

... ενώ θα ήταν λογικότερο να είναι... η χώρα της Country.

 

Ειναι παντως γεγονός οτι η πλειοψηφία των μουσικών  σνομπάρει το συγκεκριμένο είδος, η απλά όπως προαναφέρθηκε ασχολούνται όλοι με hard,metal κτλ και ολα τα παρεμφερή. Δεν είπαμε ότι θα πρέπει να είμαστε η χώρα της country, αλλά καλό είναι για τους κιθαρίστες να ακούσουν λίγο κάποιους μουσικούς του μεγέθους του  brad paisley , brent mason , albert lee , Will ray , Jerry donahue κτλ

 

Riiiiight.  ;D

 

Πάντως too much of (several) good thing(s) χρησιμοποιεί ο Brad... αναρωτιέμμαι κατά πόσο ρέπει προς την υπερβολή μια τέτοια προσέγγιση (π.χ. ένας ενισχυτής για διαφορετικό gain level).  ::)

 

αν ακουσεις το ήχο θα καταλάβεις ... :)

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακουσεις το ήχο θα καταλάβεις ...

 

οντως αν και στους 2 πρωτους δισκους χρησιμοποιει μονο εναν AC30,την παλια του Tele & ενα αναλογικο delay και το....ιδιο ακουγεται.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτός ο μοναδικός ήχος βγαίνει από τη βασική αρχη να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα 2 ενισχυτές, ένα καθαρό και έναι βρώμικο. Βέβαια σίγουρα τον εμπλουτίζει με διάφορα εφέ. Τα βρώμικα που ακούγονται βγαίνουν ως επι το πλείστον από τους Ζ amps. Αλλά  ακόμα και στα πιό βρώμικά του , πάντα έχει και έναν καθαρό ενισχυτή να παίζει ταυτόχρονα, συνήθως τον AC30. Προφανώς για να αλλάζει τις αναλογίες βρώμικων καθαρών μέσα στο κομμάτι , αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τόσους ενισχυτές, για να τα έχει σαν preset.

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@strawhats7

 

Ο τρόπος που έκανες quote δυσκολεύει να κάνω κι'εγώ παράθεση στα δικά σου. Να είσαι σίγουρος πάντως ότι από τα ονόματα που αναφέρεις διαθέτω εκτενή δισκογραφία. Και πάντοτε έχω την πεποίθηση ότι πρέπει να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά για οποιοδήποτε άκουσμα. Καθώς είσαι νέος στο forum πιθανώς δεν έχεις πάμπολα posts μου που υποστηρίζουν το τελευταίο.  ;)

 

Ωστόσο είμαι αντίθετος στο να διαλέγει κάποιος το "μικρότερο από τα δύο κακά", if you know what I mean.  ;) Τα κολλήματα είναι πάντοτε δυσάρεστα.

 

Σχετικά με τον Brad τώρα, εφόσον έβγαζε (πράγμα που πιστεύω απόλυτα) τον ίδιο ήχο με πολύ απλούστερο εξοπλισμό (όπως όλοι οι μεγάλοι παίκτες μπορούν, άλλωστε), όλη αυτή η υπερβολή μου κάνει λίγο... Ntallaras, n'est pas?  ;D Εξάλλου, αν δεν απατώμαι, κάτι αντίστοιχο δεν είναι ο Brad για τους Αμερικάνους?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και κανεις στην ελλαδα που να κανει τετοια η μπα?

 

Τσέκαρε τον Telecaster Nick (κιθαρίστα των Dustbowl) ο οποίος το χρησιμοποιεί κατά κόρον

 

www.myspace.com/the_dustbowl

www.myspace.com/nickfysakis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου, αν δεν απατώμαι, κάτι αντίστοιχο δεν είναι ο Brad για τους Αμερικάνους?  

 

 

 

Δυστυχως ..ΑΠΑΤΑΣΑΙ οικτρα.... ;D

 

Κυριες διαφορες

 

1.Γραφει ο ιδιος τα τραγουδια του (τα περισσοτερα των οποιων ειναι εκπληκτικα)

2.Κανει και instrumental δισκους

3.Ειναι πρωτα κιθαριστας και μετα τραγουδιστης (βεβαια πανω απο ολα ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ)

4.Ειναι τρελλος και παλαβος με το gear (ο ιδιος σε συνεντευξεις του παραδεχεται οτι ειναι αρρωστος με το gear & δεν βλεπω κατι το μεμπτο σε αυτο ,ειδικα if he can back it up w/ his playing)

5.Ειναι pop idol (τον ακουνε δηλ.κυριως νεοι ανθρωποι)

6.Δεν το παιζει ουτε ειναι "παραδοσιακος"

7.Φαινομενα σαν τον Νταλαρα υπαρχουν ΜΟΝΟ στην Ελλαδα... ;D

 

Σχετικά με τον Brad τώρα, εφόσον έβγαζε (πράγμα που πιστεύω απόλυτα) τον ίδιο ήχο με πολύ απλούστερο εξοπλισμό (όπως όλοι οι μεγάλοι παίκτες μπορούν, άλλωστε), όλη αυτή η υπερβολή μου κάνει λίγο... Ntallaras, n'est pas?
 

 

Για να ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ κι ολας,ο εξοπλισμος του ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ απλος (ειδικα στον τομεα των εφφε εχει τα ΜΙΣΑ απο αυτα που εχει ο μεσος Ελληνας μη μεταλλας κιθαριστας  ;D.

 

Το μονο "υπερβολικο" που κανει ειναι οτι αντι να εχει 4 πεταλια distortion ,εχει 4 ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ με διαφορετικα gain stages,σιγα την υπερβολη...(ειδικα οταν ο DR.Z ειναι σχεδον..πατερας του ;D)

 

Το rig του ειναι το 1/10 του rig του Gilmour & το 1/100 του rig του Edge

 

όλη αυτή η υπερβολή μου κάνει λίγο... Ntallaras, n'est pas?

 

ο καϋμενος ο Νταλαρας με μια ακουστικη παιζει ολη κι ολη...αντε και καμμια κλασσικη....(παιχταρας ειναι παντως τον εχω πετυχει σε soundcheck και το εχει το οργανο) που την ειδες την υπερβολη?

 

 

Ωστόσο είμαι αντίθετος στο να διαλέγει κάποιος το "μικρότερο από τα δύο κακά", if you know what I mean.   Τα κολλήματα είναι πάντοτε δυσάρεστα.

 

Μα εμεις δεν μιλησαμε για κολληματα αλλα για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,η οποια,καλως ή κακως ,ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων κιθαριστων παιζουν μεταλ και shred,τιποτα παραπανω,εκτος και αν γεμισαμε Cropper,Edge & Marr και δεν το εχω παρει ειδηση ακομα... ;D

 

 

το "μικρότερο από τα δύο κακά",

 

Μα δεν ειναι "κακα" το shred & η country (ενταξει το shred ειναι... ;D),διαφορετικες μουσικες ειναι..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου Clarence White & τα λεμε.... ;)

 

γενικα παιζει πολυ στην country το Bender,(υπαρχουν διαφοροι τυποι οχι μονο το Parsons)

 

Σχετικά με τύπους bend , το neck bend  μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη ταστιέρα της κιθάρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@strawhats7

 

Ο τρόπος που έκανες quote δυσκολεύει να κάνω κι'εγώ παράθεση στα δικά σου. Να είσαι σίγουρος πάντως ότι από τα ονόματα που αναφέρεις διαθέτω εκτενή δισκογραφία. Και πάντοτε έχω την πεποίθηση ότι πρέπει να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά για οποιοδήποτε άκουσμα. Καθώς είσαι νέος στο forum πιθανώς δεν έχεις πάμπολα posts μου που υποστηρίζουν το τελευταίο.  ;)

 

Ωστόσο είμαι αντίθετος στο να διαλέγει κάποιος το "μικρότερο από τα δύο κακά", if you know what I mean.  ;) Τα κολλήματα είναι πάντοτε δυσάρεστα.

 

Σχετικά με τον Brad τώρα, εφόσον έβγαζε (πράγμα που πιστεύω απόλυτα) τον ίδιο ήχο με πολύ απλούστερο εξοπλισμό (όπως όλοι οι μεγάλοι παίκτες μπορούν, άλλωστε), όλη αυτή η υπερβολή μου κάνει λίγο... Ntallaras, n'est pas?  ;D Εξάλλου, αν δεν απατώμαι, κάτι αντίστοιχο δεν είναι ο Brad για τους Αμερικάνους?  ;)

Οντως δεν εχω πολλά posts και μαλλον κατι δεν κανω καλα :)

Bεβαια μου επιτρεπεις να πω τη γνωμη μου..

Καποια "κολλήματα" μερικες φορές ειναι αναγκαία , αν σου αρέσει κάτι , γιατί δυστυχώς είναι θέμα χρόνου. Π.Χ να βλάλεις τη ταδε τεχνική κτλ, οπότε δεν κακίζω τους shrederaδες , ειναι προσωπικό θέμα του καθενός που θα αφιερώσει το χρόνο του , εφ οσον εχει καταλήξει τι θέλει να κάνει.

Οσον αφορά τον BRAD με κάλυψε ο Νίκος  ;D

 

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τον Telecaster Nick (κιθαρίστα των Dustbowl) ο οποίος το χρησιμοποιεί κατά κόρον

 

www.myspace.com/the_dustbowl

www.myspace.com/nickfysakis

 

Ο telecaster Nick έχει βάλει στην tele του τό ίδιο που προτείνω κι εγώ στο thred λίγο παραπάνω

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου