Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είπε το παληκάρι, χτύπησε τον ENGL Savage.

 

To καλό shielding παρεπιπτόντως σε κιθάρες με passive μαγνήτες είναι πολύ σημαντικό ειδικά σε high gain χρήση.

 

Καλά, πολλές απόλυτες αλήθειες ειπώθηκαν απλά επιλέγω να τις αγνοήσω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς δεν υπάρχουν απόλυτες αλήθειες. Η μουσική είναι σαν το φαγητό, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Άσε που αν είσαι απόλυτος περιορίζεις τους οριζοντές σου.

 

Πάντως όσες κιθάρες έχω τύχει να ακούσω πρίν και μετά το shielding υπάρχει διαφορά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα και είναι και φθηνό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν υπάρχουν απόλυτες αλήθειες. Η μουσική είναι σαν το φαγητό, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Άσε που αν είσαι απόλυτος περιορίζεις τους οριζοντές σου.

 

Πάντως όσες κιθάρες έχω τύχει να ακούσω πρίν και μετά το shielding υπάρχει διαφορά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα και είναι και φθηνό.

 

Φίλοσ κάνεις λάθος. Λοιπόν:

 

Οι Fender δεν κάνουν για metal με τίποτα. Ούτε με διπλούς, ούτε με άλλους μαγνήτες, ούτε με turbo intercooler GTi και χιονολάστιχα. Εκτός αν θες μια δεύτερη κιθάρα να σπάσεις στα live. Για black κάνουν μόνο για να καρφώνεις πάνω τους ωμές μοσχαροκεφαλές.

 

Οι ENGL είναι οι καλύτεροι ενισχυτές. Για death/thrash/black/πανκ. Ενίοτε και για ska. Ανάλογα πόσο μάγκας είσαι. Για μοντέλα ακριβώς δεν ξέρω, είμαι νιούμπης και άσχετος, από 'δώ μαθαίνω μόνο.

 

Τα κουκλάκια και τα διάφορα άλλα διακοσμητικά στις κιθάρες σημαίνουν άμεσο κάλεσμα για τη guitar fashion police, και ο κιθαρίστας τιμωρείται με κόψιμο τριών δαχτύλων του αριστερού χεριού και του αντίχειρα του δεξιού.

 

Όσο περισσότερες γωνίες, τόσο περισσότερο METAL. Για να μαθαίνετε λούληδες φεντεράδες. Προαιρετικό και το μαύρο βάψιμο, ενίοτε με νεκροκεφαλές, διάφορα κόκκαλα, αίματα, tribal patterns κλπ. Παρεμπιπτόντως, προσέξατε πόσο metal είναι ο Edge, έτσι? Respect.

 

Οι EMG μπαίνουν μόνο σε συγκεκριμένες κιθάρες. Υπάρχει σχετική λίστα στο ανάλογο site. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης και τοποθέτησης σε διαφορετική κιθάρα ο ένοχος τιμωρείται με λοβοτομή. Και φυσικά η κιθάρα κατάσχεται, αφαιρούνται οι EMG και τέλος καίγεται.

 

Οι σαγιονάρες δεν είναι METAL. Ούτε καν rock. Σε πολλές περιπτώσεις, ούτε καν funky. Εξαιρείται η χρήση σε gigs σε λαική. Αν συνδυαστούν με μαύρη μπλούζα Burzum έρχεται ο Varg και σου κόβει τα οικογενειακά κειμήλια προς παραδειγματισμό. Και φυσικά οι παντόφλες καίγονται.

 

 

 

Υπάρχουν κι άλλα, αλλά έχει υπερβολικά πολλή ζέστη και φοράω old school παντόφλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές επιτρέπονται; Εεε θείο;

 

misfits_skull_flip_flops.jpg

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καλησπερα πρωτα απ,ολα! ;D

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Πεταξα μια ιδεα πριν αλλα πηγε στα αζητητα προφανως.

Μου ηρθε μια ιδεα να κατασκευασω μια στρατοειδη κιθαρα που να μοιαζει με στρατ στην εμφανιση αλλα να βαλλω διαφορετικα ξυλα neckthrough 7χορδη με ενεργους μαγνητες. Τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καλησπερα πρωτα απ,ολα! ;D

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Πεταξα μια ιδεα πριν αλλα πηγε στα αζητητα προφανως.

Μου ηρθε μια ιδεα να κατασκευασω μια στρατοειδη κιθαρα που να μοιαζει με στρατ στην εμφανιση αλλα να βαλλω διαφορετικα ξυλα neckthrough 7χορδη με ενεργους μαγνητες. Τι λετε ?

 

Ότι ίσως χρειάζεται να σκεφτείς λίγο παραπάνω τι ακριβώς θέλεις πριν ξοδέψεις ένα τόσο μεγάλο ποσό σε εξοπλισμό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatever tickles your fancy bro. Αν έχεις το ρευστό και είσαι σιγουρος γι' αυτό που θες go for it. Αν και μου ακούγεται σαν project frankenstein αλλά...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatever tickles your fancy bro. Αν έχεις το ρευστό και είσαι σιγουρος γι' αυτό που θες go for it. Αν και μου ακούγεται σαν project frankenstein αλλά...

Οχι κανεις λαθος. Ειχα κατασκευασει παλια μια Ken Lawrence replica και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.Κριμα που την πουλησα. Οταν λεω να κατασκευασω εννοω να το κανω σε εναν χωρο που εχει τα καταλληλα εργαλεια και μηχανηματα. ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ο octapus, αν είναι ΟΝΤΩΣ αυτό που θέλεις go for it, αλλά κατ'εμέ ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες/χρειάζεσαι για να προχωρήσεις σε μια τέτοια κίνηση γιατί τα χρήματα είναι πολλά και τα γούστα αλλάζουν πολύ εύκολα, και ίσως βρεθείς να τη σκοτώνεις 1-2 χρόνια αφού την πάρεις. Εκτός αυτού, πιστεύω πως τόσα χρήματα σε κιθάρα δικαιολογούνται μόνο όταν και το υπόλοιπο rig σου είναι ολοκληρωμένο 100%, καθώς διαφορετικά η κιθάρα θα πάει "χαμένη" - δεν θα δείξει την πραγματική της αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ο octapus, αν είναι ΟΝΤΩΣ αυτό που θέλεις go for it, αλλά κατ'εμέ ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες/χρειάζεσαι για να προχωρήσεις σε μια τέτοια κίνηση γιατί τα χρήματα είναι πολλά και τα γούστα αλλάζουν πολύ εύκολα, και ίσως βρεθείς να τη σκοτώνεις 1-2 χρόνια αφού την πάρεις. Εκτός αυτού, πιστεύω πως τόσα χρήματα σε κιθάρα δικαιολογούνται μόνο όταν και το υπόλοιπο rig σου είναι ολοκληρωμένο 100%, καθώς διαφορετικά η κιθάρα θα πάει "χαμένη" - δεν θα δείξει την πραγματική της αξία.

Δεν καταλαβες οταν κατασκευαζεις ενα χειροποιητο οργανο το κανεις για να το κρατησεις οχι ια να το πουλησεις.Αλλωστε η μεταπωλητικη αξια του ειναι ανυπαρκτη.Και δεν θα μου κοστισει μια περιουσια.κανα 150αρι τα ξυλα και μετα τα ηλεκτρικα,μαγνητες,hardware και βαφη.αντε κανα 800αρι 900αρι βαρια βαρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου