Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβες οταν κατασκευαζεις ενα χειροποιητο οργανο το κανεις για να το κρατησεις οχι ια να το πουλησεις.Αλλωστε η μεταπωλητικη αξια του ειναι ανυπαρκτη.Και δεν θα μου κοστισει μια περιουσια.κανα 150αρι τα ξυλα και μετα τα ηλεκτρικα,μαγνητες,hardware και βαφη.αντε κανα 800αρι 900αρι βαρια βαρια.

 

Όλοι έτσι ξεκινούν αλλά έρχεται κάποια στιγμή που το βαριούνται και το σκοτώνουν στο όνομα του G.A.S. - δυστυχώς ή ευτυχώς... Από 'κεί και πέρα αν νομίζεις πως θα το κατασκευάσεις σωστά και μπορείς να βρείς τόσο φθηνά τα κομμάτια go right ahead, εγώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλοσ κάνεις λάθος. Λοιπόν:

 

Οι Fender δεν κάνουν για metal με τίποτα. Ούτε με διπλούς, ούτε με άλλους μαγνήτες, ούτε με turbo intercooler GTi και χιονολάστιχα. Εκτός αν θες μια δεύτερη κιθάρα να σπάσεις στα live. Για black κάνουν μόνο για να καρφώνεις πάνω τους ωμές μοσχαροκεφαλές.

 

Οι ENGL είναι οι καλύτεροι ενισχυτές. Για death/thrash/black/πανκ. Ενίοτε και για ska. Ανάλογα πόσο μάγκας είσαι. Για μοντέλα ακριβώς δεν ξέρω, είμαι νιούμπης και άσχετος, από 'δώ μαθαίνω μόνο.

 

Τα κουκλάκια και τα διάφορα άλλα διακοσμητικά στις κιθάρες σημαίνουν άμεσο κάλεσμα για τη guitar fashion police, και ο κιθαρίστας τιμωρείται με κόψιμο τριών δαχτύλων του αριστερού χεριού και του αντίχειρα του δεξιού.

 

Όσο περισσότερες γωνίες, τόσο περισσότερο METAL. Για να μαθαίνετε λούληδες φεντεράδες. Προαιρετικό και το μαύρο βάψιμο, ενίοτε με νεκροκεφαλές, διάφορα κόκκαλα, αίματα, tribal patterns κλπ. Παρεμπιπτόντως, προσέξατε πόσο metal είναι ο Edge, έτσι? Respect.

 

Οι EMG μπαίνουν μόνο σε συγκεκριμένες κιθάρες. Υπάρχει σχετική λίστα στο ανάλογο site. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης και τοποθέτησης σε διαφορετική κιθάρα ο ένοχος τιμωρείται με λοβοτομή. Και φυσικά η κιθάρα κατάσχεται, αφαιρούνται οι EMG και τέλος καίγεται.

 

Οι σαγιονάρες δεν είναι METAL. Ούτε καν rock. Σε πολλές περιπτώσεις, ούτε καν funky. Εξαιρείται η χρήση σε gigs σε λαική. Αν συνδυαστούν με μαύρη μπλούζα Burzum έρχεται ο Varg και σου κόβει τα οικογενειακά κειμήλια προς παραδειγματισμό. Και φυσικά οι παντόφλες καίγονται.

 

 

 

Υπάρχουν κι άλλα, αλλά έχει υπερβολικά πολλή ζέστη και φοράω old school παντόφλες.

 

ειχα διαβασει το ποσ μεχρι την μεση και ελεγα ... μα καλα αφου ο x-minor ηταν καλο παιδι τι επαθε τωρα... μετα ομως καταλαβα που το διαβασα ολο...

 

οσο για partcaster ? τι ναπω... οι φεντερ εχει τοσο ωραιες κιθαρες... ποσο καλυτερη μπορει να ειναι αυτη που θα φτιαξεις ? το λεω γιατι με 900 ευρω παιρνρεις την american deluxe μεταχειρισμενη και βαζεις οποιους μαγνητες θες... τι να πω...? δυσκολη αποφαση... εγω δεν θα το εκανα... αν μου ελεγες με 300-400 ευρω να το καταλαβω , αλλα πιστευω οτι με 900 ευρω οτι και να φτιαξεις παντα θα ειναι χειροτερο απο μια american deluxe η και απο μια standard ακομα....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ πιστεύεις.....

Τι μπορείς να κάνεις εκτός από το να αλλάξεις ηλεκτρικά σε μια Deluxe ???

Μιλάμε για στρατ με 2 διπλους, ένα μονό και Floyr Rose Για Death....

Έτοιμη λύση από τα παλιά μόνο STR 80 Japan Fender strat, αλλιώς Parts

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ πιστεύεις.....

Τι μπορείς να κάνεις εκτός από το να αλλάξεις ηλεκτρικά σε μια Deluxe ???

Μιλάμε για στρατ με 2 διπλους, ένα μονό και Floyr Rose Για Death....

Έτοιμη λύση από τα παλιά μόνο STR 80 Japan Fender strat, αλλιώς Parts

 

σε deluxe θα αλλαξεις ηλεκτρικα ???????????????????????????

μονο εναν λογο θελω να μου πεις...

εκτος αν εννοεις οτι θα αλλαξεις to voloume απο 250κ σε 500κ

επισης αν θελεις floyd αλλαζει αρδην η συζητηση και οι αποψεις μου...

ο φιλος γραφει FENDER STRATOCASTER GIA METAL... ετσι λοιπον κι εγω προτεινα fender... αν εθετε θεμα floyd στον τιτλο τοτε θα του προτεινα σεχτερ η ιμπανεζ η κατι αλλο...

εν προκειμενω , σε μια deluxe hss του φτανει ενα hot rails για neck και ενας tb-5-jb-invader για τον ηχο που θελει...ουτε αλλαγες Πickguard ουτε τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαλλον δεν καταλαβατε,δεν λεω Ξ½Ξ± πληΟωσω Ξ³ΞΉΞ± παΟτκαστεΟ,λεω Ξ½Ξ± κατασκευασω ΞµΞΎ'ολοκληΟΞΏΟ… σε ΞµΟγαστηΟΞΉ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε deluxe θα αλλαξεις ηλεκτρικα ???????????????????????????

μονο εναν λογο θελω να μου πεις...

εκτος αν εννοεις οτι θα αλλαξεις to voloume απο 250κ σε 500κ

επισης αν θελεις floyd αλλαζει αρδην η συζητηση και οι αποψεις μου...

ο φιλος γραφει FENDER STRATOCASTER GIA METAL... ετσι λοιπον κι εγω προτεινα fender... αν εθετε θεμα floyd στον τιτλο τοτε θα του προτεινα σεχτερ η ιμπανεζ η κατι αλλο...

εν προκειμενω , σε μια deluxe hss του φτανει ενα hot rails για neck και ενας tb-5-jb-invader για τον ηχο που θελει...ουτε αλλαγες Πickguard ουτε τιποτα....

 

Ο φίλος γράφει Fender Strat για Metal κι εσύ προτείνεις για Blues, 500άρι για να παίζει ποιό καθαρά ??? εδώ μιλάμε για βρώμα.....

Τρείς STRAT HSH έχω φτιάξει για METAL και μια Fender Strat την πήρα μαμά HSH και Floyd Rose......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος γράφει Fender Strat για Metal κι εσύ προτείνεις για Blues, 500άρι για να παίζει ποιό καθαρά ??? εδώ μιλάμε για βρώμα.....

Τρείς STRAT HSH έχω φτιάξει για METAL και μια Fender Strat την πήρα μαμά HSH και Floyd Rose......

 

γιατι το 500κ σου καθαριζει το ηχο ?

 

εσυ τωρα δεν εχω καταλαβει που διαφωνεις... να παρει φεντερ η να μην παρει ? εγω ειπα να παρει... εσυ απο οτι καταλαβα διαφωνησες... να μην παρει δηλαδη... παραυτα εσυ εχεις φτιαξει 3 φεντερ για μεταλ , οποτε...

 

εγω ποτε εκανα προταση για μπλουζ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

�αλλον δεν καταλαβατε,δεν λεω να πλη�ωσω για πα�τκαστε�,λεω να κατασκευασω εξ'ολοκλη�ου σε ε�γαστη�ι.

 

Υπάρχει κάποιο bug προφανώς με τους ελληνικούς χαρακτήρες αν γράφεις από κινητό, οπότε αν θες ξαναγράψτο από το PC σου ώστε να καταλάβουμε τι λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εχετε καταλαβει μαλλον.Εννοουσα  οτι θελω να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ Ο ΙΔΙΟΣ μια οχι να φτιαξω μια partcaster απο warmoth etc.

 

φιλε μου αμα εχεις την δυνατοτητα να κατασκευασεις μονος σου ενα οργανο τοτε οι δικες μας συμβουλες σε τι μπορει να σε βοηθησουν ? μαλλον εμεις θα πρεπει να σε συμβουλευτουμε... επισης αν εισαι σε θεση να το κανεις τοτε εμεις παλι περιτευουμε αφου μονο εσυ ξερεις αν ειισαι καλος στην κατασκευη ενος μουσικου οργανου... αν εισαι καλος και το γνωριζεις το αντικειμενο , εννοειται οτι πρεπει να το κανεις να νιωσεις και την ικανοποιηση... αναμενουμε φωτο , κλιπς και τα σχετικα...αν το ξεκινησεις τελικα...καλη τυχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου