Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου αμα εχεις την δυνατοτητα να κατασκευασεις μονος σου ενα οργανο τοτε οι δικες μας συμβουλες σε τι μπορει να σε βοηθησουν ? μαλλον εμεις θα πρεπει να σε συμβουλευτουμε... επισης αν εισαι σε θεση να το κανεις τοτε εμεις παλι περιτευουμε αφου μονο εσυ ξερεις αν ειισαι καλος στην κατασκευη ενος μουσικου οργανου... αν εισαι καλος και το γνωριζεις το αντικειμενο , εννοειται οτι πρεπει να το κανεις να νιωσεις και την ικανοποιηση... αναμενουμε φωτο , κλιπς και τα σχετικα...αν το ξεκινησεις τελικα...καλη τυχη...

Βασικα η ολη ιδεα μου μπηκε οταν κοιτουσα τις κιθαρες του stephen Carpenτer των deftones.Εχει και μια 7χορδη Telecaster custom shop της ESP.Ιδου

http://www.espguitars.com/images/gallery/07/stef-vintage-t.jpg

 

Μου αρεσε πολυ η ιδεα να φτιαξω μια ολοιδια αλλα σε κανoνικο stratocaster  σχημα. Θα ηταν πανεμορφη.

Οσογια το αν μπορω να κατασκευασω μονος μου. Δεν εχω σχετικη εμπειρια ομως εχω εναν δικο μου φιλο στην ιταλια ο οποιος ειναι ηχοληπτης και σαν hobby (και οχι μονο)φτιαχνει κιθαρες μετα απο παραγγελια.χρησιμοποιειν διαφορα ξυλα που ουτε καν ηξερα οτι υπαρχουν σε κιθαρα και μπασο.Παλια οταν σπουδαζα εκει καθομουν  σχεδον καθε μερα και ψιλοασχολιομουν με τριψιματα κια τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετε..! εχει τσεκαρει καθολου τις καινουριες Charvel οι οποιες κατακεβαζονται πλεον απο την Fender?.. εχω δει τετιες κιθαρες σε πολυ "ακραιες" καταστασεις και απλα θεριζουν... πχ αυτη: http://www.thomann.de/gr/charvel_san_dimas_style_1_2h_black.htm ..Ξερω οτι ειπες συγκεκριμενα Fender αλλα πιστευω οτι και αυτη ειναι μια καλη λυση και δεν χρειαζετε να αλλαξεις και πολλα πανω της... Τωρα αν αποφασισεις να κατασκευαζεις μονος σου αλλο αυτο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ αια σαρβελ... Είναι φεντερ και έχουν ότι χρειάζεσαι... Και αν έχεις και κόλλημα είναι και usa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ αια σαρβελ... Είναι φεντερ και έχουν ότι χρειάζεσαι... Και αν έχεις και κόλλημα είναι και usa...

 

+1 και τωρα ερχονται και οι japan σε ακρως δελεαστικες τιμες απ οτι ειδα στα γνωστα μουσικομαγαζοσάιτς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα καλησπερα σας!

 

Την Charvel την δοκιμασα πριν τρεις μερες και μου αφησε παρα πολυ καλες εντυπωσεις.

Ομως τελικα θα φτιαξω μια χειροποιητη 7χορδη strat οπως ειχα αναφερει και πριν.

Πιστευω μια 7χορδη θα με βολεψει περισσοτερο και δεν θα χρειαζεται να αλλαζω κουρδισματα συνεχεια , διαφορετικο gauge  χορδων, κτλ. + θα την φτιαξω με τα ξυλα που θελω.Θελω να της δωσω το κλασικο look  μιας στρατ αλλα με πιο ''μεταλ'' παραλλαγες.

 

Οσο για το αποτελεσμα πιστευω θα βγειι εξειρετικο και ετσι κ αλλιως θα την κατασκευασω με βοηθεια απο εμπειρο ανθρωπο και οχι εντελως μονος μου οπουε ξερω τι θα περιμενω.

 

Απλα ειμαι σε διλημμα σχετικα με την κατασκευη. Σκευτομουν μπροστα να σκαλησω μονο το μερος που θα μπουν οι μαγνητες για να βιδωνουν κατευθιαν στο σωμα, ετσι πιστεω θα εχω περισσοτερο sustain,  και να σκαψω και πισω μερος για τα ηλεκτρικα, ποτενσιομετρα κτλ,οπως γινετε  στις υπολοιπες μη στρατοειδες κιθαρες, και να βαλω ενα pickguard απλα για να λογο αισθητικης.

 

Αλλα μου περασε αργοτερα σαν ιδεα αν εσκαβα μπροστα το σωμα οπως στις στρατοκαστερ θα ειχα την δυνατοτητα να φτιαξω δυο ετοιμα pickguard,ενα με active ηλεκτρικα και με emg μαγνητες, και ενα με passive  και με passive μαγνητες και θα μου δινοταν η δυνατοτητα να τα αλλαζω μετα απο καποιο διαστημα σε περιπτωση που επαιζα διαφορετικη μουσικη ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς είναι άκυρο εντελώς, τοσο ακυρο που δεν το φανταζεσαι ουτε εσυ ο ιδιος.

Τι ΄πάει να πει θές fender για να παίζεις d.metal.

. Πάρε μια κεφαλή Engl με ενσωματομένο ραδιοφωνο/mp3 player που να πιάνει σταθμούς με λαικα. μαζι με μια κλασική κιθάρα που φοράει emgs.

Δεν εχει σημασία καμία αυτο το πράγμα.

Φτιάξε μια custom, dld, ....το οτι μπορεί να υπάρχει μια τελε root, και μια fender yngwie..

with emg, dimarzios,...δεν καθιστά αυτό το θέμα σοβαρό για συζήτηση ούτε κατα διάνοια.

Πήγαινε πάρε μια απο αυτές τεσπα.,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, μην ακούς κανέναν.

Παίζω σε death metal μπάντα και η κιθάρα μου είναι μια αμερικάνα fender strat HSS με αλλαγμένο S.Duncan Custom 5 στην bridge θέση..

 

Το distortion σε συνδιασμό με μια Boss Gt6 και τον Bugera 333XL ρέει άφθονο  ;)

Όσο για το solo, o neck μαμίσιος μαγνήτης δίνει μια "διαφορετική" μεν, πολύ ενδιαφέρουσα δε, χροιά στον ήχο.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για shredding/metal riffing, το παν είναι η εξάσκηση και η προσωπική προσπάθεια, οι λεπτοί και μεταλλάδικοι λαιμοί από μόνοι τους δεν θα σε κάνουν να παίξεις γρήγορα/heavy.

 

Με λίγα λόγια, μην κοιτάς αποκλειστικά εμφάνιση και μεταλλάδικο profile (με αυτή τη λογική όλοι οι μεταλλάδες θα παίζανε με BC Rich και Jackson V ή Kelly), αλλά κιθάρες που σε εμπνέουν και που (με τους κατάλληλους μαγνήτες) μπορούν να κοιτάξουν στα ίσια οποιοδήποτε metal-oriented όργανο.

 

Cheers

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου