Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α. Υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές απ'τις Αμερικάνικες. Και σου μένουν επίσης φράγκα για τα απαραίτητα mods (=μαγνήτες). Όσον αφορά το γκάζι, με την ίδια λογική όλοι οι deathsters θα'πρεπε να'παιζαν με πλαστικές κιθάρες με EMG. Είτε το πιστεύουμε είτε όχι είναι πολλοί αυτοί που ξεχωρίζουν διαφορές στα γκάζια τους ανάλογα την κιθάρα και τους μαγνήτες, και εκτός αυτού, πολλές φορές αυτό το εξαιρετικά πολύ γκάζι στην ηχογράφηση δεν είναι ΤΟΣΟ πολύ όσο υποθέτουμε.

 

β. Δεν χρειάζεται πάντα FR. Και ένα κλασσικό δίβιδο tremolo μπορεί να κάνει θαύματα αν σεταριστεί floating.

 

γ. Δεν έχουν όλες vintage τάστα και radius. Εκτός αυτού, προφανώς για να βολεύει τον OP το όλο στήσιμο μιας Fender σημαίνει ότι δεν είναι καν παράγοντας το συγκεκριμένο. Επίσης, στο death παίζει πολύ περισσότερη "ακκορντοδουλειά" από shredding. Ανάλογα τι θα πιάσεις. Και πάλι, πολλούς shredders τους βολεύουν οι Fender.

 

δ. Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεσαι σήμερα καφρομαγνήτες για να βγάλεις γκάζι όταν υπάρχουν... "καφροενισχυτές" και λοιπά μπλιμπλίκια. ΌΜΩΣ, ο OP ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ το surf/rockabilly/ultra clean ήχο μιας strat, θέλει το σχήμα και το μανίκι με αλλαγμένους μαγνήτες. Για τους οποίους εν έτει 2010 υπάρχουν όντως ΑΠΕΙΡΕΣ επιλογές. Δυστυχώς υπάρχει επίσης και απέραντη "κλειστομυαλιά" και παρωπίδες.

 

ε. Άκυρο παράδειγμα. Ένα ξερό μπορεί να μην είναι φτιαγμένο για moto GP, αλλά το enduro όσο και να το φτιάξεις δεν μπορείς να αλλάξεις όλη τη δομή του ώστε να ταιριάξει. Αντιθέτως, μια κιθάρα μπορείς να τη φέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ στα μέτρα σου με πολύ λίγες μόντες. Οπότε "καθυστερημένο" δεν είναι σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση.

 

Μην αφορίζουμε λοιπόν κάτι έτσι απλά επειδή δεν μας κάθεται.

 

Επίσης, VirusSnake, δεν βλέπω να προσθέτεις κάτι στη συζήτηση εκτός από γκρίνια. Είναι ήδη γνωστή η άποψή σου, ευχαριστούμε για την τοποθέτηση αλλά ως ένα σημείο η μίρλα.

 

 

εκπληκτικη απαντηση... αλλα τι να λεμε... x-minor = εγγυηση...

 

παραυτα kpeyos συγχαρητηρια για το γεγονος οτι  αν και εισαι απο αυτους που διαφωνω ,  εχεις  αποψη και την στηριζεις με επιχειρηματα...

συνεχιζω να συμφωνω με τον x-minor και τον petham...

 

 

 

Μακράν το πιο αστείο topic

 

 

 

 

 

ενταξει ο καθενας οτι θελει ανοιγει... εξαλλου υπαρχουν τοσες φεντερ με διαφορα χαρακτηρισρικα... αν βγει καποιος και πει θελω ibanez rg gia metal πως θα ακουστει ? υπαρχουν πολλες στρατοκαστερ γιαυτο ρωτησε το παιδι... ετσι τουλαχιστον πιστευω... και να που η συζητηση βγηκε εποικοδομητικη αφου τελικα μεσα απο την συζητηση μας εβγαλε ο pethamenos καποιο συμπερασμα... μπορει οχι το αναμενομενο :o :o :o αλλα εβγαλε...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και να που η συζητηση βγηκε εποικοδομητικη αφου τελικα μεσα απο την συζητηση μας εβγαλε ο pethamenos καποιο συμπερασμα... μπορει οχι το αναμενομενο    αλλα εβγαλε...!!!

 

 

Οπότε νομίζω οτί ήρθε η ώρα να ακούσουμε αυτό... ::)

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειμαι new στο noiz, παίζω d.metal πολύ καιρό.. με την μπάντα μου (η οποία είναι γνωστή τοσο στη σουηδια όσο και στην ελλάδα αλλα το αναφέρω καθαρα σαν base για την αποψή μου και ώς εκεί) έχοντας ως έδρα τη σουηδια.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πιο ακριβώς είναι το νοημα του topic και αν έχει κάποια σημασία.

Υπάρχουν 1000 +2 κιθάρες εξειδικευμένες στον χώρο, γιατι δλδ fender STATOCASTER.

Είναι σαν να θέλεις να πηδήξεις στο γκρεμό και ζητάς τη γνώμη μας.

Γιατί δλδ να πάρεις ένα τέτοιο αριστούργημα και να το καταστρέψεις?? Πάρε μια φθηνή Fender και βγάλτεις τα μάτια.

και τι στην οργή σημαίνει  ''Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.''

Δλδ ζητάς την άδεια μας για να ψάξεις για fender....?/

Aφου λες θες να πάρεις fender str, σε πιο ακριβώς πράγμα ζητάς τη γνώμη κάποιου??

Μπες στο site και δες εκει τις έχει όλες, ......και άλλο f str και άλλο custom,  πως κατάφερες και τα έμπλεξες έτσι.

Εκτος αν θές η fender να σου φτιάξει μια custom που σημαίνει πως μάλλον κέρδισες το λαχείο.....ειλικρινά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για την κιθαρα, θελω στρατ γιατι ειναι καλη φαση να παιζεις με ενα οργανο που προοριζεται για αλλο ειδος μουσικης και να βγαζεις απιστευτη καφριλα.

 

δεν παιρνεις ενα ηλεκτρονικο μπαντζο και αυτο για αλλο ειδος μουσικης ειναι...

 

τι κριτηρια ειναι αυτα ρε πεθαμενε

 

@S9F εγραψες  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

α. Υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές απ'τις Αμερικάνικες. Και σου μένουν επίσης φράγκα για τα απαραίτητα mods (=μαγνήτες). Όσον αφορά το γκάζι, με την ίδια λογική όλοι οι deathsters θα'πρεπε να'παιζαν με πλαστικές κιθάρες με EMG. Είτε το πιστεύουμε είτε όχι είναι πολλοί αυτοί που ξεχωρίζουν διαφορές στα γκάζια τους ανάλογα την κιθάρα και τους μαγνήτες, και εκτός αυτού, πολλές φορές αυτό το εξαιρετικά πολύ γκάζι στην ηχογράφηση δεν είναι ΤΟΣΟ πολύ όσο υποθέτουμε.

 

β. Δεν χρειάζεται πάντα FR. Και ένα κλασσικό δίβιδο tremolo μπορεί να κάνει θαύματα αν σεταριστεί floating.

 

γ. Δεν έχουν όλες vintage τάστα και radius. Εκτός αυτού, προφανώς για να βολεύει τον OP το όλο στήσιμο μιας Fender σημαίνει ότι δεν είναι καν παράγοντας το συγκεκριμένο. Επίσης, στο death παίζει πολύ περισσότερη "ακκορντοδουλειά" από shredding. Ανάλογα τι θα πιάσεις. Και πάλι, πολλούς shredders τους βολεύουν οι Fender.

 

δ. Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεσαι σήμερα καφρομαγνήτες για να βγάλεις γκάζι όταν υπάρχουν... "καφροενισχυτές" και λοιπά μπλιμπλίκια. ΌΜΩΣ, ο OP ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ το surf/rockabilly/ultra clean ήχο μιας strat, θέλει το σχήμα και το μανίκι με αλλαγμένους μαγνήτες. Για τους οποίους εν έτει 2010 υπάρχουν όντως ΑΠΕΙΡΕΣ επιλογές. Δυστυχώς υπάρχει επίσης και απέραντη "κλειστομυαλιά" και παρωπίδες.

 

ε. Άκυρο παράδειγμα. Ένα ξερό μπορεί να μην είναι φτιαγμένο για moto GP, αλλά το enduro όσο και να το φτιάξεις δεν μπορείς να αλλάξεις όλη τη δομή του ώστε να ταιριάξει. Αντιθέτως, μια κιθάρα μπορείς να τη φέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ στα μέτρα σου με πολύ λίγες μόντες. Οπότε "καθυστερημένο" δεν είναι σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση.

 

Μην αφορίζουμε λοιπόν κάτι έτσι απλά επειδή δεν μας κάθεται.

 

 

Απάντηση στην απάντηση...

 

α. Είμαστε το 2010. Όχι στο 1970. Αν κάνεις μια βόλτα στην αγορά θα βρείς τουλάχιστον 100άδες όργανα με παρόμοιο σχήμα με μια strat φτιαγμένες με καταλληλότερο set up για το είδος. Μου λες για τη φθηνότερη σειρά της Fender άρα δεν συζητάμε για καμιά υπέρτατη ποιότητα κατασκευής (βασικά lotto θα παίξεις) Άρα τι μας χαλάει; Το headstock;

 

Ποιός ο λόγος να αρχίσεις τις μόντες ή τις ανακατασκευές όταν μπορείς να πάρεις ένα όργανο το οποίο είναι στημένο για το είδος. Επίσης το budget είναι πάντα κάτι το συγκεκριμένο, τα λεφτά καλό είναι να ξοδεύνοται σοφά. Αυτό που είπα είναι, xτύπα πρώτα έναν ωραιότατο Diezel ή Krank, κανα distortion της Bad Cat ή κανα DAM Meathead και ένα καλό noise gate και μετα σου εγγυώμαι ότι και με τη Hello Kitty του clip προηγουμένως θα έχεις ηχάρα. To γκάζι του Death Metal εν έτει 2010 είναι πάντα πολύ, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει τους ενισχυτές που προανέφερα τώρα τελευταία. Αλλά και με JCM800 να παίξεις, όταν τα βάλεις όλα στο 10 και πετάλι μπροστα (κλασικό set-up, η πλέον συντηρητική και vintage για τα δεδομένα του είδους φάση) συνήθως δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ούτε αν παίζει ο άλλος με hello kitty ή παίζει με Les Paul...

 

btw, οι πλαστικές κιθάρες δείχνουν άσχημες ειδικά για τα μαξιμαλιστικά συνήθως γούστα των μεταλλάδων γι αυτό δεν τις παίζει κανένας.

 

β. Η μου κάνεις πρέπει να μου κάνεις πλάκα, ή είσαι μαζοχιστής, ή κομπλεξικός που προσπαθεί να αποδείξει παλεύοντας με το δίβιδο ότι μπορεί να κάνει ότι κάνει ο Hanneman με το Kahler ή με το Floyd Rose. Aλήθεια locknut θα έχει η Fender ή θα ψάχνουμε που πήγε η χορδή μετά τα dives; Α, μπορούμε να τη μοντάρουμε βέβαια γιατί εκτός των άλλων το locknut το χρειαζόμαστε και για την ατάκα της κιθάρας (κι άλλα λεφτά).

 

γ. Και φθηνή Fender, και το Radius Flat, μήπως έχει αρχίσει και περιορίζεται το πράγμα ή εμένα μου φαίνεται. Μια συγκεκριμένη πρόταση; Kαλά για vintage Radius σε metal ούτε να το συζητάμε. Oi shredders παίζουν Fender με flat, compound ή scalloped ταστιέρες βεβαίως.

 

δ. Όπως υπάρχουν και άπειρες κιθάρες που θα μπορέσεις να μην αλλάξεις καθόλου μαγνήτες (κι άλλα λεφτά).

 

ε. Δεν υπάρχει τίποτα ακατόρθωτο. Τεχνικές λύσεις υπάρχουν πάντα αν υπάρχει cash. Είμαι σίγουρος ότι κάπου στον πλανήτη κάποιος τρελός χαλάει μια περιουσία για να στήσει ένα enduro να τρέχει Moto GP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βαρεθηκα να διαβαζω 13 σελιδες πεθαμενε θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα:

 

1ον ποσα ευρω θελεις να ξοδεψεις

2ο αν πιανουν τα χερια σου γιατι αυτο που θες δεν υπαρχει μαζικα εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση στην απάντηση...

 

α. Είμαστε το 2010. Όχι στο 1970. Αν κάνεις μια βόλτα στην αγορά θα βρείς τουλάχιστον 100άδες όργανα με παρόμοιο σχήμα με μια strat φτιαγμένες με καταλληλότερο set up για το είδος. Μου λες για τη φθηνότερη σειρά της Fender άρα δεν συζητάμε για καμιά υπέρτατη ποιότητα κατασκευής (βασικά lotto θα παίξεις) Άρα τι μας χαλάει; Το headstock;

 

Ποιός ο λόγος να αρχίσεις τις μόντες ή τις ανακατασκευές όταν μπορείς να πάρεις ένα όργανο το οποίο είναι στημένο για το είδος. Επίσης το budget είναι πάντα κάτι το συγκεκριμένο, τα λεφτά καλό είναι να ξοδεύνοται σοφά. Αυτό που είπα είναι, xτύπα πρώτα έναν ωραιότατο Diezel ή Krank, κανα distortion της Bad Cat ή κανα DAM Meathead και ένα καλό noise gate και μετα σου εγγυώμαι ότι και με τη Hello Kitty του clip προηγουμένως θα έχεις ηχάρα. To γκάζι του Death Metal εν έτει 2010 είναι πάντα πολύ, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει τους ενισχυτές που προανέφερα τώρα τελευταία. Αλλά και με JCM800 να παίξεις, όταν τα βάλεις όλα στο 10 και πετάλι μπροστα (κλασικό set-up, η πλέον συντηρητική και vintage για τα δεδομένα του είδους φάση) συνήθως δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ούτε αν παίζει ο άλλος με hello kitty ή παίζει με Les Paul...

 

btw, οι πλαστικές κιθάρες δείχνουν άσχημες ειδικά για τα μαξιμαλιστικά συνήθως γούστα των μεταλλάδων γι αυτό δεν τις παίζει κανένας.

 

β. Η μου κάνεις πρέπει να μου κάνεις πλάκα, ή είσαι μαζοχιστής, ή κομπλεξικός που προσπαθεί να αποδείξει παλεύοντας με το δίβιδο ότι μπορεί να κάνει ότι κάνει ο Hanneman με το Kahler ή με το Floyd Rose. Aλήθεια locknut θα έχει η Fender ή θα ψάχνουμε που πήγε η χορδή μετά τα dives; Α, μπορούμε να τη μοντάρουμε βέβαια γιατί εκτός των άλλων το locknut το χρειαζόμαστε και για την ατάκα της κιθάρας (κι άλλα λεφτά).

 

γ. Και φθηνή Fender, και το Radius Flat, μήπως έχει αρχίσει και περιορίζεται το πράγμα ή εμένα μου φαίνεται. Μια συγκεκριμένη πρόταση; Kαλά για vintage Radius σε metal ούτε να το συζητάμε. Oi shredders παίζουν Fender με flat, compound ή scalloped ταστιέρες βεβαίως.

 

δ. Όπως υπάρχουν και άπειρες κιθάρες που θα μπορέσεις να μην αλλάξεις καθόλου μαγνήτες (κι άλλα λεφτά).

 

ε. Δεν υπάρχει τίποτα ακατόρθωτο. Τεχνικές λύσεις υπάρχουν πάντα αν υπάρχει cash. Είμαι σίγουρος ότι κάπου στον πλανήτη κάποιος τρελός χαλάει μια περιουσία για να στήσει ένα enduro να τρέχει Moto GP.

 

α. Ακριβώς, εν έτει 2010 έχουμε ακόμα μυαλά '70. Ξαναλέω το ΒΑΣΙΚΟ θέμα του OP, που είναι η αγορά μιας FENDER STRAT για death metal. FENDER STRAT θέλει, όχι κάτι άλλο (άσχετο με τις μετέπειτα αλλαγές γνώμης). Το γιατί και πως, take it up with the boss. Κατά τ'άλλα, αν διάβαζες το thread θα'βλεπες πως απ'τις πρώτες απαντήσεις μου ήταν η πρόταση να έχει πρωτίστως το λοιπό rig αναλόγων "μέτρων" για οποιοδήποτε είδος θέλει να παίξει πριν σκάσει τα οποιαδήποτε χρήματα για οποιαδήποτε κιθάρα θέλει.

 

Όσον αφορά τις διαφορές, προφανώς κάποιοι τις ακούν, κάποιοι άλλοι όχι. Το σημαντικότερο δε, είναι ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι λυπάμαι) τις ΝΙΩΘΟΥΝ. Άλλον τον βολεύει strat, άλλον τον βολεύει MM. Στα βίτσια του καθενός δεν νομίζω πως μπορεί κανένας να βάλει χέρι.

 

 

β. Αρχικά, θα σε παρακαλούσα να συγκρατηθείς με τους χαρακτηρισμούς σου. Στο θέμα μας, ναί, μπορείς να κάνεις πάρα πολλά με δίβιδο αν το σετάρεις σωστά και δεν χρειάζεσαι ούτε lock nuts, ούτε locking κλειδιά ούτε κάβουρες και κασμάδες. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να κάνεις όοολα τα κολπάκια που θα μπορούσες με ένα FR ή οτιδήποτε παρόμοιο, σύμφωνοι. ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ, γι'άλλη μια φορά, ο άνθρωπος θέλει μια strat, πράγμα που σημαίνει ότι δεν τον καίει ιδιαίτερα να έχει αυτή τη δυνατότητα. Οπότε, μη παράγων.

 

γ. Δεν νομίζω να υπήρχε κάποιος περιορισμός τιμής απ'τον OP. Και να υπήρχε, και πάλι θα είχε επιλογές που θα ήταν της αρεσκείας του. Όσο για το τι βολεύει τον καθένα, μην ορκίζεσαι πως όλοι γουστάρουν flat ταστιέρες και XJ τάστα για metal ή οτιδήποτε εκτός surf και blues.

 

δ. ...οι οποίες όμως δεν ενδιαφέρουν τον OP, που έκανε ξεκάθαρο πως θέλει μια FENDER STRAT.

 

ε. Όποιος μοντάρει ΤΟΣΟ ένα ξερό (γιατί η διαφορά όπως ελπίζω να καταλαβαίνεις είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ) προφανώς το έχει τόσο μεράκι και το ΘΕΛΕΙ. Μαγκιά του, λόξα του, πρόβλημά του, βίτσιο του. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν δίνουν όλοι αυτοί οι "τρελλοί" και τόση σημασία σε ανθρώπους που τους κατακρίνουν για τις επιλογές τους από "hobby". Και όπως φυσικά ξαναείπα, στη συγκεκριμένη περίπτωση η μόντα είναι οι μαγνήτες, άιντε και τα ηλεκτρικά κι ένα shielding. ΣΙΓΟΥΡΑ όχι μια περιουσία.

 

Στην τελική, καθένας κάνει ότι του λέει η γκλάβα του κι όσα του επιτρέπει η τσέπη του, το να τη λες σ'οποιονδήποτε γιατί κάνει το γούστο του πραγματικά το βρίσκω -χρησιμοποιώντας το δικό σου χαρακτηρισμό- καθυστερημένο και ανούσιο (δικό μου αυτό το τελευταίο).

 

 

edit: Να τονίσω πως κι εμένα θα μου φαινόταν λογικότερη η επιλογή μιας "ανάλογης" κιθάρας για το είδος αλλά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καπου μεσα στις ....40 σελιδες χαθηκε αυτο το ποστ του ΟΡ

 

Η fender ερχεται πολυ κοντα στα γουστα μου.Το μπρατσο της το θεωρω υπεροχο απλα και γενικα με εκφραζει.Θα φτιαξω μια custom  επιδει θα μου δοθει η ευκαιρια να το κανω με ελαχιστα εξοδα.Δεν αποκλειω το γεγονος να παρω Fender.

 

Αρα ο ανθρωπος θελει μια μεταλοκιθαρα με μπρατσο Fender strat  (βεβαια δεν ξερω ΠΟΙΟ απο τα 100 μπρατσα Fender που υπαρχουν θελει.. ;D,αλλα φανταζομαι θα μας πει)

 

Aρα τι ποιο απλο απο το να κανει αυτο που εκαναν και ΧΙΛΙΑΔΕΣ γκαζοκιθαριστες στα 80s,παιρνει μια στρατ της κωσταρει εναν hot διπλο (EMG για death kalo? ;D) & αν θελει να κανει και ακροβατικα με το τρεμολο παιρνει μια απο τις πολλες Fender που εχουν FR,η βαζει ενα σε μια,δεν ειναι και τιποτα,ειδικα στην Ελλαδα ολοι οι μαστορες ξερουν να το βαζουν μια και δεν εχει...βγει απο τη μοδα..λογω του...ιδιαιτερου...ελληνικου ..χωρο-χρονου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βαρεθηκα να διαβαζω 13 σελιδες πεθαμενε θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα:

 

1ον ποσα ευρω θελεις να ξοδεψεις

2ο αν πιανουν τα χερια σου γιατι αυτο που θες δεν υπαρχει μαζικα εκει εξω.

 

14 σελιδες, 3000 ευρω ειχε στην ακρη αλλα πηρε εναν engl και μια καμπινα, πρεπει να πιανουν τα χερια του γιατι εφτιαξε ενα strato-ειδες με 350 ευρω και τωρα θελει να φτιαξει κατι σπεσιαλ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καπου μεσα στις ....40 σελιδες χαθηκε αυτο το ποστ του ΟΡ

 

Αρα ο ανθρωπος θελει μια μεταλοκιθαρα με μπρατσο Fender strat  (βεβαια δεν ξερω ΠΟΙΟ απο τα 100 μπρατσα Fender που υπαρχουν θελει.. ;D,αλλα φανταζομαι θα μας πει)

 

Εκτός αυτού λέει ότι ψάχνει Fender strat (αν δεν κάνω λάθος 800 σελίδες πριν ανέφερε ότι θέλει μόνο Fender) εξ'ου και το "φάγωμα". Κατά τ'άλλα κι εγώ άλλη θα πρότεινα, αλλά είπαμε...

 

 

είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου